1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per:
Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per:

Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per:

Üniversite hastanelerinde tam gün yasası uygulamasını desteklediklerini bildiren Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per, "tam gün yasası uygulamaya geçirilirken...

A+A-

Üniversite hastanelerinde tam gün yasası uygulamasını desteklediklerini bildiren Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per, "tam gün yasası uygulamaya geçirilirken üniversite hastanelerinin içinde bulunduğu mali krizin giderilmesi gerekmektedir" dedi.

"TC Sağlık Bakanlığı tarafından Üniversite Öğretim Üyelerinin açmış olduğu özel muayenelerin kapatılacağı ve Üniversite Hastanelerinde özel muayene ve ameliyatlara son verileceği yönünde çalışma başlatılacağı kamuoyuna duyurulmuştur" diyen Hüseyin Per, "Kayseri Tabip Odası olarak üniversitelerde tam gün yasasının uygulanması gerektiğine inanmaktayız. Ancak tam gün yasası uygulamaya geçirilirken üniversite hastanelerinin içinde bulunduğu mali krizin giderilmesi gerekmektedir. Bir çok üniversite hastanesi borçlarını ödeyememekte veya çok geç ödemeye gayret etmektedir" ifadesinde bulunarak açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Problemin çözümü için TC Sağlık Bakanlığı, YÖK, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun acil eylem planı oluşturması gecikilmeden hayata geçirilmelidir. Özellkle piyasa fiyatlarının çok altında belirlenen SUT fiyatları normal düzeylere yükseltilmelidir. Üniversite Hastaneleri mali krizden çıkarılınca tam gün yasası ile öğretim üyeleri normal ücret almaya başlayacak , çalışma şevki ve temposu hızlanacaktır. Diğer bir önemli problem de öğretim üyesi açığıdır. Yıllar önce kurulmuş köklü üniversitelerde bile öğretim üyesi yetersizliği giderek sorun oluşturmaya başlamıştır. Kurulmakta ve gelişme aşamaları yaşayan 41 üniversite için emeklik yaşı 75'e yükseltilmiştir. Diğer üniversitelerde emeklilik yaşının 70'e yükseltilmesinin öğretim üyesi açığını kapatma yönünden yararlı olacağı düşüncesindeyiz."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.