1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. KONUK, KALELİ VE SELÇUK
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

KONUK, KALELİ VE SELÇUK

A+A-
GÜNÜN SÖZÜ

Her bildiğini söyleme, fakat her söylediğini bil.

 

ŞEHİRDEN

KONUK, KALELİ VE SELÇUK

Tarım da ‘Şeker Modeli’ dedik ya….

Çumra’dan, Cihanbeyli’den, Altınekin’den, İsmil’den onlarca çiftçi aradı.

Tarım da ‘Şeker Modeli’ni kim oluşturdu. Bu modeli oluşturan ismi niye yazmadın diye sitem ettiler.

İstenilen isim Recep Konuk.

Bu model ‘Konuk Modeli’dir. Bunu yaz kardeşim diye de ısrar ettiler.

Telefonla arayanlara da, ziyaretimize gelenlere de ayrı, ayrı “nasıl olacak” diye sordum.

Sanki sözleşmiş gibi bir çoğunun cevabı aynıydı.

Kampanya başlayınca görürsün.

Gelen davet üzerine 56. Pancar Alım Kampanyası’nı başlattığı 1 Ekim 2009 günü Konya Televizyonu’nun Kameramanı Şenol kardeşimle birlikte Konya Şeker’e geçtik.

Şeker Fabrikası’nın bahçesine girdiğimizde pancar yüklü onlarca kamyonun sıraya dizilmiş hali, Konya Şeker’in çiftçiye ve tarıma olan desteğinin ne kadar büyük ve düzenli olduğu mesajını veriyordu.

Bahçede yürürken gördüğümüz şeker çalışanlarına ‘Halinizden memnunmusunuz’ diye sorduk.

Çoğunluğu; “Allah’a çok şükür işimiz var. Eve ekmek götürüyoruz” diyerek duygulu bir cevap verdiler.

Sonra konuşa, konuşa pancar alım kampanyasının başlatılacağı kantarın olduğu alana geçtik.

Çiftçiler toplanmış, hepsinin yüzü gülüyordu.

Rekolteyi sorduk.

“Allah bereket versin” dediler.

“Konya Şekerden memnunmusunuz” diye de sorumuzu ilave ettik.

Hepsi ‘Recep Konuk’tan çok memnunuz dediler.

Demek ki Recep Konuk ismi, Konya Şekerle özdeşleşmiş.

Kurum ve kuruluşlarda yöneticiler vardır. Ama isimleri idareci oldukları kurumla özdeşleşenlerin sayısı çok azdır.

Bunun sırrı da bellidir.

Herkeste bilir.

Gazeteci dostlarımız Adem Alemdar, Ömer Kara, Uğur Özteke ile geçtiğimiz hafta sonu bir Ankara seyahatimiz oldu.

Konya’dan Ankara’ya uzanan duble yolu Konya Şeker’in tabelası süslüyordu. Çünkü 200 kilometreden fazla olan yolun kenarı, geleceğin ‘yeşil bariyeri’ni oluşturacak fidanla doluydu.

Fidanları Konya Şeker dikmiş. Büyümesi için de sistemli şekilde sulaması yapılıyormuş.

‘Recep Konuk’ modeli burada da kendisini gösteriyordu.

Bizim kimseyi hak etmediği şekilde övmek gibi bir anlayışımız yok.

Ama, çiftçinin söylediklerini ve bakışını da, görmemezlikten gelemeyiz.

Doğrusu Konya Şeker Çumra Şeker’in de üretime geçmesinden sonra hepimizin gururu oldu.

 

ORTADOĞUNUN KÖPRÜSÜ KALELİ

Konya Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli başarılı çalışmalarını,  Ankara’ya taşıdı. Kaleli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde kurulan ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinde Türk işadamlarının ihracat yapmasını hedefleyen Türk-Irak Ortadoğu İşkadınları ve İşadamları Derneği Genel Sekreterliği görevine seçildi.

Kaleli yeni görevi ile ilgili olarak Adana, Konya, Diyarbakır, Aydın, Manisa ve Mardin illerindeki sanayi ve ticaret odalarının yöneticilerinde oluşan derneğin iki ülke arasındaki ticari ilişkileri artırmayı hedeflediğini söyledi.

