1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konut satışlarında rekor kırılacak
Konut satışlarında rekor kırılacak

Konut satışlarında rekor kırılacak

Konya Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen konferansta, "7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" hakkında bilgi verildi.

A+A-

Konferansa, Konya Vergi Dairesi Başkanı Musa Kazım Ünver, Grup Müdürleri Emrah Yalçın ve Veysel Bostan konuk oldu. Konferansta "7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" hakkında bilgiler verildi ve fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan KOMÜT Başkanı Şaban Topal, 24 Haziran'da gerçekleştirilen seçimlere değindi. Seçimlerin hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Başkan Topal, “2023 hedefleri yolunda yeni sistemle birlikte bürokrasinin azaldığı, ekonomiye pozitif yansımaların olduğu, üretim, ihracat ve işsizliğin iyileştirildiği bir dönemi yaşayacağız. Oluşan pozitif hava ve dünyaya verilen demokrasi mesajıyla birlikte özellikle yabancıya satışta rekor kıracağız. Seçim sonuçlarının Türkiye için bir dönüm noktası olacağını belirten gayrimenkul sektörünün temsilcileri, belirsizliklerin sona ermesinin ekonomide yaratacağı pozitif etki sayesinde tüm sektörle gibi gayrimenkulde de önemli bir canlanma yaşanacağını ve konut satışlarında rekor kırılacaktır” dedi.

VARLIKLAR MİLLİ EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

Konya Vergi Dairesi Başkanı Musa Kazım Ünver de, 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hakkında bilgi verdi. Ünver, "Kanun sekiz ana başlıktan oluşmakta ve kesinleşmiş alacaklara ilişkin hükümler içermektedir. Trafik para cezasından tutun da karayollarından usulsüz geçişlere kadar birçok başlığı içerisinde barındırmaktadır. Vergi mükellefi olsun veya olmasın herkes bir borç sorgulamasını mutlaka yapmalıdır. Sorgulama sonucunda kanun kapsamına giren bir hususun tespiti halinde ise kanunun getirmiş olduğu avantajlarda faydalanılmalıdır. Yargıya intikal etmiş olan dosyaların da kanun kapsamında yapılandırılacaktır. Kanun kapsamında varlık barışına ilişkin bir hüküm de yer almaktadır. Yurt içinde ve yurt dışındaki varlıkların milli ekonomiye kazandırılması noktasında kanunun getirmiş olduğu büyük bir avantaj sunulmuştur. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın getirecekleri değerlerin vergi mükellefi olma şartı aranmamakta ve Temmuz ayı sonuna kadar bu değerlerin getirilmesi durumunda vergi alınmayacaktır. Sadece gayri resmi olan değerlerin resmileşmesi amaçlanmaktadır. Bu değerler daha sonra vergi incelemesine de girmeyecektir. Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu kanuna göre yapılandırılacaktır. Matrah ve vergi artırımı için ise 31 Ağustos 2018 tarihine kadar bizzat vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi üzerinden yapılabilmektedir" diye konuştu. Daha sonra ise Konya Vergi Dairesi Başkanlığı Grup Müdürleri Emrah Yalçın ve Veysel Bostan 7143 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunu bütün detayını ayrıntılı bir şekilde katılımcılara anlattı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.