1. YAZARLAR

  2. Fatma Taşeri

  3. Katı ve sert olma!
Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Katı ve sert olma!

A+A-

İslam’a göre düzenlenmeyen bir hayatın sonu hüsrandır. Müslüman, söz ve davranışlarına İslam’a göre şekil verirse insan olma hasebiyle Allah (c.c) katında yücelir. Güzel huydur, insanı insan yapan….

İnsanlara tesir etmenin, gönüllere girmenin yolu da yumuşak huyluluktur. Yaradan’ımız Yüce Kitabı’nda şöyle buyurmaktadır:

“O vakit Allah’tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi. Şu halde onları affet; bağışlanmaları için dua et; iş hakkında onlara danış. Kararını verdiğin zaman da artık Allah'a dayanıp güven. Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenenleri sever.” (ÂLİ-İMRAN SURESİ - 159. AYET)

“Firavun’a gidin. Çünkü o, iyiden iyiye azdı. Ona yumuşak söz söyleyin. Belki o, aklını başına alır veya korkar.” (TÂ-HÂ SURESİ – 43/44. AYETLER)

Sertleşen insan azmıştır artık, frenler patlamış nereye çarpacağı belli olmayan kamyonet gibidir, felaketi çağırıyor demektir. Öyle zamanlarda diğer kişiler ona yardım edip Kur’an metoduyla davranırsa kaynağından sapmış olan fıtrat kendini bulur veya  durulur. “Ateşe körükle yaklaşma” demiş atalarımız… Boşuna değil…

Demek ki en azgın, en zalim ve en katı insanlara bile yumuşak davranmak, İslamî bir görevdir.

Hz. İbrahim (AS) yumuşak huyluluğu sebebiyle Kur’an’da şöyle övülmüştür:

 “İbrahim cidden yumuşak huylu, bağrı yanık, kendisini Allah’a vermiş biri idi.” (HUD SURESİ – 75. AYET)

Hz Peygamber (SAV) hadislerinde şöyle buyuruyor:

“Kime yumuşaklıktan nasip verilmişse, hayırdan da nasip verilmiştir. Yumuşaklıktan mahrum kalan kimse ise, hayırdan da mahrum kalmıştır.”

“Yumuşaklık bereket, sertlik kötülüktür.”

“Allah refiktir. Yumuşak olmayı sever. Katılıkla yapılana ve başka işlere vermediği sevabı, yumuşaklıkla yapılan işlere verir.”

“Ateşe kimin haram olduğunu veya kime ateşin haram olduğunu size söyleyeyim mi? Cana yakın, geçimli, yumuşak ve iş bitiren kimselere…”

“Allah, bir ev halkının hayrını murat ettiği zaman, onların arasına yumuşaklık verir de güzel geçinirler.”

Kendi himayesi altındaki insanlara eziyet eden zulmeden bir insan, zulüm görenden daha zor durumdadır aslında.. Zalimin hasmı Allah’tır çünkü… İhmal yoktur Allah’ın işinde…

Müslüman’ın temel huyu yumuşak huylu olmaktır. Ancak yumuşaklığı yerinde kullanmak da dinimizin emridir. Yumuşak huylu olmak, haklarımızı başkalarına çiğnetmek demek değildir. Kötülüklere boyun eğmek de değildir. Aksine, haklarımızı korumak, zillete düşmemektir. İntikam peşinde koşmamak, bağışlamayı bilmek çok büyük bir erdemdir. Vesselammm.

Bu yazı toplam 5005 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum