1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Medeniyet sözde değil
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Medeniyet sözde değil

A+A-

Günün sözü: Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.”

Türkiye, demokrasi ve özgürlük söyleminin en fazla gündem oluşturduğu bir ülke olmaktan maalesef bir türlü çıkamadı. Maksatlı olarak ülkemizde “ana” gündem oluşturan bu söylemin gereksiz alanlarda bile nasıl ön palana çıkartıldığını şimdi çok daha iyi anlar olduk.

Irkçılığın hızla yaygınlaşarak şiddet olaylarıyla birlikte sokağa taştığı başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa Birliği ülkelerinde nedense hiç ‘özgürlük ve demokrasi‘ gündemi yok.

Siyahi vatandaşların yaşama hakkı tanınmadığı Amerika‘ da bu gündem hiç olmuyor. Aksine ülkemizde kendisini sözde aydın ve bağımsız basın mensubu olarak görenler Amerika‘  da polisin suçsuz olduğu halde vahşice katlettiği siyah vatandaşın yaşam hakkının elinden alınmasına rağmen özgürlük ve demokrasinin katledildiğini konuşmuyor.

Tarımın önemli girdisi olan sebze ve hububat tohumculuğunda yerli üretim projeleri geliştirmeye başlıyoruz demokrasi ve özgürlük gündem oluyor.

Yerli otomobil üretme projeleri ciddiyet kazanınca bir ana gündem bir anda demokrasi ve özgürlük oluveriyor.

İsrail’in yıllardır Filistin‘de, Amerika ve Rusya’nın ise, Çeçenistan, Afganistan ve Irak‘ın ardından Ortadoğu’da demokrasi ve özgürlük diye, diye Müslüman halkı katlederken kendi ülkesini bu işgalcilere karşı savunanlar hem batılılar, hem de ülkemizdeki işbirlikçileri tarafından terörist ilan ediliyor.

Kendi vatanımızda askerimizi, evinde uyuyan polisimizi şerefsizce katledenlere karşı devletimizin güvenlik güçlerinin verdiği mücadele, bu işbirlikçiler tarafından ‘özgürlük ve demokrasi’ gündemiyle neredeyse haksız duruma düşürülmeye çalışılıyor.

Mısırda gerçek demokrasi ve özgürlük isteyen halkın verdiği mücadele sonucu devrilen cunta yönetimi, özgürlük ve demokrasi savunucusu olduğunu iddia eden başta Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri tarafından al- aşağı edildi. İçimizdeki sözde demokrasi ve özgürlük savunucuları ne yaptı?

Cuntayı eleştirme yerine ‘Gezi Parkı’na çıktı.

Gerçek demokrasi gereği Mısır‘da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi, askeri darbe ile devrildikten sonra maalesef bu sahte özgürlükçüler tarafından cezaevine atılarak idamla yargılanıyor.

Suriye, Amerika ve Rusya‘nın askeri tatbikat sahasına döndürüldü.

Suriye halkı kendi topraklarında Amerika ve Rusya savaş uçaklarından atılan bombalarla katledilirken bu vahşetten kaçanların da; yine bu demokrasi ve özgürlük savunucuları tarafından denizlerde boğularak ölüme terk edildiklerine şahit oluyoruz.

Çeçenistan, Afganistan, Doğu Türkistan, Bosna Hersek, Filistin, Irak, Mısır ve Suriye’nin Müslüman halkı sözde insan hakkını çok iyi anlatan Amerika, Rusya, Fransa ve Almanya başta olmak üzere batılı ülkelerin vahşiliği yüzünden mülteci oldu.

Hatta yetmezmiş gibi bu mazlum halkın Avrupa ve Amerika’ya gitmemeleri için de sınırlarını dikenli telle çevirme yarışı başlattılar.

Bütün bu vahşeti kınayan ülkemizdeki milli ve manevi değerlerine bağlı halkımız ise gericilik ve yobazlıkla suçlanıyor.

Peki demokrasi ve özgürlüğün sürekli gündem oluşturulduğu ülkemizdeki milli ve manevi değerlerine bağlı insanımız ne yapıyor?

Batılıların ölüme terk ettikleri insanlara kucağını açıyor. Ekmeğini paylaşıyor.

Dünya ya insan hakkının yanında gerçek demokrasi ve özgürlük savunucusu olduğunun dersini veriyor.

İslam medeniyetini gösteriyor.

Konya mı?

En küçük yardım dernekleriyle bile bu mazlumlara sıcak bir yuva ve aş için ayakta.

İHH ve Cansuyu Konya Şubesi, Ay-Der, Ribat, Rida, Dost eli.

Hepsinin tek derdi.

Batılıların öldürme yarışı yaptığı mazlumları yaşatmak.

Medeniyet öyle sözde olmaz.

 

 

Bu yazı toplam 7136 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.