Ali Dikilitaş

Ali Dikilitaş

Spor yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya

A+A-

Konya Türkiye’nin alan bakımından en büyük ili. Nüfusu adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 2 milyon. Trabzon’un nüfusu 750 bin, Eskişehir’in nüfusu 780 bin….
Konya bir rivayete göre Nuh Tufanından sonra suların ilk çekildiği şehir. Bu Mevlana Hazretleri’nin babası Bahaeddin Veled Hazretlerinin Konya’ ya geliş sebeplerinden biridir.
Konya Çatalhöyük günümüzden 9 bin yıl önce, 8 bin insanın yerleşik düzende birlik beraberlik içinde yaşadığı bir kent. UNESCO tarafından nihayet dünya mirası listesine alınan Çatalhöyük Konya açısından çok önemli bir turizm bölgesi.
Konya’nın tarihi bu kadar eski…
Hz. Nuh un yaşadığı kent belki de Konya idi. Belki Nuh’un gemisi Konya’da…
Efes harabelerini tüm dünya tanıyor. Çatalhöyük'ü tanıyanların sayısından kat ve kat fazla…
Burada Konya ilinin tanıtım anlamında ne kadar zayıf kaldığını anlayabiliriz. Konya’dan BMW fabrikasına ve  dünyanın pekçok ülkesine ürün ihraç ediyoruz. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin Edirne’den Kars’a Konya’da üretilmiş un ile yapılıyor tüm ekmekler…
Küreselleşen dünyada ayakta kalmak, var olabilmek için ürünlerinizi iyi pazarlamalısınız. Üretimle ilgili Konya’da eksiklik var mı?
Yok!
Pazarlama ilgili var mı?
Maalesef pazarlamada eksik.
Marka tanınırlığında Konya Üretimde olduğu kadar başarılı değil. Torku (Konya şeker) Türkiye’de var olabilmek adını Türkiye ve dünyada duyurmak için sporun içinde kalmaya gayret ediyor. Geçmişte Kombassan da aynı yolu seçmişti fakat. 28 şubatı süreci buna mani oldu…
28 Şubat'tan bugüne Türkiye ve dünya da çok şey değişti. Türkiye gelişiyor, Dünya değişiyor. Değişmeyen tek şey var, Konya hala tanınmıyor, bilinmiyor….
Şehrinizin adı ne kadar çok duyulursa, şehrinize o kadar çok insan gelir. Şehrinizin adı ne kadar çok duyulursa şehrinizde ürettiğiniz ürünleri o kadar kolay pazarlarsınız.
Konya sanayi odası toplantı yapıyor. Konya sanayisi ile ilgili bilgilendirme yapıyor. Çok önemli açıklamalar yapıyor. Diyoruz ki Konya ya neden otomobil fabrikası kurulamıyor. Dünya Konya’yı tanımıyor ki. Konya’yı kuş uçmaz kervan geçmez bir şehir olarak biliyorlar da ondan gelmiyorlar. Şehrimizi tanıtamıyoruz….
Sanayi odasının toplantısına yer vermeyen, ilgi duymayan ulusal basın. Konyaspor'a FİFA'dan gelen bir borç bilgilendirme kağıt parçasını flaş haber olarak geçiyor…..
İşte burası can alıcı nokta…..
Kabul etseniz de etmeseniz de KONYASPOR bu şehrin yüzü.
Ya bu takıma sahip çıkacaksınız….
Ya da Konya’ya neden otomobil fabrikası kurulmuyor. Konya’ya neden yeterince turist gelmiyor. Neden Konya’nın Türkiye’de ve Dünyada tanınan markaları yok diye ağlayacaksınız…
Küreselleşen dünyada var olabilmek için KONYA şehrinin KONYASPOR'a ihtiyacı var…
Abramoviç’in Chelsea kulübüne ihtiyacı mı var milyonlarca dolar harcıyor. Arapların aklımı yok PSG kulübüne milyon dolarlar yatırıyor. Adamların amacı küreşelleşen dünyada ayakta kalabilmek…
Atı alan Üsküdar’ı geçmeden KONYASPOR’a sahip çıkın...
xxx
Konyaspor bugün Samsunspor'u konuk edecek.
Son 3 haftada alınan 2 galibiyet, bir beraberlik var.
Konyaspor'un her ne kadar takım olma noktasında eksikleri olsa da, bugün oynanacak maçı kazanacak bir oyuncu topluluğuna sahip olduğunu söylemek lazım.
Eksikleri olmasına rağmen.
Konyaspor'un yukarıdakilerle arasının açılmaması için bu maçı 3 puanla geçmesi elzem.
Bunun için de bu maçı seyircilerin de oynaması gerekir diye düşünüyorum.
Kazanılması gereken bir maç.
İnşallah iyi futbolla birlikte iyi bir sonuç, üzerinde karabulutlar dolaşan Konyaspor'a yüzde
yüz bir sinerji getirecektir.

Bu yazı toplam 5817 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.