1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kentsel dönüşüme büyük darbe vurur
Kentsel dönüşüme büyük darbe vurur

Kentsel dönüşüme büyük darbe vurur

KOMÜT Başkanı Şaban Topal, 30 Haziran'dan sonra dublekslerin ve bina çıkma paylarının yasaklanacağını belirterek, "Yeni yönetmelik kentsel dönüşüm sürecine baltalar. Bu yanlıştan dönülmeli" dedi

A+A-

Türkiye İnşaat Müteahhitleri  Federasyonu (TİMFED)  Genel Sekreteri  ve Konya Müteahhitler Birliği (KOMÜT)  Başkanı Şaban Topal, mevcut yönetmeliğin ertelenmediği veya düzeltilmediği takdirde, bu alanlardan elde edilen mevcut kazanımların sıkıntıya gireceğini, bunun da kentsel dönüşümü ciddi manada sekteye uğratacağını söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDEKİ  GELİŞMEYİ BALTALAR

İnşaat sektörünün, kış sezonundan çıktığında ise 16 Nisan referandumunu beklediğini, referandumdan sonra hızla hareketlendiğini fakat 30 Haziran’a kadar olan sürede ruhsatlarını yetiştiremediğini ve sektörün mevsim itibariyle açıldığını kaydeden Topal, "Bu dönemde demir krizinden sonra, Planlı Tip İmar Yönetmeliğinin 6. maddesinin 30 Haziran itibariyle yürürlükten kalkması ve yeni İmar Yönetmeliğinin uygulanması ile sektör adeta krize sürüklenmektedir. Özellikle parsel bazlı dönüşümlerin olduğu başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok önemli kentlerdeki kentsel dönüşümü çok olumsuz etkileyecektir. Çünkü dönüşümde ekstra yeni imar artışları olmadığından müteahhit ile vatandaş biraz para ile kottan ve dublekslerden çıkan payları müteahhitlere vererek, binaları kentsel dönüşüm adı altında yenileyebiliyordu. Bu durum kanun çıkarsa, maalesef bu şekilde devam edemeyecek çünkü çıkmalı ve dubleksli yıkılan binaların aynı metrekare ve inşaat hakları bile kullandırılmayacaktır. Yani kentsel dönüşüm bu şekilde maalesef duracaktır" dedi.

DUBLEKSLERDE İNŞAAT ALANI KÜÇÜLECEK

30 Haziran’dan sonra mevcut yönetmeliğin ertelenmediği takdirde dublekslerden ve çıkmalardan oluşan hakların ortadan kalkacağını kaydeden Topal, dublekslerde kullanılan metrekarelerin, inşaatın ana metrekaresinden gideceğinden dolayı inşaat alanının küçüleceğini söyledi. Topal, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu olarak; mevcut sistemde ortak alanları çok abartılı kullanarak bu konuyu suiistimal edenlerin yeni imar mevzuatıyla sınırlarının çizilmesine katıldıklarını, fakat bunu yaparken kentsel dönüşümü ve küçük orta ölçekli yapıların kazanımlarını engellememek gerektiğini ifade etti. Topal, mevcut durumun daha çok plan notlarından ve ortak alanları abartılı kullanılarak elde edilen alanlardan kazanımın sağlanması ve daha sonra da özel mülkler katılarak suistimalden kaynaklandığını buna izni veren Belediyelerin bu konuda açık, net yasalarla sınırlandırılmaları gerektiğini, bu tür suiistimallere kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini, bu duruma kendilerinin de karşı olduğunu net olarak ifade etti.

SEKTÖR ARTIK YORULDU, ÇALIŞMAK İSTİYOR

İnşaat sezonun açıldığı tam bu sıralarda inşaat sektörünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdamdaki seferberlik çağrısına uyarak çalıştıklarını belirten Topal, yeni yönetmeliğe geçişin bu süreci baltalayacağını söyledi. Yeni imar yasasına karşı olmadıklarını, söz konusu taleplerin yeni imar yasası içinde düzeltilerek uygulanabileceğini, bu da mümkün olmaz ise; bu tür geçişlerin yıl sonu itibariyle, sektörün durağan olduğu kış aylarında yapılması gerektiğini dile getiren Topal, "Bu noktada,  sektörün, ülkemizin, kentsel dönüşümün ve istihdamın hızının kesilmemesi için Anadolu'daki bağlı derneklerimizdeki binlerce meslektaşımızın ortak talebi Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki'nin bu konuyu tekrar gözden geçirmesi ve yeniden düzenlemesi, yetişmiyorsa da en azından son bir kez 2017 yılsonuna kadar uzatılmasıdır" açıklamalarında bulundu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.