1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kocaeli, hedeflenenin üstünde atık pil topluyor
Kocaeli, hedeflenenin üstünde atık pil topluyor

Kocaeli, hedeflenenin üstünde atık pil topluyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi atık pil toplama konusunda yaptığı çalışmalarla, Kocaeli'nin diğer illerine örnek oluyor.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi atık pil toplama konusunda yaptığı çalışmalarla, Kocaeli'nin diğer illerine örnek oluyor.

Piller yaşamımızda vazgeçemediğimiz küçük enerji kaynaklarıdır. Ömrünü tamamlayıp atık olarak karşımıza çıkan pillerin kaynağında ayrı toplama çalışmaları Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda ilçe belediyeleri ve TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği) ile birlikte yürütülüyor. Bu çalışmalar okullar, kamu kurum/kuruluşları, muhtarlıklar, eczaneler, sağlık kurum/kuruluşlarında hız kesmeden sürüyor.

Okullardaki öğrencilerin ve öğretmenlerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar Milli Eğitim Müdürlükleri ve belediyelerin destekleriyle devam ediyor. İlimizde yıllara göre toplanan atık pillerin miktarlarında önemli artışlar kaydediliyor. Büyükşehir Belediyesi yaptığı çalışmalarla, toplanan pil miktarlarındaki artışta önemli katkı sağlıyor.

Atık pillerin toplanması, taşınması ve geri kazanımı konularında bilgi veren uzmanlar, atık pillerin toprağa ve içme sularımıza karışmasının çevre ve insan sağlığına büyük ölçüde zarar verdiğinin üzerinde duruyor. Atık pillerin kaynağında ayrı toplanması konusunda Kocaeli'nde hedeflenenin üstünde atık pil toplama gerçekleşiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin ilçe belediyeleri ve kamu kurum/kuruluşlarıyla sağladığı koordinasyonla diğer illere örnek teşkil ediyor.

Kamu kurum ve kuruluşları, sağlık kurum/kuruluşları, işyerleri/ticarethaneler, okullar, muhtarlıklar, sanayi tesisleri gibi yerlere atık pil toplama bidonları, toplama kutuları konulup atık pillerin kaynağında ayrı toplanması sağlanıyor. Toplama noktalarından 2016 yılında il genelinde yaklaşık 80 ton atık pil toplanırken, ülke genelinde kişi başına en fazla atık pil toplayan il Kocaeli oldu.

Bu yılın (2017) ilk beş ayında, Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda İlçe Belediyeleri ile birlikte düzenlenen, okullar arası "8. Atık Pil Toplama Kampanyası'nda yaklaşık 23 ton atık pil toplandı. Yarışmaya dönüşen atık pil toplama kampanyasında dereceye giren ilk üç ilçe belediyesine ve her İlçede dereceye giren ilk üç okula "5 Haziran Çevre Günü Etkinlikleri" kapsamında düzenlenen törenle ödülleri verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.