1. YAZARLAR

  2. Ali Dikilitaş

  3. Küreselleşen dünya ve KONYASPOR
Ali Dikilitaş

Ali Dikilitaş

Spor yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Küreselleşen dünya ve KONYASPOR

A+A-

En basit tanımla küreselleşme dünya üzerinde para ve malların hareketliliğin artmasıdır. Üretimde gelişme ile birlikte pazar arayışları da büyümüştür, gelişmiş sanayi ülkeleri de pazarlarını geliştirme arayışına girmişlerdir. Yabancı bir piyasada şehirlerarası olsun, uluslararası olsun kendinizi tanıtabilmeniz için çeşitli referanslara ihtiyaç vardır. Ülkenin referansı, bulunduğunuz şehrin referansı… Türkiye’ de kendine gelişmiş ülkeler arasında yer bulmaya çalışıyor. Bu bağlamda Konya şehri de kendisine küreselleşen dünyada yer bulma amacında.

Burada devreye tanıtım geliyor. Dünyada ülkeniz ne kadar çok tanınırsa ürettiğiniz ürünlere daha fazla pazar bulabiliyorsunuz. Şehirlerde aynı bağlamda kendine yer bulma amacında.

Tanıtım çeşitli yollarla yapılıyor. Bunlardan en etkilisi spor. Dünya da en yaygın spor dalı da futbol…

Reklamın en ucuz yolu da sportif alanlarda gerçekleşiyor.

Rus milyarderler dünyanın çeşitli ülkelerinde spor takımları vasıtasıyla adını duyurmaya çalışıyor. Son yıllar da arap sermayesi de dünya da aynı yolu seçmiş durumda.

Şimdi gelelim Konya'ya.

Konya ili de sanayi yatırımları ile küreselleşen dünya da kendine yer bulma arayışında.

Konya otomotiv yan sanayi, tarım makinaları, vinç imalatı, plastik ambalaj, büro mobilya, plastik inşaat malzemeleri ve tabi ki gıda gibi alanlarda ülkenin önde gelen sanayi şehirlerinden biri.

Tabi her ülkenin her şehrin olduğu gibi Konya ilinin de tanıtıma ihtiyacı var. Konya’nın dünyada tanınmışlığı maalesef istenen düzeyde değil.

- Bu amaçla şehre yeni bir stat yapılmakta. Stadın Konya’ya maliyeti yaklaşık 100.000.000 TL olacak. Yani bu çapta bir yatırım amaçsız ve şuursuz yapılacak bir yatırım değil. Ticari anlamda bir yatırım yapıyorsanız 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 3 yıl, 5 yıl, 10 yıl gibi dönemlerde yaptığınız yatırımın geri dönüşümünü programlamalısınız. 100.000.000 TL lik bir yatırım yapıyorsanız. Bunları hesaplamak gerekir. Bu çapta bir yatırımın geri dönüşüm göstermemesi herkes için büyük kayıp demektir.

Öncelikle burayı doldurmalısınız. Futbol takımı ile doldurmalısınız. İnsanla doldurmalısınız. Burada devreye KONYASPOR giriyor…

Konyaspor takımı 1982 yılında Konya İdmanyurdu ile Konyaspor takımlarının birleşmesiyle oluştu. 1982 yılından beri maalesef istenen düzeyde istikrar yakalayamadı. Bunun sebepleri çeşitli ama en önemli faktör istikrar olmaması.

Ülkede ki futbol anlayışına bakıldığı zaman 3 takımın hegemonyasında bir futbol anlayışı var. 3 takım ve diğerleri….

Bunu yıkmak kolay değil. Hele de Konyaspor gibi bir takımın bugünkü durumuyla hiç değil.

Bu 3 takım 100 yılı aşkın tarihleri ve kültürleriyle diğerlerinin önünde gelirleri taraftar yapısı vs vs…

Bunların arasına girmek için plan program şart.

