1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaynak var kullanmıyoruz
Kaynak var kullanmıyoruz

Kaynak var kullanmıyoruz

MTA Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan sondaj çalışmaları sonucu elde edilen kuyular, ihale yolu ile özel sektöre devrediliyor. Ama şu anda bu kuyuların biri hariç diğerleri projesi aşamasında görülüyor.

A+A-

MTA tarafından yapılan sondaj çalışmaları sonucunda elde edilen sıcak su kuyuları MTA'nın işletme yetkisi olmadığı için ihale edilerek özel sektörlere bırakılıyor. Özel şirketler tarafından alınan bu kuyulardan bir tanesi hariç diğerleri hala proje aşamasında bekliyor.

Maden Tektik Arama tarafından Konya'ya 1985 yılından bu yana 21 adet sondaj yapıldı. Yapılan bu sondaj kuyularında 30-50 derece sıcaklığında sular bulundu. Bu kuyuların bir kısmı belediyeler tarafından işletilirken, bir kısmı da özel sektöre ihale yoluyla devredildi. Özel sektöre devredilen turizm ve sera amaçlı olarak kullanılmak üzere alınan kuyalardan ise bir tanesi hariç diğerleri çalışmayıp, proje aşamasında görünüyor.  

Konya'da Maden Tetkik Arama (MTA)'nın çalışmaları hakkında gazetemize bilgi veren MTA Bölge Müdürü Maden Mühendisi Cevat Genç, Konya'da MTA'nın 21 adet sondaj yaptığını söyleyerek, Konya'da bulunan sıcak suların 30-50 derece arasında sıcaklıkta ve 5-130 litre/saniye debiye sahip olduğunu belirtti. Konya'da yapılan faaliyetler sonucunda çıkan sıcak suların her türlü alanda kullanılacak kadar sıcaklığa sahip olmadığını dile getiren Genç, “Termal suların sıcaklıkları önemlidir. Konya'da yüksek sıcaklık olmadığı için ısıtma amaçlı olarak kullanım yapamıyoruz. En fazla 50 derece civarında sıcaklıkta su bulunuyor. Bunlar da genellikle, termal amaçlı ve sera ısıtmada kullanılıyor. Bu sıcaklık 100 derecelere kadar çıksa, elektrik üretiminde de kullanılabilir” dedi.

MERKEZDE TERMAL TESİS OLABİLECEK

Konya merkeze bağlı termal tesis kurulması için ruhsat çalışmalarının sürdüğünü belirten Genç, “MTA Genel Müdürümüz Mehmet Üzer Bey'in talimatı ile 2006 yılında Konya'daki faaliyetler yoğunlaşmıştı. Yine Genel Müdürümüz'ün projesi olan Konya Civarı Jeotermal Enerji Aramaları Projesi çerçevesinde muhtemel olan alanlar yeniden tarandı. Beyşehir Yeşildağ'da 2 sondaj, Ereğli Yeniköy'de bir deneme yapıldı. 31 derecelik akışkan elde edildi. 2013'ün başında da Altınekin Sarınç Köyü'nde çalışma oldu ama istenen akışkan bulunamadı” dedi.

Genç, Genel Müdür Mehmet Üzer'in talimatı ile Konya Büyükşehir için ruhsat mücadelesinde bulunulduğunu ve  Meram ilçesine bağlı beldeleri içine alan ruhsatlar üzerinde çalışıldığını belirtip, yapılacak etütlerde uygun bölge tesbit edilmesi halinde sondaj için lokasyon yeri verileceğini söyledi. Genç, “Konya'nın Mevlana anlamında turizm potansiyeli var. Termal kaplıcaları da seviyoruz. Konyamız'ın civarında da olsun istiyoruz. Bunların da ruhsat aşamasındayız” ifadelerini kullandı. 2013 yılında da çalışmaların süreceğini belirten Genç, Akşehir, Ilgın ve Tuzlukçu'da jeotermale yönelik ruhsatların alındığını, burada jeolojik-jeofizik etütlerin yapılacağını dile getirdi. MTA tarafından açılan kuyuların ruhsat sahası ile birlikte ihale edilip özel sektöre devredildiğini belirten MTA Bölge Müdürü Cevat Genç, MTA'nın kanun gereği açtığı kuyuları işletme yetkisinin bulunmadığını belirtti. Genç, “Jeotermal çalışma yapılan alanların maliyeti bin TL ile bin 500 TL arasında değişiyor. Bu çalışmalar ihale edildikten sonra il özel idarelerine bırakılıyor. Özel sektöre verilen bu alanların takip edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BULUNUP DA KULLANILMAYAN KUYULAR

Konya genelinde bulunan metre maliyeti bin TL ile bin 500 TL arasında olan ve sıcaklıkları 30-50 derecede değişen kuyulardan belediye işletmesinde olanlar aktif iken, özel sektöre proje ile verilenler de ise proje çalışmaları sürüyor. Söz konusu olan sondajlardan, Cihanbeyli'de 2 tane var. İkisi de, özel sektör tarafından turizm ve sera işletilmesi için kiralanmış ancak şu anda proje durumunda görülüyor. Seydişehir'de de 6 tane sondaj bulunuyor. Özel sektörde turizm amaçlı olarak kullanılanlar proje aşamasında iken, belediye tarafından turizm amaçlı kullanılanlar aktif durumda. Tuzlukçu'da bir tane kuyu var ve bu da turizm-sera amaçlı olarak özel sektör tarafından ihale ile alınmış ancak, proje aşamasında görülüyor. Projenin bitme aşamasına geldiği belirtiliyor. Ilgın'da 4 adet sondaj var ve bunlar belediye tarafından turizm amaçlı olarak işletiliyor. Beyşehir'de, 3 tane var. Kuyulardan bir tanesi belediye tarafından turizm amaçlı olarak kullanılıyorken şu anda o da kullanılmıyor. Özel sektörde bulunan sondaj ise aktif olarak turizm amaçlı kullanılıyor. Diğerinde ise MTA'nın devre yönelik çalışması sürüyor. Karatay İsmil'de iki tane var. Bunlar da önce belediye tarafından turizm amaçlı aktif olarak kullanılırken, özel sektöre geçti ve şu anda kullanılmıyor. Karapınar'da bir tane var ve o da özel sektör tarafından işletilecek olmasına rağmen proje aşamasında görülüyor. Ereğli Yeniköy'de bulunan sondaj da ise MTA tarafından özel setöre devrine yönelik ihale sürecinin sonuna gelindi.

MUSTAFA ÖZÇELİK merhabahaber.com Kaynak gösterilmediği taktirde yasal işlem açılacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.