1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. Konya samimiyeti
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya samimiyeti

A+A-

Konya Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası sadece Konya’nın değil ülkemizin de üretimine, ticaretine ve tarımına yön veren sivil kuruluşlar olmayı başardılar.

“Birlikte Konyayız” sloganı ile yaptıkları ortak çalışmaların, tarım ve sanayi ile ticaretin gelişmesine ne kadar ivme kazandırdığını da Başbakan Prof.Dr,Ahmet Davutoğlu ve bazı bakanların katılımı ile Konya da yapılan ödül ve açılış törenleri ile görüyoruz.

Ticaret Odası ile Sanayi Odası sanayi üretimi ve ticareti alanında önemli başarılara imza atan üyelerine ödüllerini Başbakan Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu ve bakanların elinden verdirdi.

Ticaret Borsamız tarım ürünlerinde ‘Konya Borsa’ adıyla Borsa İstanbul ile İşbirliğine imza attı. Yapılan anlaşma ile Borsa İstanbul’ da Elektronik Ürün Senetlerine dayalı buğday vadeli işlem sözleşmeleri işleme açılacak.

Ticaret Borsamız buğdayda  ‘Konya Borsa’ adıyla Borsa İstanbul ile yapılan işbirliği sonucu dünya ya açılacak.

Nasıl mı?

Borsa İstanbul, Londra piyasası ve Londra Borsası’na doğrudan irtibatlı değil mi.

Böylece Konya İstanbul,  Londra ve Konya, İstanbul New York birbirine entegre hale gelmiş oluyor.

Üretiyoruz ama para kazanamıyoruz diye serzenişimiz vardı.

Pazar sıkıntısı yaşadığımız için ‘malımız para etmiyor’ diye söylenir dururduk.

Şimdi; Birinci etap tamam.

Ama Başbakan Davutoğlu tarımda sadece buğday olmadığını çok iyi bildiği için asıl beklenti olan ‘Ürün ihtisas borsası’ ile ilgili açıklamayı da burada yaptı.

Ne dedi?

“Ekonomi çevrelerinin iki beklentisi var. Size iki müjde vereceğim. Ürün ihtisası borsası en kısa sürede kurulacak. Fiili depoculuk özel sektöre devredilecek. TMO düzenleyici rolüne geçecek. Dünya da ekonomik bakımdan etkili olmak isteyen ülkeler, yerel ve  ulusal piyasaları birbirine entegre etmek durumundadır. Şehir ekonomilerini ulusal ekonomiye, ulusal ekonomiyi de uluslararası ekonomiye entegre edememiş ülkelerin büyük atılımlar yapması mümkün olmaz.”

Aslında Konya’nın sanayicisi, iş adamı ve çiftçisi sadece moral ister. Eğer hedef gösterilirse en kısa zamanda ve en ekonomik şekilde devletine ve milletine yük olmadan hedefe vardıklarını da göstermiştir.
Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik de konuşmasındaki “Konya binlerce yıllık tarihi ile farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış batı ile doğu arasında köprü olmuş kadim bir kenttir. Hızla gelişen dünya ticaretinde geleneksel yöntemler yeterli olmamaktadır. Türkiye bulunduğu jeopolitik konum gereği uluslararası tarım ticaretinde bir köprüdür. Bugün Konya için önemli bir gün. Türkiye için önemli bir gün. Son 15 yılda başarımızı tüm dünya gördü. Bu nedenle milli, kararlı duruşuyla, medeniyeti, kültürü, siyaseti ihya eden, ülkemiz adına koyduğu vizyon ile gecesini gündüzüne katan Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Bize yaşatılmaya çalışılan kaos ortamına inat önümüzdeki engelleri aşacağız” sözleriyle buna işaret etti.

Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ile Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü’nün sözleri de birlikte her engelin aşılacağı yönündeydi.

Konya’nın liman bağlantısı ve Ürün İhtisas Borsası ile üretimimiz ve satışımız taçlanacaktır.

“Birlikten Kuvvet Doğar” atasözümüz değil mi?

Millet olarak ‘Birlikte Rahmet’, ‘ Ayrılıkta azap olduğunu’  egomuza tercih etmeyiz inşallah.

Bugünlerde Anadolu’yu yeni vatan tutmuş gibi birliğe ihtiyacımız var.

Cenabı Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın.

Haftaya görüşmek dileğiyle.

Bu yazı toplam 10679 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.