1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Manisa’da BİLSEM’den yine bir ilk
Manisa’da BİLSEM’den yine bir ilk

Manisa’da BİLSEM’den yine bir ilk

Manisa Bilim Sanat Merkezi (Manisa BİLSEM) Müdürü Özgür Emeksiz, BİLSEM tarafından 2016-2017 eğitim öğretim döneminde yapılan çalışmaları değerlendirdi.

A+A-

Manisa Bilim Sanat Merkezi (Manisa BİLSEM) Müdürü Özgür Emeksiz, BİLSEM tarafından 2016-2017 eğitim öğretim döneminde yapılan çalışmaları değerlendirdi. Manisa'da ilk kez TÜBİTAK 4004 Doğa eğitimi gerçekleştirileceğini de belirten Emeksiz 110 bin TL bütçeli projenin 5 gün boyunca süreceğini dile getirdi.

2016-2017 eğitim öğretim yılını değerlendirmek için Manisa BİLSEM'de bir toplantı düzenleyen Merkez Müdürü Özgür Emeksiz, ikinci sınıftan liseye kadar toplam 517 öğrenciye eğitim verdiklerini kaydetti. Emeksiz, yapılan çalışmaların tanıtımı konusunda Manisa kamuoyundan da destek beklediklerini söyleyerek, 18-22 Eylül tarihlerinde Manisa'da ilk kez 110 bin lira bütçeli TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitiminin gerçekleşeceğini ifade etti. Emeksiz, "Öğrencilerimiz akademisyenlerin desteğiyle 5 gün boyunca eğitim alacaklar. Bu TÜBİTAK 4004'ün Manisa'daki ilk projesi olacak. Öğrencilerimiz ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılıyorlar, dereceler elde ediyorlar. Bunun yanında gezilerimiz, söyleşilerimiz, sergilerimiz oluyor. Bilim Sanat Merkezi'nin tanıtım noktasında sadece yerel düzeyde değil ulusal düzeyde de çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Antalya'da bilim sanat merkezleri arası festival düzenlendi. Orada Manisa'yı temsil ettik. Projelerimiz Milli Eğitim yetkilileri tarafından incelendi. Robot yarışmasında Türkiye birincisi olduk. Öğrencilerimiz bunların tasarımlarını ve programlarını kendileri yaptılar" dedi.

Alınan ödüller

Emeksiz, Manisa BİLSEM öğrencilerinin elde ettiği başarı ve ödüllerden bazılarını da şöyle sıraladı: "TÜBİTAK 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İzmir Bölge birincisi, 6. Fen Bilimleri Proje Yarışması'nda Jüri Özel Ödülü. Ulusal Mobilya Tasarım yarışması Finalist. WRO (Dünya Robot Olimpiyatları) Açık Yıldızlar kategorisinde Türkiye üçüncüsü. Bilim ve Sanat Merkezleri arası Robot ve Teknoloji Yarışması (BİLROTEK) sürpriz görev kategorisi Türkiye şampiyonu. TAKEV 5. Strateji Oyunları Yarışmasında ABALONE oyunu kategorisinde Türkiye ikinciliği. Takım yarışması Battle Sheep oyunu kategorisinde Türkiye 3'üncülüğü. Türkiye Beyin Olimpiyatları Kocaeli Belediyesi ve Türk Beyin Takımı tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Bilim ve Sanat Merkezleri arasında düzenlenen yarışmada Türkiye dokuzuncusu oldular. TAKEV 11. Akıl Oyunları Yarışması Türkiye ikinciliği. Özel Ege Lisesi Fen Projeleri Araştırma Yarışmasında Türkiye Finalisti. Toyota Türkiye "Hayalimdeki Araba" Resim Yarışmasında 8/11 Yaş kategorisinde Türkiye 3'üncülüğü. MASKİ Dünya Su Günü Resim Yarışması İl birinciliği. Türkiye Satranç Federasyonu'nun düzenlediği "Neden Satranç Oynuyorum?" kompozisyon yarışmasında Türkiye Birinciliği. DSİ'nin düzenlediği "Su" konulu kompozisyon yarışmasında Ege bölgesi birinciliği"

Eğitim öğretim yılı boyunca kültürel ve sosyal gezilere de önem verdiklerini kaydeden Emeksiz, düzenlenen çok sayıda gezi ile yeni yerler görme imkanı bulduklarını anlattı.

Emeksiz TÜBİTAK destekli faaliyetleri arasında TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ve TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğinin olduğunu dile getirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.