1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Maliye Bakanı Ağbal’dan bütçe değerlendirmesi
Maliye Bakanı Ağbal’dan bütçe değerlendirmesi

Maliye Bakanı Ağbal’dan bütçe değerlendirmesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bütçe, Ağustos ayında 3,6 milyar TL, yılının ilk sekiz ayında ise 4,9 milyar TL fazla verdi. 2015 yılının ilk sekiz ayında...

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bütçe, Ağustos ayında 3,6 milyar TL, yılının ilk sekiz ayında ise 4,9 milyar TL fazla verdi. 2015 yılının ilk sekiz ayında toplam bütçe fazlasının 639 milyon TL olduğu göz önüne alındığında bu yıl bütçe performansında 4,2 milyar TL'lik bir iyileşme olduğu görülmektedir" dedi.

Maliye Bakanı Ağbal, 2016 Yılı Ocak-Ağustos Dönemine ilişkin bütçe değerlendirmesinde bulundu. Ağustos ayında bütçenin hem aylık hem de kümülatif olarak fazla vermeye devam ettiğini belirten Bakan Ağbal, "Bütçe, Ağustos ayında 3,6 milyar TL, yılının ilk sekiz ayında ise 4,9 milyar TL fazla verdi. 2015 yılının ilk sekiz ayında toplam bütçe fazlasının 639 milyon TL olduğu göz önüne alındığında bu yıl bütçe performansında 4,2 milyar TL'lik bir iyileşme olduğu görülmektedir. Faiz dışı fazla performansına bakıldığında, Ağustos ayında 8,4 milyar TL, Ocak-Ağustos döneminde ise 40,3 milyar TL fazla verdik. Ağustos ayı bütçe performansındaki bu iyileşmenin ana belirleyicisi gelirler olmuştur. Ağustos ayında bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,9 oranında artarak 50,9 milyar TL, vergi gelirleri ise yüzde 19,3 oranında artarak 45,4 milyar TL'ye ulaşmıştır" ifadelerini kullandı.

Ocak-Ağustos döneminde bütçe gelirlerinin yıl sonu hedefiyle uyumlu olduğuna dikkat çeken Ağbal, "Bu dönemde gelirler yıllık yüzde 15 oranında artarak 368,4 milyar TL'ye ulaştı. Dış ticaretteki zayıflığa bağlı olarak ithalden alınan KDV gelirleri zayıf seyretmekle beraber, kurumlar vergisindeki güçlü seyrin de etkisiyle, toplam vergi gelirleri yılın ilk sekiz ayında yüzde 10,9 artarak 298,1 milyar TL'ye ulaştı. Harcamalara bakacak olursak, Ocak-Ağustos dönemindeki harcamalar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,7 artarak 363,5 milyar TL oldu. Bütçe giderlerindeki artışta, personel giderleri ve cari transferlerdeki artışlar belirleyici oldu. Kamu maliyesi, ülkemizin sağlam ekonomik temellerinin oturduğu ana çıpadır. Bugün açıklanan sonuçlar da mali disipline bağlı olduğumuzun açık göstergesidir" değerlendirmelerinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.