1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. Köylü milletin efendisi değil
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Köylü milletin efendisi değil

A+A-

Büyükşehir Yasası, yaklaşık bir buçuk yıldır yürürlükte. 2014 Yerel Seçimleri ile birlikte yürürlüğe giren yasayla birlikte bilindiği üzere köy ve kasabaların tüzel kişiliği sona erdirildi. Köy ve kasabalar mahalle oldu.

**

Yerel yönetimlerde devrim niteliğinde bir yasa. Ancak hizmetlerde aksamalar yaşanıyor. Daha önce belde belediyeleri açık olduğunda az bir hizmet alan kırsaldaki vatandaş, mevcut hizmetten de mahrum kaldı. Kırsala yeterli hizmet götürülmüyor.

**

Köy ve ilçelerdeki yolların durumu içler acısı. Yollar köstebek yuvasına dönmüş vaziyette. Yapılan yolların ömrü ise en fazla iki yıl. 2 yıl önce asfalt dökülen yollar bugün tekrar yapılıyor.

**

Kanalizasyon alt yapısı zaten sıkıntılıydı. Sıkıntılar sürüyor. Altyapıdaki eksikliklerin ne zaman giderileceği ise hala belli değil. Yetkililer, "Yapacağız, edeceğiz" diyor. Ancak hala yapılmadı. 

**

Hala yeterli ve temiz su alamayan yerleşim yerleri var. Büyükşehir Belediye Başkanı ve KOSKİ yetkilileri, tüm yerleşim birimlerinin suya kavuşması amacıyla sondaj çalışmalarının sürdüğünü ifade ediyor. Demek ki suyu olmayan yerler var. Açıklamalar mevcut durumu anlatıyor.

**

Ayrıca KOSKİ, Büyükşehir'e bağlanan yeni mahallelerde cami şadırvanlarına da su saati takmaya başladı. Şadırvanı kullanan cami cemaati artık KOSKİ'ye para ödeyecek. Belde belediyeleri zamanında bu ve benzeri birçok hizmet ücretsizdi. Şu an ise her ufak hizmetin karşılığında bile para toplanıyor. Para yoksa hizmet de yok.

**

Şehirde yaşayanlar hizmette aksama olduğunda hemen gazeteleri veya ilgili kurumun kendisini arayıp şikayet ediyor. Şikayet sitelerine yazıyor, ilgili kurumlara mail atıyor. Bir şekilde sesini ilgililere duyuruyor. Ancak köyde yaşayanların böyle bir şansı yok. Köylünün sesini duyan yok.

**

"Köylü milletin efendisidir" sözünü yediden yetmişe herkes bilir. Ancak durum hiç de öyle değil. En çok ihmal edilen kesimler arasında köylüler de var.

**

Belediyeler, şehir merkezinde önemli yatırımların yanı sıra uçuk yatırımlara da imza atıyor. Gereksiz veya ihtiyaç olmayan projelere milyonlar harcanıyor. Ancak, kırsalda elle tutulur, gözle görülür bir yatırım henüz yok.

**

Yanlış politikalar sonucunda insanlar köyde kalmak istemiyor. Şehre taşınıyor. Köylü sağlıklı eğitim alamıyor, sağlık hizmetinden yararlanamıyor, iş bulamıyor, belediye hizmetlerinden de yeterince faydalanamıyor. 

**

İlçelerdeki bazı yatırımlar ise ihale aşamasında. Projelerin hazırlanması, ihale aşamasına getirilmesi ve hayata geçirilmesi hayli zaman alıyor. Çünkü bürokrası işi ağırdan alıyor. Özverili çalışan bürokrat sayısı çok az. Konya'nın 14 milletvekili var. Son seçimlerde 12'si yeni seçildi. Yeni seçilen vekiller de pek umut vermiyor.

**

Büyükşehir'e bağlanan mahalleler, bir buçuk yılda pek hizmet almadı. İnşallah bundan sonra hizmet götürülür. Hizmet noktasında ise umudum yok.

Bu yazı toplam 3842 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum