1. YAZARLAR

  2. Hikmet Peker

  3. Kimin ve neyin başkanı?
Hikmet Peker

Hikmet Peker

Yazarın Tüm Yazıları >

Kimin ve neyin başkanı?

A+A-

Kent ortamlarındaki bir araya gelen ya da toplanan asgari beş kişi ve üzeri gruplarda en az birisi, bir şekilde bir sivil toplum örgütü ve kuruluşunda ya başkandır veya yönetici statüsündedir.

Hadi orasını anladık ki resmi prosedürlerinin gereği adeta kazanılmış bir hak olarak algılayan ve kabul edenlerin çoğunlukta olduğunu anlarım da..
Bu bizim sayın (!) başkanların her olur olmadık ortamlarda, yüksek perdeden muhatap alanlarına ayar vermeye cüret etmeleri yok mu ya?
Konunun tamda burasında aklıma gelen bir kıssa ile olayı özetleyecek olursam..
"Bir gün bir antropolog, bir fizikçi, bir matematikçi, bir kimyacı bir de jeologdan oluşan grup bir bölgede araştırma yapmak için açık araziye çıkmışlar..
Sonra bir anda yağmur başlamış ve bunlar ıslanıp hasta olmamak için yakınlarda bulunan bir dağ evine giderler.. Evin sahibi onları odada oturtur ve sıcak bişeyler getirmek için evin mutfağına gider..
Odada oturan grubun ilgisi bir anda sobaya çevrilir.. Çünkü adamın sobası yerden yarım metre yüksekte ve altında da taşlar diziliymiş.. Hepsi bunu tartışmaya başlamışlar..
Fizikçi: "Köylünün sobayı yarım metre yükseğe kurmasının nedeni Konveksiyon sayesinde odanın daha çabuk ısınmasını sağlamaktır.." Der..
Kimyacı: "Köylü, Aktivasyon enerjisini varsayarak sobayı daha çabuk yakmak için yarım metre yükseğe kurmuş.." Der.
Jeolog: "Köylü, bu bölgenin fay hattına yakınlığını bildiğinden bir deprem esnasında sobanın yere değil de taşların üzerine devrilmesini ve dolayısıyla yangını önlemeyi amaçladığını söyler..
Matematikçi: "Köylü odayı daha verimli ısıtmak için sobayı geometrik açıdan odanın tam ortasına kurmayı amaçlamış..” Der..
Antropolog: "Bu köylü eski dönemlerdeki ateşe tapmak dinine bağlı olduğundan ateşe saygı mahiyetinde bu sobayı yarım metre yukarda tutmuş.." Der.
Bu esnada köylü içeri girer.. Hepsi birden, sobayı neden yarım metre yukarıda kurduğunu sorarlar..
Köylü gayet saf bir şekilde şöyle cevap verir:
- Boru yetmedi de..!"
Evet, sevgili dostlar aynen o hesap. Günümüzdeki pek çok sayın başkanın, başkanlığı işte aynen kıssadaki uzmanların olaylara bakış açısında olduğu gibi at gözlüğünden bakış açısından sadece gördükleri ve duyduklarını çaplarınca yorumlayıp servis etmekten öte bir anlam taşıyamıyor.
“Nasıl”lara takılıp kalmaktan, “Neden”leri es geçen çoğu sayın başkanlarımıza diyorum ki;
“Sahi ya siz neyin kafasını yaşıyorsunuz ve kimin başkanısınız?”
-Hadi hayırlı tıraşlar.!

 

Bu yazı toplam 1750 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar