1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Küçük Millet Meclisi’nnde OHAL görüşüldü
Küçük Millet Meclisi’nnde OHAL görüşüldü

Küçük Millet Meclisi’nnde OHAL görüşüldü

Türkiye Küçük Millet Meclisi'nin aylık toplantısı Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi Salonu'nda yapıldı.

A+A-

Türkiye Küçük Millet Meclisi'nin aylık toplantısı Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi Salonu'nda yapıldı.

TKMM Eskişehir Temsilcisi Sevim Şahin'in yönettiği toplantıda, avukat Emine Cevahir Çalıkuşu Yazıcı, OHAL, KHK'lar, özgürlük gibi konuları anlattı. Olağanüstü yönetim usullerinin; devletin, hukuk düzeninin olağan kuralları ile üstesinden gelmesine imkan olmayan olağan üstü bir tehdit veya tehlike karşısında başvurduğu usuller olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Olağanüstü Hal; belli sebeplerle ilan olunan, geçici olarak temel hak ve hürriyetlerin kısmen veya tamamen durdurulmasına veya vatandaşlar için para, mal ve çalışma yükümlülüklerinin getirilmesine imkan veren olağanüstü yönetim usulüdür" dedi.

OHAL'in sonuçlarını, vatandaşlar için para, mal, çalışma yükümü getirilebilir, temel hak ve hürriyetlerin kullanılmasının kısmen ya da tamamen durdurulması, OHAL kararnamesi çıkarılması gibi konularını ayrıntılı anlatan avukat Yazıcı şunları söyledi:

"OHAL makamlarının bütün eylem ve işlemleri yargısal denetime tabidir, idari yargıda iptal davası açılabilir. Fakat OHAL ve Sıkıyönetim KHK'leri yargı yoluna kapalı, Anayasa Mahkemesi'nin denetimi yok. Sıkıyönetim ve OHAL Kararnameleri üstündeki tek denetim TBMM'ye aittir. KHK; Bakanlar Kurulu'nun Anayasadan doğrudan doğruya aldığı veya yasama organından yetki devri yoluyla aldığı sınırlı bir yetkiye dayanarak yaptığı, daha sonra yasama organlarının denetimine tabi olan ve normlar hiyerarşisinde kanun düzeyinde yer alan bir düzenleyici işlemdir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.