Esra Beyza Kaplan

Esra Beyza Kaplan

Yazarın Tüm Yazıları >

Kestirmeler

A+A-

 Bir savaşa başlar her insan, doğduğunda…

     Önce adım atmanın, sonra konuşmanın zor olduğunu düşünürler. Oysa zor olan nefes almaktır. Aldığımız her nefesini hesabını vereceğiz çünkü belki bugün, belki yarın… Büyüdükçe daha kolay olacağını sanarız her şeyin. Oysa daha yeni başlarız hayata. Küçükken dinlediğimiz masalların gerçekliği, o tozpembe hali kalkmıştır artık. Gerçekler bir dalga misali çarpar yüzümüze ve aniden gelen o su canımızı en çok yakandır, yani gerçekler…

   Her şeyin kolayına kaçmaya başlarız, kestirme yollar ararız ve buluruz da. Buluruz bulmasına ama bize en çok zarar veren de bu kolaycılığımızdır. Çünkü biz basamakları kullanmadan tepeye ulaşırız, ama inmeyi bilemeyiz, tek çıkış yolu o tepeden atlamaktır ve dip…

   İşte asıl sorunumuz kaçamaklar aramak, sorumluluktan kaçmak. Peki, nereye kadar? Yüksek bir dağın kestirmesini bulamayana kadar mı, yere çakılıp düştüğümüzde geri kalkamadığımızda mı? Bir gün bütün sorunların bir kestirmesini bulamayacağız. Ve biz o gün kaybedeceğiz. Bu sefer ki kayıplar bize zarar vermeyenlerden değil, bizi yok edecek türden olanlar. Artık silkelenme vakti, bu kişisel değil toplumsal bir sorun. İnsanlar birbirlerinin yaptıklarının aynısını kodlamaya programlanmış gibiler. Birinin yaptığı davranışın doğru veya yanlış olması önemli değil, herkes yapıyorsa doğrudur. Hayır doğru değildir. Herkesin onayladığı her şey doğru olmak zorunda değildir. Herkesin kullandığı yol o yolda yürüyeceğin anlamına gelmez.

  Bir gün bu kestirmelerden vazgeçtiğimizde, basamakları es geçmek yerine adım adım çıkmayı öğrendiğimizde, her birimiz geldiğimiz yeri bileceğiz. Çünkü arkamıza baktığımızda kestirmeler değil ders çıkararak, düşüp kalkarak ders aldığımız yollar olacak. Bir gün kestirmeleri değil, kaçamakları değil, sorumluluk almayı öğreneceğiz. Ve biz o gün vereceğimiz büyük kayıpların önüne geçeceğiz.

 

İşte o gün, aslında hayatta kalmanın en kestirme yoluna sahip olacağız, nefes almak zor gelmeyecek. Gerçekler yüzümüze vurulduğu zaman canımız yanmayacak. Çünkü: kestirmeden gelmek yerine sorumluluk almayı bilerek yürümüş olacağız. Sorunlar karşısında kaçmak yerine, başa çıkmayı öğreneceğiz.

 

Bu yazı toplam 1074 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.