1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kepez’de her ay yüzlerce hayvan tedavi ve rehabilite ediliyor
Kepez’de her ay yüzlerce hayvan tedavi ve rehabilite ediliyor

Kepez’de her ay yüzlerce hayvan tedavi ve rehabilite ediliyor

Kepez Belediyesi Veterinerlik Servisi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, Kepez'de bulunan binlerce evcil ve sokak hayvanına hizmet veriyor.

A+A-

Kepez Belediyesi Veterinerlik Servisi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, Kepez'de bulunan binlerce evcil ve sokak hayvanına hizmet veriyor. Veteriner Servisi'nde her ay yüzlerce hayvan tedavi ve rehabilite ediliyor.

Sokak hayvanları gerekli tüm tedavileri ve sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra sahiplendiriliyor. Bölgede yaşayan sahipli ve sahipsiz yüzlerce hayvanın tanı, teşhis ve tedavisi, müdürlük bünyesinde çalışan bir veteriner hekim, bir servis sorumlusu, 2 hayvan bakım ve kafes temizlik görevlisi, 4 koruma ve yakalama personeli ile servis sorumlusu ve kalemi ile birlikte on kişilik bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Hafta içi mesai saatlerinde hizmet veren Veteriner Servisi'nde her ay yüzlerce hayvan tedavi ve rehabilite ediliyor. Sokak hayvanlarının bakımı yapılırken, müdürlükte ayrıca Kepez Bölgesinde yaşayan kimliği bulunan evcil hayvanlarının muayene ve aşıları ücretsiz olarak yapılıyor.

Aşılanma işleminden geçerek sağlıklı bir hayat sürüyorlar

Kontrolsüz üremenin sokaklarda yaşattığı zorlukların önüne geçmek amacıyla, tesiste öğleden önceleri kısırlaştırma işlemleri gerçekleştiriliyor. Hayvanların kimlik ve tasmalanma işlemleri, aşıları ve kısırlaştırma işlemleri yapılmasının ardından alındıkları bölgedeki doğal ortamlarına geri bırakılıyor. Ayrıca her gün ekipler ve hayvan severler tarafından getirilen hayvanların ayakta bakım ve tedavisi gerçekleştiriliyor. Veteriner Servisi'nde yıllık ortalama 800 hayvanın kısırlaştırma işlemi gerçekleşirken, binlerce evcil ve sokak hayvanı da rutin kontrol ve aşılanma işleminden geçerek sağlıklı bir hayat sürüyor.

Kuduz hastalığından koruma amaçlı aşı yapılıyor

Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne getirilen hayvanlar tüm tedavi ve kontrolleri yapıldıktan sonra isteyen hayvan severler tarafından sahipleniliyor. Sahiplenilecek hayvan için kimlik çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra, evde bakılan hayvanın rutin aşılama, kısırlaştırma ve muayene işlemleri ücretsiz olarak yapılıyor. Hayvan sahiplenmeyi teşvik eden uygulamada sahiplenen kişi hiçbir ücret ödemeden gerekli tüm sağlık işlemlerini yaptırabiliyor. Merkezde bakımı ve tedavisini yapılan hayvanlara kuduz hastalığından koruma amaçlı aşı yapılıyor. Bünyesinde iki adet kuduz müşaade odası, muayenehane ve ameliyathane bulunan merkezde, kuduz hastalığının tanı ve tedavisi yapılarak tehlikeli hastalığın önüne geçiliyor. Sahiplenilen ve kontrollerin ardından sokakta doğal ortamına geri bırakılan hayvanlara da rutin olarak kuduz kontrolü ve aşısı uygulanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.