- Akılcı politikalarla bu 3'lü arasına girmek çok zor değil. Konya şehrinde bunu yapacak potansiyel var.

1-Doğru plan, doğru program, uygulanabilir bir takvim

2-Kesinlikle teknik altyapıya sahip olmalısınız.

3-Ekonomik program

ŞU ANKİ TABLO:

Şu an Konyaspor yaklaşık 25.000.000TL borcu olan bir kulüp. Teknik altyapı oluşturulamaması, ekonomik anlamda doğru planlama yapılmaması, şu anki tablonun ana sebebi. Neredeyse 6 ayda bir genel kurul yapılıp yeni yöneticiler seçilmesi en büyük handikap. Öncelikle gerekli teknik altyapı oluşturulmalı.

Teknik altyapıdan kasıt 16-20 yaş arası gençleri toplayıp çim sahada onlara antrenman yaptırmak kesinlikle değil.

Konya gibi şehirlerde yöneticilerin tekelinde ve kulüpte alınan kararlarla bu işi yapmak pek mümkün gözükmüyor. Çözüm şehirde bu işi üstlenebilecek bir meclisin teşkil edilmesi gerekir. Bu meclis kulüp dışında kulübe bağlı olmayan bir yapıda çalışmalı. Özellikle transfer ve yatırım konusunda yetkili olmalı. Belediye bünyesinde olabilir, futbol il temsilciliği bünyesinde olabilir. İl spor müdürlüğü bünyesinde olabilir. Burada amaç gelişen bilişim dünyasından faydalanılarak. Bir bilgi bankası oluşturmak olmalı. Gelişen dünyada dünyanın öbür ucundaki bir futbolcunun bilgilerine ulaşmak çok kolay. Bu sayede şehrin parasının kontrolü sağlanmış olur. Kulüpteki yöneticiler menejerler aracılığıyla Kulübün ve şehrin parasını çarçur etmemiş olur. Futbolcu transferinde belirli kıstaslar olmalı. Örneğin 27-30 yaş arası futbolcu son 3 yılda her sezon en az 20 maçta forma giymiş olmalı gibi. Bu gibi şartlar teşkil edilecek meclis tarafından belirlenmeli. Bu meclis çalışma şekli olarak MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ şeklinde çalışmalı. Şehirdeki iki takımın sivil toplum kuruluşları ile koordinesi de bu oluşumun görevleri arasında olmalı.

Şu anki tabloda ilk hedef kulüp sırtındaki borçtan kurtulmalı. Konya gibi bir şehirde bu borç 1 günde kapatılabilir. Bunun için öncelikle insanlara güven vermek şart. Konya’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bankalarda kuru yatan paraları bu iş için değerlendirilebilir. Tabi ki kulübe borç vermek suretiyle. Sonra 3 ay, 6 ay, 1 yıl gibi bir takvimle bunların geri ödemesi pekala yapılabilir.

Buradaki sıkıntı şu, nasıl bir bankaya gidip borç istediğinizde gelir gider tablonuzu beyan etmek zorundaysanız, borç istediğiniz insanlara gerekli teminatı verebilmelisiniz.

Maalesef 4 tane kanat oyuncusu lazım olan takıma 6 tane kanat oyuncusu alan yönetime güven duymak çok kolay değil. Burada devreye bahsettiğim teknik altyapı giriyor. Bu hususlara bağlı kalmak kaydıyla da ekonomik takvim.

Bunları başaramazsak. Malatyaspor, Sakaryaspor, Kocaelispor gibi takımlarla beraber 2. ve 3. Liglerde mücadele eder. Konya şehrinin 100 milyon lirasını da sokağa atmış oluruz.

Bunlar benim şahsi kanaatlerim. Bu konuya birileri katkı sağlar bu projeleri geliştirirsek başarılı olabileceğimize inanıyorum.

Bu yazı toplam 5094 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.