1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Marifet penceresinden
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Marifet penceresinden

A+A-

Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de biz Müslümanlara hitaben Rabbimiz Allah'a ulaşmayı  arzu edin. İsteyin gibi çokça kelamlar sıralamıştır. Şanlı Peygamberimiz de Rabbimizce en güzel Kur'an'la donatılmış ve Rabbin ahlakıyla ahlaklanmış bir örnektir yaşayışı gerek manen teslimiyeti O'nu Rabbin cemalini görme olan Muhammedi makama ulaştırmıştır. Bununla ilgili İmam Rabbani; ben artık Muhammedi makamdayım demiştir. Bir hadisinde Resulallah efendimiz; ümmetimden öyle kimseler var ki israiloğulları peygamberlerinden daha alimdirler! Bu hitab bizi çok şaşırtıyor değil mi?

Bir Nebi diğeri bir Veli, Rabbimiz de çokça övgüyle bahsetmekde çeli muttaki salih mümin hitaplarını kullanarak o güzel hal üzere olan kullarından. Burda Marifet; temel şeriat ve tarikatın üzerine yapılan yüksek ve sağlam bir gökdelen düşünün  her daim Rabbin emir ve yasaklarına riayet eden Kuran ve sünneti ilke ve kural edinmiş bir makam derseniz ki bizler makam mevki peşinde değiliz. Deriz ki en güzeli kulluk makamı acziyetini muhtaçlığını bilen idrak edebilen ve muhtaç olunan gerçek olan tek ve bir olan Yüce Allah ın yasalarına boyun eğmiş bir kul olabilmibilmek deriz. "İlla Marifet" diyen Resulallah efendimiz marifetteki kelime manası bile çok hoştur. Marifetli becerikli uyumlu intizamlı memnun olunan ve daha çokça açabileceğimiz bir kavram. Peki asıl marifet ise Rabbimizi her daim görür gibi her an ve bize bizden daha yakın olduğuna iman ederek ihlas ve aşk ile Rabbimize yönelme. O yüce yaratıcının genelde anlatılan EL kahhar  ve zül celal (kafirlere ve azgınlıkda ileri gidenlere uygulayacağı azabın sıfatları )esmalarının korkusundan daha ötede bilinen doksan yedi  ismi azamını tanımak merhameti sevgisi yüceliği ikramı ve daha sayamayacağımız rahmetini öğrenip öğretebilmektir.

Bir Marifet bir zikir ehlinin ve bir şeriat da kalmış iki müminin şu ayeti idrak edişine bir bakalım; size iki güzel ameli haber vereyim mi, biri kıtlık zamanı açları doyurmak diğeri köle azad etmek 

Şİimdi şeriat da kalmış zahiri ilmi çok olanın anlayışı;

Kıtlık zamanı (maddesel fakirlik ve yoksulluk) kapsamında insanlara sadaka ve yardımcı olmak

Köle azad etmek; kölelik eski çağlarda kaldı günümüzde fakirlik esaret var ama kölelik yok

Şimdi Marifet ehlinin algısını anlatalım

Kıtlık zamanı; evet maddesel yoksuluk da yardım etmek zekat ve sadaka vermek ayrıca insanların manen huzursuz mutsuz  aç olduğu dönemde onlara allah ve resulunu sevdirmek ve onları manen de doyurmak

Köle azad etmek; insanlar, iblisin ve nefsin kölesi olarak akın akın cehenneme giderken onlara yine Allah ve resulunu sevdirmek ve onları kölelikden azad etmek.

İşte bizlere Peygamberin yani kuranın ahlakı merhamet ve tebliğ, demiyor mu Resulallah; kim benim unutulmuş bir sünnetimi alır uygular ve başkalarına da vesile olursa yüz şehid sevabı verilir..

Alın size bir tiyo Resulallah efendimiz "Ben günde en az seksen defa rabbimden istiğfar ederim" bunu uygulayıp anlatana ne denli ecirler veriliyor.

Hadi biraz marifetin işleyişine odaklanalım ve bununla alakalı yine Muharrem Karabay hocamızın sesli ve görsel anlatımlarına kulak verelim.

Şu hitap bize bir şevk olsun biz eleste bizimle rabbimize söz verenleri aramaya geldik.

