1. YAZARLAR

  2. Murat Ata

  3. Malazgirt’ten 15 Temmuz’a
Murat Ata

Murat Ata

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Malazgirt’ten 15 Temmuz’a

A+A-

‘’Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya cihanda devlet bir nefes sıhhat gibi’’ Osmanlı İmparatorluğunun en kudretli sultanlarından Kanuni Süleyman Han’ın bu muhteşem sözünün neler ifade ettiğini, hangi manalar yüklenebileceğini bugünlerde çok daha iyi anlıyoruz.

**

16 Nisan'da yapılacak referandum bizler için, Yıllar önce aramıza atılan kin ve nefret yüklü fitne tohumlarının, içimizde oluşturduğu ayrık otlarını ayıklayabilme fırsatıdır. Bu fırsatı değerlendirebilirsek, etnik kökenlerimiz, siyasi düşüncelerimiz ve dini inançlarımız farklı olsa da ortak paydamızı büyük ve güçlü Türkiye çatısı altında birleştirebiliriz. Hepimiz, Devletimiz var oldukça taşıdığımız kimliğin bir değer ifade edeceğini, haklarımızın da halklarımızın da eşit olduğunu bilelim, gelin ülkemizin geleceğine hep birlikte yön verelim.

**

Referandumda, bir partiyi, bir kişiyi ya da bir görüşü değil, kendimize, çocuklarımıza ve yıllar sonrası torunlarımıza miras bırakabileceğimiz bağımsızlığımızı tercih edelim. Yığınla düşmanlarımız varken, bizi birbirimize düşman eden, tahammül sınırlarımızı dinamitleyen oyunları görelim.

Gelecek nesillerimize emanet edebileceğimiz yegane kıymetlimiz bu cennet vatanımıza göz dikenlere, uyanıp ayağa kalkmamızı engellemek isteyenlere cevap vermemiz için Allah korusun ülkemizin işgal edilmesi mi lazım?

**

İç savaş senaristlerinin, kirli tezgahlarda yonttuğu kütükten aktörler halen rol kesiyorlar.   Dönüp dolaşıp okların, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü hedeflediğini görmezden gelen siyasiler, hangi vatan sevgilerini hangi ‘’HAYIR’’lı kelimelerle süslemeye çalışıyorlar? Beyler, maskeleriniz bir bir düşüyor. Tanklara, uçaklara kafa tutan bu aziz milleti hangi yalanlarınızla kandırabileceğinizi düşünüyor, dahası utanıp sıkılmadan dillendirebiliyorsunuz? Herkes kendine yakışanı, kendi vazifesini yapar diyorsanız, hainlerle aynı safta olduğunuzu bilerek adımlarınızı atacaksınız. Babam evet diyor ben hayır diyorum ayaklarını da bırakacaksınız. Ne bu devlet, ne de bu millet,  kimlerin hain, kimlerin siyasi tereddüt ve tercihiyle oy kullandığını göremeyecek kadar aciz değildir! Sağlam elmaların arkasına saklanan çürük elmalar olmaya çalışmayın! Kaldı ki, çürük elmaların yanında duran sağlam elmaların da bir müddet sonra bozulduğunu unutmayın!

**

İleri de ya yanlış adam seçilirse gibi Absürt söylemleri ise, uzun soluklu plan ve programlar yapamadıkları köhne siyasetlerine bağlayabiliriz. Belli güçlerin piyonları olan teröristlerin hayır propagandası yapıyor olması, düşmanımın düşmanı dostumdur mantığını haklı gösterir mi? Ya da aynı merkezden yönetiliyor olabilecekleri şüphesini doğurmaz mı? Yanlış anlaşılmasın, Siyasi düşünceler, inanış ve ideolojiler çok farklı olabilir, Recep Tayyip Erdoğan’ı sevmiyor da olabilirsiniz burada yanlış bir durum yok. Lakin parti tabanlarına bu referandumun bir Cumhurbaşkanlığı seçimi, dahası Cumhuriyet rejimiyle alakalı gibi gösterme algısı başlı başına yanlış değil mi?

**

Artı, eksi söylenecek sözler, belirlenecek stratejiler olacak elbette su akıp yolunu bulacaktır. Ancak hepimizin tüm bu gelgitli düşünceleri arasında, sanki gözlerden kaçırdığı bir ayrıntı gizli; Referandumda Anayasa değişikliğine, Ülkemizin Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişine vereceğimiz karar bir yana, bizler bir arada kardeşçe yaşamaya neden EVET demeyelim? Birbirimize saygı göstermeye, farklılıklarımızı ortak değerimiz olan vatanımızda birleştirmeye ve birbirimizi sahiplenmeye neden EVET demeyelim?

**

Malazgirt’in, Çanakkale’nin, Şanlı Fetih’in, 15 Temmuzun ve Nice Zaferlerin Fedakar Kahramanları, Çağrınızı duydum, Emanetinize sahip çıkan sağlam nesiller yetiştirebileceğimiz Güçlü, Büyük bir Türkiye için Evet diyorum. Kürt’üyle Türk’üyle, Alevi’si Sünni’siyle, Laz’ı Çerkez’i Arap’ıyla, Hristiyan’ı Müslüman’ıyla tüm kardeşlerime sesleniyorum, omuz omuza vererek gücüne güç katacağımız Türkiye’miz için EVET demeye siz de var mısınız? Allah’ın Selamı hepimizin üzerine olsun…

 

Bu yazı toplam 1301 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum