1. YAZARLAR

  2. Ali Dikilitaş

  3. Konya ve Konyaspor
Ali Dikilitaş

Ali Dikilitaş

Spor yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya ve Konyaspor

A+A-

Konyaspor’da kötü gidişin faturası Mesut BAKKAL’a kesildi ve tecrübeli Hocayla yollar ayrıldı. Bu bir bakıma malumun ilanı oldu, geçen hafta maç sonu bu işin fiilen sona erdiğini beyan etmiştik…

Sorun Hoca da mıydı?

Kesinlikle hayır. Konya şehri, Belediye Başkanı, Konyaspor  Yönetim Kurulu, Basın, Taraftar hepimiz başarısızlıkta pay sahibiyiz…

KONYA ŞEHRİ

Konya çok büyük sanayi şehri, içinde farkında olamasak ta, dünyanın en büyük yan sanayi bölgesi Konya.  Aklınıza gelebilecek pek çok sanayi devi Konya’da üretilen parçaları kullanıyor. Makinanın, motorun üzerinde Avrupa markası okuyorsunuz ama mal ürün Konya’da üretilmiş, özellikle motor parçaları. Bu ülkede ve dünyada vinç denince akla gelen ilk isim Konya’da üretilen vinçler. Kule vinç dışında bu konuda oldukça iddialıyız. Gıda konusu malumumuz, un Konya’da…  Bu şehirde sadece Konya Şeker sanayi devi değil, bilmediğiniz ne firmalar var, Konya’da milyon dolarlar kazanırlar ama, para yastık altında. Tanıtım iyi olursa daha fazla kazanabilirsiniz, ticari kurallara göre aynı emtiayı daha yüksek fiyata pazarlayabilirsiniz.

Konya bu kadar büyük bir kent iken, tanıtım konusunda aynı duyarlılığı sergileyemiyor. Bir konuda başarılı olmanın altın kuralı doğru proje. Proje denince aklınıza hemen, mimari, statik, elektrik, mekanik proje gelmesin. Evinize bir eşya alacakken, önce karar alıyorsunuz sonra vasıfları belirliyorsunuz. Alıma karar vermek projenin başlangıcı. Yaptığınız işin bir maddi boyutu var, bir sosyal boyutu var, görsel boyutu var, ve daha onlarca vasfı var. Çok basit bir örnek vereyim. Görsel olarak Belediye Bedesten bölgesini çok güzel yaptı, Bedesten ve Tevkiye caddesi ve de Kapı camii civarı eski pejmurde görüntüsünden kurtuldu. Fakat gelin görün ki bedestene artık ulaşılamıyor, bedesten hayalet bölge oldu, sosyal boyutta proje amacına ulaşmamış oldu. Konuları çok yönlü değerlendirmek gerekiyor.

TAHİR BAŞKANIN SORUMLUĞU ÇOK

Sayın belediye başkanımız Konyaspor’a çok büyük maddi katkı sağlıyor, tamam parayı şahsi hesabından vermiyor ancak dolaylı yoldan katkısı çok büyük. Pek çok kere bu konuyu dile getirdim, yapılan destek organize olmak zorunda. Bu şehirde işi sporu, futbolu  bilen insanlar var , Tahir başkan ile aynı görüşte olmadığından konuların dışında bırakılıyorlar. Konyaspor yönetimi, resmi prosedür dışında Mehmet Baykan’dan kaç kere görüş aldı acaba, Tahir başkan resmi yemekler dışında Konyaspor sohbeti yapabileceği ortamda hiç bulundu mu? Bu şehirde onlarca insan tanırım, Türk Futbolunda abi olarak adlandırılırlar. Konyaspor yöneticilerinin randevu bile talep edemeyeceği duayen isimlerle abi kardeş ilişkisi içinde olan. Burada kişi önemli değil, insanlarla diyalog içinde olabilmek önemli. Konyaspor partiler üzeri bir kurumdur, Konya’nın sosyal birlikteliğidir. İnsanlardan fikir almak, spor sohbeti yapmak bu konuda hiçbir şey kaybettirmez.  Daha önce de birkaç kez dile getirdim. Mehmet Köseoğlu bu kulüpte başkanlık yaptı, Tahir Başkan acaba kendisiyle hiç Konyaspor sohbeti yaptı mı? Yıllarca bu kulüpte Başkanlık yapan Mehmet Oktut ile Konyaspor sohbeti yaptı mı? Burada isim zikretmek yanlış belki ama ismin önemi yok, anlatmak istediğim Konyaspor sohbetini doğru anlamda sıcak bir şekilde yapabilmek. Resmi yemek masalarında merhaba merhaba bu şekilde ilerleme olmaz ki. Konyaspor için 150-200 milyon para harcayıp stadyum yapacaksınız, ama orayı temsil eden takım 7 hafta sonunda 6 puan toplayabilecek. Tahir Başkan kesinlikle futbolu bilen duayenlerle sohbet ve diyalog içinde olmalıdır. Bu işe milyonlarca lira yatırım yapan sayın başkan bu işi bizzat kendisi organize etmekle de yükümlü. Passolig ve kombine konusunda da sevk ve idare belediye üzerinden olmalı. Bu organizasyonu başka bir kişi ve kurum üstlenemez, üstlense de başarılı olamaz, olamıyor zaten.

AHMET ŞAN VE YÖNETİM

Ahmet Şan’ın hangi şartlarda başkanlık yaptığını hepimiz biliyoruz, çok büyük enkaz devralmıştı, o konulara girersek çıkamayız, asıl konuya geleyim. Başarı için proje konusu önemliydi, Konyaspor yönetim kurulu transfer sezonunda takımı kağıt üzerinde masaya yatırdı mı? Neresi eksik, nereye kimi alırsak faydalı olur dedi mi?

Yönetimler transfer sezonunda hoca ile oturup şunu yapmalı, kağıt üzerine futbolda kullanılan sistemleri oturtmalı, sonra elindeki oyuncuları bu sistemlere göre yerleştirmeli. Bazı oyuncular vardır her sistemde oynar fark etmez, bazı oyuncular vardır görev adamıdır, bazıları da kendine has stilleriyle mücadele eder. Burada yapılması gereken, fonksiyonel bir kadro oluşturmak.

Futbol denince neden hep Avrupa’nın gerisindeyiz? Doğru projelendirmeyi yapıp doğru şablona oturtamadığımızdan sorun yaşıyoruz. Milli takımımız da kulüp takımlarımızda aynı sendromu yaşıyor.

Bu sezon  Konyaspor teknik adamının sistemine uyan forvet oyuncusu Martins’ti, ama olmadı. Yönetim burada devreye girmeliydi, her sistemde faydalı olabilecek oyuncu topluluğu oluşturmak, yönetimin göreviydi.  Yapabildik mi? yapamadık.

Mesut Bakkal ve ekibinden sonra yeni bir teknik ekip göreve başlayacak, yöneticiler Hoca ile doğru iletişim halinde olmalı. Bizde bir algı var, yönetimler hocanın işine karışmaz diye. Bence yanlış, gelen Hoca akıllı ve zeki olabilir, akıllı insan aklını kullanır, daha akıllı insan başkalarının aklını da kullanır. Bunu unutmamak lazım.

Her oyuncu özel ilgi ister, her oyuncu her maçta forma giymeye hazır olmalı. Kadroda bulunan 31 oyuncu da görev verildiğinden başarı ile mücadele edebilmeli, her an göreve hazır olmayan oyuncu da Konyaspor kadrosunda şişkinlik yapmamalı. Oyuncuyu sadece teknik, taktik ve kondisyon olarak hazır tutamazsınız, psikolojik ve moral olarak ta oyuncular hazır olmalı. Bu organizasyonda da en büyük görev yönetime düşüyor. Yöneticilik ben bilirim demeye gelen bir iş değil, her kesin görüşüne saygı duymak önemli.

Bu yazı toplam 5738 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum