1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kriz tarım makinası sektörünü de vurdu
Kriz tarım makinası sektörünü de vurdu

Kriz tarım makinası sektörünü de vurdu

Girdi fiyatlarındaki artış, çiftçinin üretimden çekilmesi nedeniyle tarım makinaları sektöründe satışlar durma noktasına geldi. Sektör temsilcileri, üreticiye destek verilmesi çağrısında bulundu

A+A-

Döviz kurlarında yaşanan rekor artış, üreticilerinin girdi masraflarının artması ve üreticilerin üretimden çekilmeye başlaması en çok tarım makinaları sektörünü vurdu. Sektörde son aylarda yaşanan daralma üretimi ciddi anlamda düşürdü. Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) verilerine göre traktör satışlarında Eylülde yüzde 63 daralma yaşandı. Tarım alet ve makinalarında ise Ağustos ayında yüzde 41 daralma görüldü. Tarımdünyası.net'in haberine göre yüksek fiyat artışı nedeniyle çiftçinin girdi alamaması ve üretimin düşmesi tarım makina ve ekipman sektöründe büyük daralmaya neden oldu.

CARİ AÇIĞI KAPATAN SEKTÖR OLMAK İSTİYOR

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, yerli makina üreterek bugüne kadar olduğu gibi cari açığı kapatan sektör olmak istediklerini belirterek şu bilgileri verdi: “Tarım makine ve ekipman üretimi yapanlar,yazlık,gayrimenkul veya başka alanlara yatırım yapmıyor. Kendi sektörüne imalata,üretime yatırım yapıyor. Yatırım yapan ve istihdam yaratan bu sektöre devletimizin de destek olmasını bekliyoruz. Şu anda sektörde ciddi bir daralma ve durgunluk var. Bunu atlatmamız gerekiyor. Yoksa hiç beklemediğimiz büyük sıkıntılar olabilir. O zaman bizim ürettiğimiz makinalar ithal edilir. Biz ithalat değil ihracat yapmak istiyoruz. Zaten ihracatta çok iyi durumdayız.Bakın devletin verdiği fuar desteği ve teşviklerle ülkemizi ürettiğimiz ürünleri tanıtıyor ve sonuçlarını da alıyoruz. Ben firma olarak Avustralya yakınlarında Yeni Kalendonya’ya, Küba’ya,Uruguay’a makina ihraç ediyorum. Bu şekilde çalışan çok imalatçı var. Bu sektöre verilecek desteklerle biz bu ihracatı artırır ve yaşanan durgunluğu aşarız.”

İLK KEZ BÖYLE BİR DURGUNLUK YAŞANIYOR

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Sekreteri Selami İleri, 25 yıldır sektörde olduğunu ilk kez bu kadar durgun bir dönem yaşandığını söyledi.Makina ve ekipman sektörünün ana girdisinin demir çelik olduğunu ve onunda fiyatının dolar bazında çok yükseldiğini anlatan Selami İleri, "Demir çeliği yani hammaddeyi almak kolay değil. Dolar bazında fiyatı çok arttı. İmalat için hammadde olarak demir çelik satın almak istediğinizde firmalar önce dolar ile ödeme istiyor. Hammaddeyi dolarla alan imalatçı 2.5-3 aylık bir imalat sürecinden sonra Türk Lirası ile satış yapıyor. Bunun sürdürülebilir bir tarafı yok. Ayrıca sektörün devletten KDV alacağı var. Bunun da bir an önce ödenmesi, mahsuplaştırılması gerekiyor” dedi.Eylül ayı itibariyle traktör satışlarında yüzde 63 daralma yaşandığını belirten İleri, "Tarım makina ve ekipmanla ilgili son veriler Ağustos ayına ait. Ağustos’ta yüzde 41 daralma görülüyor.Tarım alet ve ekipman sektörünü ayakta tutan sektörlerin başında şekerpancarı, hububat ve diğer sektörler. Son verilere baktığımızda buğday,arpa ekimi yapılması gerekiyor. Fakat çiftçi ya üretim yapmıyor veya üretim yapanlar da girdi alımını ciddi olarak düşürdü. Yüksek girdi fiyatları nedeniyle pancar üretiminde de bir kaçış var. Bütün bunlar makina ve ekipman alımını azaltıyor. Sektör şu anda büyük bir durgunluk içinde” dedi.

İBRAHİM BÜYÜKEKEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.