1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Manisa TÜGVA’dan Halep’teki katliama tepki
Manisa TÜGVA’dan Halep’teki katliama tepki

Manisa TÜGVA’dan Halep’teki katliama tepki

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Manisa İl Temsilciliği, son günlerde rejim güçleri ve destekçileri tarafından Suriye'nin Halep kentinde yapılan katliamı...

A+A-

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Manisa İl Temsilciliği, son günlerde rejim güçleri ve destekçileri tarafından Suriye'nin Halep kentinde yapılan katliamı protesto etti.

TÜGVA Manisa İl ve Celal Bayar Üniversitesi Temsilciliği, Uncubozköy Kampüsü önünde Suriye'de yaşanan katliama tepki gösterdi. Yaklaşık 50 kişilik grup adına açıklama yapan TÜGVA Manisa Celal Bayar Üniversitesi Temsilcisi Ali Südemer, İslam Alemi'nin Halep'te yaşananlara sessiz kaldığının altını çizerek, ateş çemberi her yeri sarmadan harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. Südemer,"Her geçen gün İslam coğrafyası küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrilmektedir. Yakın komşumuz Suriye'de her gün ayrı bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Kimyasal silahlarla masum çocuklar ve kadınlar katledilirken; milyonlarca insan yerlerinden yurtlarından ayrılmak durumunda kalmıştır. Bombaların menşei dünyanın kan emici vampirleri olan küresel sömürü ülkeleri arasında değişirken; ölenlerin hep savunmasız Müslümanlar olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Halep'e yapılan son bombardımanda çoğu çocuk ve kadın 500'ü aşkın sivil katledilirken kendisini muasır medeniyet olarak gören ülkelerin ve onların hükümranlığını koruyan birliklerin sessizliği, Müslüman ölümleri üzerinden yeni bir sömürü imparatorluğu kurulmasının planlandığına işaret etmektedir. Bizler, Müslümanlar olarak masum insanların ölümlerini ırk, din ve mezhep ayrımı gütmeden eşit görmekteyiz. Ölümlerin mukayesesi yapılmaz; ancak dünyanın bir ucundaki Amerika'da öldürülen 5 kişi ile savunmasız halde bombardıman altında katledilen, çoğu çocuk ve kadın 500 kişinin ölümünün dünya kamuoyunda edindikleri yer hepimizin malumudur. Gösterdiğimiz bu hassasiyeti diğer milletlerden de insanlık namına beklemekteyiz. Kendini dünya güvenliğinin ve barışının teminatı olarak gören, aynı zamanda dünyanın en büyük silah üreticisi olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni dünyadaki bütün bu düzensizliğin müsebbibi olarak görüyoruz. Müslümanlar hunharca katledildiğinde sessiz kalan, güçlünün haklı olduğu bir Uluslararası Hukuk Sistemini ve onun ikiyüzlü araçlarını reddediyoruz. Şimdi, Yeni üretilen silahların tatbikatını İslam coğrafyası üzerinde yapan ancak İslam'ı ve Müslümanları terörizmin kaynağı olarak gören tüm ülkelere sesleniyoruz; İslam ve insan bir bütündür. İnsanın olduğu her yer bizim yanı başımızdır. Afrika bizim kapı komşumuzdur, Doğu Türkistan, Irak, Bosna, Endülüs, topyekûn kıyıma uğrayan Suriye bizim öz coğrafyamızdır. Filistin bizim ciğerimiz, Mekke bizim kalbimizdir. İnsanın öldüğü her yer bizim bağrımızdır. Bombalasanız da, darbe yapsanız da susmayacağız, direneceğiz ve Hakk'ı savunacağız. Bizler, yeniden en güçlü şekilde adil ve yaşanabilir bir dünya için çalışmaya ve sömürü ülkelerini rahatsız etmeye devam edeceğiz. Şu unutulmamalıdır ki, kurulacak yeni bir adil dünyanın harcı, Halep'te bombardıman enkazından çıkarılan parçalanmış bebeğinin cesedini kucağına alan annenin akıttığı gözyaşıyla karılacaktır. Ey İslam Alemi Daha neyi bekliyorsunuz? Daha ne kadar kendi kardeşlerinize sağır, dilsiz kalacak; görmezden geleceksiniz? Ateş çemberi bir gün sizi de sarmadan harekete geçiniz!"

Halep'te yaşanan katliamlara üniversite gençliği sessiz kalmayarak tepki gösterdiğini aktaran TÜGVA Manisa İl Temsilcisi Mehmet Önal da "Zalimin zulmüne karşı seslerini yükselttiler. Her satırına yürekten destek verdiğimiz bu bildiri inanıyoruz ki amacına ulaşarak islam ülkelerinin barış ve huzur içinde yaşamalarına vesile olacaktır."ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.