1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Küçükçekmece’de Çocuk Üniversitesi açılıyor
Küçükçekmece’de Çocuk Üniversitesi açılıyor

Küçükçekmece’de Çocuk Üniversitesi açılıyor

Küçükçekmece Belediyesi eğitim konusunda çocuklara destek olmaya devam ediyor.

A+A-

Küçükçekmece Belediyesi eğitim konusunda çocuklara destek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kasım ayında açılacak olan üstün yeteneklilere yönelik "Çocuk Üniversitesi" Küçükçekmeceli minik dahileri bekliyor.

Küçükçekmece Kaymakamlığı ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen Küçükçekmece Belediyesi Çocuk Üniversitesi, Söğütlüçeşme Bilgi Evi binasında hizmet verecek. Kasım ayı içerisinde açılması planlanan Çocuk Üniversitesi'nde, 4, 5, 6 ve 7'inci sınıftaki üstün yetenekli öğrencilere en az 1, en fazla 4 yıl boyunca hafta sonu ve hafta içi (okul dışı-akşam) eğitimler verilerek çocukların kendilerinin farkına varması ve kendilerini geliştirmesi sağlanacak.

"Üstün yetenekler körelmesin diye…"

Her zaman gençlere ve çocuklara eğitim konusunda destek olduklarını belirten Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, "Türkiye'deki 15 milyon öğrencinin 680 bininin üstün zekalı olduğu tahmin ediliyor. İstanbul özelinde düşünecek olursak 30 bine yakın üstün zekalı öğrenci bulunuyor ve bu öğrencilerin bir çoğu tespit edilmeden yetenekleri köreliyor. Özel yetenekli çocuklar her ne kadar çeşitli üstün özelliklere sahip olsalar da geleneksel eğitim metot ve müfredatlarına tabi tutulduklarında sadece bu avantajlarını kaybetmekle kalmayıp aynı zamanda kendilerine has öğrenme yeteneklerini de kaybedip dezavantajlı duruma düşüyor. Üstün zekalı ve yetenekli öğrencilere yönelik daha çok eğitim kurumuna, destekleyici programlara ve bunları uygulayacak uzmana ihtiyaç var. Bu nedenle biz de Küçükçekmece Belediyesi olarak Çocuk Üniversitesi'ni kurduk ve bu öğrencilerimize destek ve yardımcı olmak istedik" dedi.

Çocuklar okula, üstün yetenek wisc-r testi ile alınacak

Yüzlerce minik dehaya kapılarını açacak olan Küçükçekmece Çocuk Üniversitesi'nde "Fen', "Edebiyat', "Zeka ve Akıl Oyunları', "Öğrenme Teknikleri ve Hayal', "Okuma', "Dil (İngilizce)', "Robot', "Drama', "3D Tasarım" ile "Oyun Kodlama ve Yazılım" atölyeleri olacak. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi akademisyenlerinden oluşacak 7 kişilik danışma kurulunun sıkı bir elemeden geçireceği çocuklarda başvuru için aranan şart ise, "Üstün Yetenekliler Testi Wisc-R'. Çocuk Üniversitesi'ne çocuklarını kayıt ettirmek isteyenler, 22 Ekim tarihine kadar Söğütlüçeşme Bilgievi'ne (Tel: 0212 411 0823) başvurabilir.

Velileler ve öğretmenler de eğitilecek

Küçükçekmece Çocuk Üniversitesi ile üstün yetenekli çocukların keşfedilmesi, onların doğru okul tercih etmelerinin sağlanması, yetenek, ilgi ve kapasitelerine yönelik eğitim almaları, psikolojilerinin düzeltilerek topluma kazandırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda verilecek seminerlerle ayrıca üstün yetenekli çocuklara nasıl davranılması gerektiği, onların nasıl keşfedilip yönlendirileceği de velilere ve öğretmenlere anlatılacak. Her konuda gençlere ve çocuklara destek olmayı amaç edinmiş Küçükçekmece Belediyesi bünyesinde ayrıca, Müzik ve Geleneksel Sanatlar Akademileri de bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.