1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Kömüre dönüş var’ 
‘Kömüre dönüş var’ 

‘Kömüre dönüş var’ 

Selçuk Üniversitesi ve Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nca düzenlenen uluslararası katılımlı 3. Ulusal Hümik Madde Kongresi Konya’da başladı.

A+A-

Tarım, hayvancılık, sanayi, gıda, sağlık, kozmetik gibi birçok sektörde kullanılan hümik maddenin çeşitli yönleriyle ele alınacağı kongrede, 40 sözlü sunum, 8 değerlendirme toplantı sunumu ve 25 poster sunum gerçekleştirilecek. Kongrede, Türkiye’de zengin bir rezerve sahip hümik madde kaynaklarının etkin şekilde kullanımının geliştirilmesi, farklı disiplinlerde yapılan çalışmaların ortak bir platformda tartışılabilmesi, hümik maddelerle ilgili üretici, araştırmacı ve kullanıcılar arasında etkili diyalog ve işbirliğinin kurulması hedefleniyor. Dedeman Otel’de düzenlenen kongrenin açılışına Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Kara ve Prof. Dr. Mehmet Okka, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu temsilcileri, yurt içi ve yurt dışından akademisyenler ile çok sayıda davetli katıldı.

ILGIN’A GEZİ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Kara, yaptığı konuşmada, iki yılda bir gerçekleştirilen kongrenin daha önce Sakarya ve Kahramanmaraş’ta düzenlendiğini söyledi. Kongrenin, bu yıl Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun ortaklığıyla Uluslararası Hümik Madde Birliği ve Türkiye Hümik Madde Derneği’nin desteğiyle uluslar arası katılımlı şekilde gerçekleştirilmeye başlandığını ifade eden Prof. Dr. Kara, “Kongremizde 40 sözlü sunum, 8 değerlendirme toplantı sunumu, 25 poster sunum gerçekleştirilecek. Uluslararası Hümik Madde Birliği’nin Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Mısır ve Amerika’daki yetkililerinin yanında Pakistan’daki yetkililerin de katılmasıyla 15 yurt dışı katılımı sağlandı. Kapanış ve değerlendirme toplantısının yanında İngilizce bilgilendirme sunumları ve toplantıları da gerçekleştireceğiz. Kongre kapsamında, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun şu anda deneme üretimlerini yaptığı ve bu konudaki değerlendirmeleri sürdürmeye çalıştığı Ilgın Hümik Asit Tesisi’ne teknik gezi düzenleyeceğiz. Sille, Hz. Mevlana Müzesi, Bilim Merkezi gibi temel varlıklarımız ve kültürel miraslarımızın da tanıtımını gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

YENİDEN KÖMÜRE DÖNÜŞ VAR

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu yetkilisi Kenan Emiralioğlu da dünyada son yıllarda enerji fiyatlarında meydana gelen değişimler nedeniyle yeniden kömüre dayalı, çevre dostu enerji üretimiyle ilgili çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini belirtti. Selçuk Üniversitesi Rektörü ve Kongre Onursal Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, “Üniversitelerin bilimsel çalışmalar yaparak toplumun ve ülkelerin önünü açmasını, ülkelerin gelişmesine katkı sağlamasının önemini hep vurguladık. Bu kongrenin burada organize ediliyor olmasından Selçuk Üniversitesi olarak büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Çünkü üniversiteler toplumların gelişmişliğinde önemli kurumlardır. Toplumların ihtiyacı olan insanları yetiştirir, toplumun, insanlığın ihtiyacı olan bilgiyi üretir. Bu bilgiyi ürüne dönüştürür. İşte hümik asit de ona örnek teşkil edebilecek bir durumdur. Bizler kırsal alanda yetişmiş insanlarız. Bugün hümik asit kaynağı olarak takdim edilen birçok ürünün tarımda ne kadar etkili olabileceğini gözledik. Ama bunun bilimsel yöntemlerle toprağın eksikliğini tespit ederek ve bu eksikliği giderecek muhteviyata haiz ürünlerle takviye edilerek nasıl verimlilik sağlanabileceğini de burada görmüş olduk” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, kongreye katkı sağlayanlara plaket takdim edildi. Kongre, 5 Kasım’da sona erecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.