Eleste aklın kabulü kolaydı nefs yoktu çünkü ispat gerekir evet sen bizim rabbimizsin sözünü

Bu yüzden hayatımızda Kur'an ve Sünnet olmaz ise klavuzumuz her daim lanet iblis ve hayvandan daha aşağı nefsimiz olur birkaç güzel ömür ve sonrası ebedi cehennem dahası Rabbimizin yüzümüze bile bakmayışı ..

"Kur'an rehberdir sünnet ise klavuz bu güzel rehberi anlayış hayata katıştır"

Maarifet bu iki güzel ikramı bir arada yaşayıştır maalesef ki kendince bir avuç yandaş ve bir miktar dünyalık mal mülk toplama derdinde olanlar kimi zaman kendi nefislerince ayet lere hüküm vermekde bazan da hadisleri yalanlamakda 

Allah (CC) "Bu Kur'an'ı biz indirdik biz koruruz  ve başka bir hitap da ise Kur'an'ı biz öğretiriz" buyurmakta daha mı iyi bilecen insanoğlu Allah dinini melekler nebiler veliler ile öğreteceğini zaten.

Biz hitabını kullanarak açıklamış var mı bu sözün üstüne söz! Olmasın da mazallah sonu çok vahimdir. Bakın dünyanın çok yerinde Müslümanlar birbirleriyle savaşmakda; ırk mesep renk vs ayrımları hep bu rantçıların menfaaati ve fitnecilerin öteden beri yazdığı senaryolar gereği değil mi Oku! Eğer okumaz isek bizim canımız her daim okurlar akledin! akletmnez isek daha çokça bizim adımıza şer bela aklederler tefekkür  edin! Etmez isek kendi nefislerine ve sözüm ona şeyh ve efendilerine biad ettirirler rabıta ettirirler!! Marifet okulu İbrahim AS'ın rabbimizi kalbi mütmain olana  kadar arayışıyla  başlar, yıldıza güneşe ay a önce baksa da rabbin yüceliği karşısında kalben iman etme okuludur. Sırasıyla anlatılan Peygamber kıssaları, sadece o dönem de kalmış olsaydı Rabbimiz Kur'an da açıklamazdı. O kıssalar dan alınan dersler le beraber başta bahsettiğimiz Muhammmedi makama ulaşmada geçilecek olan evreleri de anlatıyor, hadi tefekkür edelim. Yusuf As gibi kuyuda kalan, Eyyub AS gibi. Rabbim iblisten bana bir zarar dokundu derken her an bizlere Rabbe giden yolculuğumuzda verdiği vesveseyi anlamıyorsak her başımıza gelene isyan kapıdadır. Musa As gibi , Rabbimiz bizler kekeleriz Firavun (nefs ve iblis ve yolunda olanlar )a karşı koyarken Besmeleyi çekip Rabbin yardım edeceğine iman ederek karşı  koymaz isek boğuluruz  entrikalarala nasıl bekleriz umutsuzluğun içerisinde denizin yarılmasını. İşte Marifet Kur an ın özü ve ve kulluğun has halidir. Sabah akşam Rabbini zikredenler her daim güven ve selamet içerisindedirler. Mevlana; Allah ile oldukdan sonra, ölümde hoştur ömürde derken Kur'an'ın bizden istediği ölmeden ölünüz yani nefislerinizi Allah yolunda eğitiniz ki: Ey mütmain olmuş hadi gir cennetime, hitabına mashar olalım Bir ayet hatırıma geldi ve mealen şöyle buyuruyor: Rabbimiz; Biz bir kişinin yoldan çıkmasını dilersek ona Allah ın dostlarını has kullarını kötülemeyi güzel gösteririz. Maalesef güz geçmiyor ki birileri çıkıp hadislere  evliyalara vli kullara ve ömrünü allah yolunda nihayete erdirmiş o salihlere karalamalar iftiralar atmasın, Nefisleri ona onu o kadar kolay söyletiyorki , bir de yüksekçe bir nida ile kiş vay onlara ne diyelim Müslüman ferasetli ve şuurlu olur Rabbimiz tüm Ümmeti Muhammed'i, fersetli şuurlu akleden düşünen ve bir arada olanlardan eylesin.  

Bu yazı toplam 1344 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.