1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Keşan Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimi’nden dikkat çeken açıklama
Keşan Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimi’nden dikkat çeken açıklama

Keşan Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimi’nden dikkat çeken açıklama

Edirne Keşan Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimi, organ bağışının önemine dikkat çekerek, "18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı...

A+A-

Edirne Keşan Devlet Hastanesi Organ Bağış Birimi, organ bağışının önemine dikkat çekerek, "18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir" açıklamasında bulundu.

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Organ Bağışı, bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir. Organ nakli, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Beyin ölümü ile bitkisel hayat çoğu zaman karıştırılmakta beyin ölümü gerçekleşen hastanın belki de geri dönüş olabilir düşüncesiyle yakınları tarafından organları bağışlanmamaktadır. Oysa ki, bitkisel hayattan bazı vakalarda zaman içinde geri dönüş olabilmekte ancak beyin ölümü gerçekleşen vakalarda geri dönüş söz konusu olmamaktadır. Beyin ölümü gerçekleşen insan tıbben ölü kabul edilmektedir" ifadelerine yer verildi.

"Beyin ölümü şüphesi olduğu zaman hastanın hekimi veya yoğun bakım hekimi tarafından organ bağış koordinatörüne veya koordinatör yardımcısına haber verilir" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Organ bağış koordinatörü veya koordinatör yardımcısı, beyin ölüm tespit komisyonunu göreve davet eder. Komisyon beyin ölüm tespiti yaparsa hastanın hekimi aileye beyin ölümünün gerçekleştiğini bildirir. Bir süre ailenin acısını yaşaması beklenir uygun bir zamanda ve uygun bir şekilde organ bağış koordinatörü veya koordinatör Yardımcısı aile ile görüşme yapar. Yasal sırası ile eşi, reşit çocukları, anne-baba, kardeş bunlar yoksa yakınlığına göre diğer akrabalarından biri tarafından iki tanık huzurunda Aile İzin Formu doldurulur ve imzalanır. Organ Bağış Kartı, 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, İl Sağlık Müdürlüğü, hastaneler, organ nakli yapan merkezlere ve aile hekimliklerine başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. Konuya tüm halkımızın hassasiyetle yaklaşması organ bekleyen birçok insana umut ışığı olacaktır. Belki şimdilik ihtiyacınız yok, umarız olmaz da ama hiç düşündünüz mü organ ihtiyacı olanları ve bulamazlarsa yaşamlarının sona ereceğini."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.