1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Mahkumların el emekleri satışa sunulacak
Mahkumların el emekleri satışa sunulacak

Mahkumların el emekleri satışa sunulacak

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, yarın açılışı gerçekleştirilecek, "Ankara 13. İşyurtları Ürün...

A+A-

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, yarın açılışı gerçekleştirilecek, "Ankara 13. İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı"na ilişkin, "Bu üretimlerimiz artık amatör üretim olmaktan çıkmıştır. Daha profesyonel daha iddialı üretimler haline gelmiştir" dedi.

Ceza İnfaz Kurumları'nda bulunan hükümlü ve tutukların üretmiş olduğu ürünlerin tanıtım ve satışının yapılacağı "Ankara 13. İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı" yarından itibaren görücüye çıkacak.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, 30 Eylül'de Atatürk Kültür Merkezinde açılışı yapılacak fuara ilişkin, "Ceza İnfaz kurumları İş yurtları ürünlerinin sergileneceği fuarımızın son hazırlıkları bugün yapılıyor. Ceza İnfaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklarımızın bu kurumlarda geçirdikleri zamanı sosyal hayata hazırlanmaları noktasında yararlı bir zamana dönüştürmek için kurumlarımızda çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Bu faaliyetler hem hükümlünün kişisel olarak iyileştirilmesi noktasında yürütülen faaliyetler hem de hükümlünün sosyal hayta daha donanımlı bir şekilde hazırlanması için yapılan faaliyetlerdir. Bunların içerisinde çeşitli eğitim faaliyetlerini sayabiliriz. Psikososyal faaliyetleri sayabiliriz. Hükümlüyü suç işlemeye yönelten faktörleri ortadan kaldırmaya yönelik eğitim-ıslah faaliyetleri ve iyileştirme faaliyetlerini sayabiliriz" diye konuştu.

"Bu iyileştirme faaliyetlerinden en önemlisi kişiyi iş ve meslek sahibi haline getirmektir"

İnfaz sisteminin sadece ceza infaz kurumlarına kişileri koyup hürriyetlerinin kısıtlanmasından ibaret olmadığına dikkat çeken Yıldırım, "Bir kısıtlama değildir. Günümüzde vizyonu çok farklı bir sistemdir. Bizde bu gelişmelere ayak uyduracak şekilde kurslarımızda çağdaş infaz sistemlerinin gerektirdiği iyileştirme faaliyetlerini yürütüyoruz. Bu iyileştirme faaliyetlerinden en önemlisi kişiyi iş ve meslek sahibi haline getirmektir. Sosyal hayata daha donanımlı bir hale getirmektir. Bununla ilgili olarak ceza infaz kurumlarında yürüttüğümüz iş meslek eğitimleri faaliyetlerimiz ve bu eğitim faaliyetlerinin çıktıları olanda bu üretimlerimiz vardı. Biz hem bu iş ve meslek faaliyetlerimiz güçlendirmek ve bu çıktıları vatandaşımızla buluşturmak için bu fuarları düzenlemeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Üretim sürecinden önce mahkumlara iş ile ilgili eğitim verildiğini belirten Yıldırım, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Geçtiğimiz yıl yaklaşık 70 bin tutuklu ve hükümlüye verilen halk eğitim müdürlükleri aracılığı ile verilen iş ve meslek edindirme çalışmalarımız oldu. Bu hükümlü ve tutuklularımızdan 40 bini bu sistem içerisinde aktif olarak rol aldı. Bugün burada gördüğümüz yarın sergileyeceğimiz ürünlerin üretimleri içerisinde yaklaşık 40 bin tutuklumuzun el emeği alın teri var. Bu tutuklularımız bu üretim içinde faaliyet gösterirken sosyal hayata yeni bir meslek sahibi olarak kazandırılmış oluyorlar. Ceza infaz kurumlarına gelmeden önce sahip oldukları meslekleri biraz daha geliştirme imkanı buluyorlar. Bu faaliyetlerde bulundukları süreç içerisinde de maddi anlamda da küçük kazanımları oluyor. Kendilerine bir miktar ücret ödeniyor. Bu faaliyetlerde bulunan herkesin sağlık sigortası yapılıyor. Bu faaliyetlerde aktif olarak bulunan hükümlü ve tutuklularımızın aylık maddi kazanımlarının yaklaşık 400-450 lira civarında olduğunu ifade edebiliriz."

Yıldırım, dünyanın en büyük iş yurtları ve iş meslek eğitimi sisteminin Türkiye'de bulunduğuna değinerek, "Elbette bunun doğal bir çıktısı olan fuar dünyanın en büyük fuarıdır. Ancak Türkiye cezaevleri dünyanın en büyük cesametine sahip cezaevleri değildir. Ceza infaz kurumlarındaki iş gücünü en doğru kanalize eden sistemin ülkemizde olduğunu bir defa daha mutlulukla ifade etmek istiyorum" ifadelerine yer verdi.

"Tekstilden, tarıma, gıdaya, hediyelik eşyadan hayvancılığa kadar birçok alanda üretimlerimiz var"

30 Eylül itibarı ile vatandaşın beğenisine sunulacak fuarda tekstilden, tarıma, gıdaya, hediyelik eşyadan hayvancılığa kadar birçok alanda ürünün yer aldığını kaydeden Yıldırım, "İş yurdu faaliyetlerinde yarın fuarda da çıktılarını göreceğiz tekstilden, tarıma, gıdaya, hediyelik eşyadan hayvancılığa kadar birçok alanda üretimlerimiz var. Bu üretimlerimiz mobilyaya kadar birçok alanda üretimlerimiz var. Bu üretimlerimiz artık amatör üretim olmaktan çıkmıştır. Daha profesyonel daha iddialı üretimler haline gelmiştir. Bu noktada sadece Adalet Bakanlığı'nın değil birçok kurumun ihtiyaçlarını karşılamak noktasında bu üretimlerimiz gelmiştir. Hizmet sektöründe de kendimizi göstermekteyiz" dedi.

"Bu faaliyetin oluşmasında yaklaşık 400 personelimiz, 150 açık ceza infaz kurumu hükümlümüz aktif olarak bu alanda görev yaptılar"

13'ncüsü düzenlenen İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı'nda aktif olarak görev alan mahkum ve tutuklularla ilgili ise Yıldırım şu bilgileri paylaştı:

"Yarın kuracağımız açılışına yapacağımız fuarımızda da bir önceki yıldan daha fazla olarak 122 kurumumuz burada kendi ürünlerini gösterme vatandaşla buluşturma imkanı bulacak. 400 stant da bu faaliyet yürütülmüş olacak. Bu faaliyetin oluşmasında yaklaşık 400 personelimiz, 150 açık ceza infaz kurumu hükümlümüz aktif olarak bu alanda görev yaptılar. Ancak bu sadece bu alanda görev yapan personeli ifade ediyor. Buraya gelen üretimin arkasında, üretim sürecinde bulunmuş 40 bin hükümlü ve tutuklumuz ve bunlarla birlikte görev yapan, başlarında bulunan ceza infaz kurumu müdürlerimiz, personelimiz bulunmakta. Büyük bir sistemin çıktılarını yarın vatandaşımızla buluşturacağız."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.