Kaleli, çalışmalarındaki hedefi  “Bugüne kadar çeşitli sorunlar yüzünden istenen hedeflere ulaşılamayan, Türkiye-Irak ticari ilişkilerinde yeni bir dönem başlayacak. Dünya’nın akla bile gelmeyen ülkelerinden binlerce işadamının bulunduğu Irak pazarının daha iyi değerlendirilebileceğiz. Türk ekonomisi açısından son derece önem taşıyan bu potansiyelin iyi kullanılması konusunda hiçbir fırsatı kaçırmayacağız” sözleriyle özetlerken daralan dünya ticaretine rağmen, 2009'un ilk altı ayında Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin yüzde 30 arttığına da dikkat çekti.

Kaleli krizden çıkmak için çırpınan iş aleminin yaptığı ticarette geniş yelpazenin önemini ise şu sözlerle dile getirdi:

"Komşumuz Irak, küresel krizden etkilenmeme çabamız sırasında, ihracatımızı koruyan kalkan oldu. Irak'ta yıllık 25 milyar dolarlık inşaat malzemeleri pazarı bulunuyor. Bu oran önümüzdeki 2 yıl içinde 50 milyar dolarlık potansiyele ulaşacağını bekliyoruz. Başta gıda ürünleri üretimi, otomotiv sanayi ve inşaat malzemeleri üretiminde iyi konumda olan bölgenin iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin gelişmesinde önemli rol oynayacağını ümit ediyoruz. Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı ile Irak petrolünün kesintisiz şekilde Türkiye üzerinden dünya pazarına arz edildiğini unutmamak lazım. Şimdi buna ilaveten Nabucco Projesi'ne Irak 15 milyar metreküp gaz tedariki yapacak. Böylece iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği yeni bir boyut kazacak.

Türkiye-Irak Stratejik İşbirliği Konseyi, Ortadoğu için yeni bir model teşkil etti. Konsey geleceğin Ortadoğu Ortak Pazarı'nın başlangıç noktası olarak görülmektedir"

Kaleli’ ye yeni görevinde başarılar dileriz.

 

SELÇUK, BİLİM YUVAMIZ

Anadolu  Gençlik Derneği Konya Şube Başkanı Yusuf Güneş, 2009–2010 akademik yılının başlaması nedeniyle bir açıklama yaptı. Selçuk Üniversitesindeki bütün öğrencilere ve öğretim görevlilerine başarılar dileyen Güneş, Üniversitelerin ülkemizin geleceğine ışık tutan bilim yuvaları olduğuna dikkat çekti.

Güneş’in Üniversitelerle ilgili dikkat çektiği konuları bende aynen sizlere aktarıyorum.

“Üniversiteler Ülkemizin kalkınması gelişmesi için gerekli beyinleri yetiştirecek olan yegâne kurumdur. Üzülerek ifade etmeliyim ki üniversitelerimiz bu amca hizmet etmekten uzaklaştırılmıştır. İdeolojik saplantılar neticesinde dünya çapında bilim adamları yetiştirmek şöyle dursun kendi öz değerleriyle mücadele etmeye yeminli kadroların merkezi haline gelmiştir. Her fırsatta üniversiteler özgür beyinler yetiştiren kalelerdir. Özgürlük merkezleridir diye, diye gençlerimizi inançlarından uzaklaştırmaya odaklanmış bir eğitim felsefesi benimsenmiştir. Allah, din, peygamber, Kur’an insanları köleleştiriyor diyen zihniyetler, özgürlük adına gençlerimizi -insan maymundan türemiştir- diyen Darvin’in safsatalarına inanmaya mahkûm etmiştir. Bu mudur özgürlük? Askerine polisine kurşun sıkmak mıdır özgürlük. Çok büyük uğraşlar sonucunda üniversiteyi kazanan öğrencilerimizi daha şimdiden iş ve aş telaşı sarmıştır. Üniversiteler diplomalı işsiz yetiştiren kurumlar halini almıştır. Bu çarpık zihniyet; ilkokulda lisede dershaneye mahkûm ettiği gençlerimizi, yetmiyormuş gibi bir de üniversite bittikten sonra KPSS nedeniyle dershanelere mahkûm etmektedir. Gençlerimiz biran önce bu durumdan kurtarılmalıdır.”

Perşembe günü görüşmek üzere.

Belediye hizmetleriyle AK Parti 3. Büyük Olağan Genel Kurulundan yazacağız.

 
Bu yazı toplam 4193 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.