Ali Dikilitaş

Ali Dikilitaş

Spor yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kuruluş 1922

A+A-

Geçmişi olmayanın geleceği çok zor olur.

Tarihi olmayan toplumlar için gelecek inşa etmek çok zor bir durum.

Türk Milleti binlerce yıldır Dünya’da varlığını idame ettiriyor.

İngiliz, Alman ve Fransız toplumlarının da güçlü tarihleri var, bir şekilde varlıkları devam ediyor.

Balkanlar’da ve orta doğuda ise bir türlü huzur gelmiyor, çünkü güçlü tarihleri yok. Balkanlar’da ve orta doğuda toplumlar amip gibi bölünüyorlar.

Bu sebeptendir ki tarih en önemli ders. Bizim tarih biraz keşmekeş, özellikle Karlofça anlaşmasından sonra ne oldu neler yaşandı çok karmaşık hep eksik ve yalan yanlış bilgiler var. İngilizler 1918-1923 yılları arası İstanbul’da kaldı. 5 sene boyunca boğazda çay içip gittiler mi? Tabiki öyle değil.

Ekim 1923 te İstanbul’dan sadece İngiliz gemileri ayrıldı. İçindekiler hala aramızda dolaşıyorlar. Bizimle yaşayıp etrafa gülücükler saçıyorlar…

5 yıl İstanbul’da kalan İngiliz’ler Türkiye’de futbolun gelişmesi adına önemli katkı sağladılar…

Konu nereden nereye geldi, yirminci yüzyılın başlarında Osmanlı halkı futbol ile tanıştı. Önce İstanbul’a gelen futbol zamanla tüm Anadolu’ya yayıldı.

İstanbul’a demiryolu ile bağlı olan Konya’ya futbolun gelişi fazla uzun sürmedi. Halk arasında küçük gruplar mahalle maçları gibi futbolla tanıştılar.

Konya’da kurulan ilk kulüp Gençlerbirliği oldu, Gençlerbirliği’ni, İdman Yurdu takip etti.  Selçukspor ve diğerleri bu kulüpleri takip ettiler. Bu kısmı hızlıca geçelim.

1960 ihtilali sonrası futbolun gücünü gören siyasiler, yeni yapılanmaya giderler ve Anadolu’da güçlü kulüpleri profesyonel lige alırlar. 1965 te Gençlerbirliği birkaç kulüple güç birliği yapıp Konyaspor adını alır. Şehrin diğer güçlü kitlesi İdman Yurdu ise 1967 de profesyonel olur.

Konyaspor(Gençlerbirliği) ile İdman Yurdu arasındaki rekabet 1981 yılında iki kulübün birleşmesiyle son bulur.

Bir tarafta halkın takımı Gençlerbirliği(Konyaspor) diğer tarafta devletin desteğini arkasına alan İdman Yurdu.

İdman Yurdu ile özdeşleşen siyasi oluşum 80 li yıllara girilirken Konya’da %30 civarında oy potansiyeline sahipti. Şimdi ise aynı oluşum Konya’da %10 luk barajı aşabilmek için çırpınıyor.

Konya bir ve birlik olma adına 1981’de önemli bir adım attı, şimdi bu adım çok güçlenmek üzere. Konyaspor kuruluş tarihini 1922 yapmak için genel kurula gidecek.

Kulübün kuruluşunun 1922 olması sembolik görünebilir ama öyle değil, çünkü futbol sadece futbol değil. Türkiye’de bir şeylerin değiştiğinin ispatı Konyaspor’un şampiyonluğu olacak.

Konyaspor Türkiye’de bir ilki gerçekleştirip Anadolu’nun gerçek şampiyonu olmak zorunda.

Kuruluş 1922 Konya futboluna hayırlı olsun…

 

Bu yazı toplam 4759 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum