1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karasu Ova'ya getirilsin
Karasu Ova'ya getirilsin

Karasu Ova'ya getirilsin

Konya Ovası’na yeni su kaynaklarının getirilmesi gündemde. Konuyla ilgili Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Akademik Yıl açılışında konuşan Başkan Recep Konuk, Karasu’nun Konya Ovası’na getirilmesini önerdi

A+A-

Türkiye’nin tarım alanının yüzde 17’sine tekabül eden, dünyanın en büyük tarım havzalarından biri olan Konya Ovası’na yeni su kaynaklarının getirilmesi hususu Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin Akademik Yıl Açılışında da gündeme geldi. Akademik Yıl Açılışında konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, açılışa katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, 2006 yılında Çumra Şeker’i ziyaretinde gündeme getirdikleri ve bir an önce tamamlanmasını istedikleri Göksu Nehrinin suyunun Konya Ovası’na getirilmesini içeren projenin meyvelerini verdiğini ve Ova’ya o kaynaktan suyun indirildiğini ifade ederek, “Konya Ovasının suya ihtiyacı var. Tatlı sularımızla bugün hala denizlerimizi suluyoruz, sularımızı heba ediyoruz. Ben bugün de bunu buradan dile getirmek istiyorum, inşallah Karasu’yu ve diğer su kaynaklarımızı hükümetimizin, Bakanlar Kurulumuzun kararlılığı ile Konya Ovası’yla buluştururuz. Konya Ovası Konya ile birlikte Karaman, Aksaray, Niğde demektir. Çok geniş bir coğrafya demektir. Günün bereketinden inşallah faydalanırız, Sayın Bakanımızla o gün konuşmuştuk, Göksu nehrinin suyu Konya Ovası’na geldi, Karasu’da inşallah Konya Ovası’na gelir, getiririz” dedi.

TARIM TÜRKİYE’NİN PETROLÜDÜR

Konuk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye petrol zengini bir ülke değil ancak petrolden daha kıymetli bir hazineye verimli topraklara ve büyük bir tarımsal üretim potansiyeline sahip bir ülke. Konya, geniş ve verimli toprakları, dünyanın birçok ülkesi ile rekabet edebilecek bilgi birikimi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi gibi bilgi ve bilime yaptığı sektöre ivme katacak yenilikçi atılımları, tarım sektöründe devasa adımlar atabilecek alt yapıya sahip olması gibi özellikleri ile dikkat çekiyor. Konya Ovası da işte bu noktada tam anlamıyla stratejik bir konuma yükseliyor. Türkiye, Konya Ovası’nın Mavi Tünel’le Göksu’dan getirilen suyun ulaşamadığı, diğer bölgelerinin de sulanmasını sağlayacak yeni bir havza dışı kaynaktan (Karasu) Ovaya ilave su getirilmesini sağlayacak yatırımları gerçekleştirmesi halinde, Konya Ovasının tarımsal üretimde Mavi Tünelle kazandığı ivmeye yeni bir ivme katacak ve dev bir üretim potansiyelini harekete geçirebilecek.”

TÜRKİYE DÜNYANIN TARIM VE GIDA MERKEZİ OLABİLİR

Recep Konuk, başta Karasu olmak üzere havza dışı 3-4 su kaynağından ovaya su getirilmesiyle ilgili projelendirme çalışmalarında son aşamaya gelindi Türkiye’yi devasa bir güce ulaştıracak tarım hamlesinin gerçekleştirilmiş olacağını ifade etti.  Tarımsal bilgi birikiminin arttırılması, bilginin üretime dönüşümünün sağlanması, birim alana düşen verimin artırılması ve üretilen ürünlerin hammadde olarak ihracı yerine katma değerli mamul ürüne dönüştürecek sanayi üst yapısının güçlendirilmesi ile Türkiye’nin tarım ve gıdada dünya lideri olacağını ifade eden Konuk, “Geçtiğimiz dönemde suya yapılacak yatırımın karlı olmayacağı ifade ediliyordu. Ama bunun yanlış olduğunu çok net görebiliyoruz. Tarım eski usullerle yapılmamalıdır. Türkiye’nin tarım merkezi olan Konya, Karaman, Aksaray gibi illerimizde bu sene yağmur çok oldu, verim arttı, bu sene yağmur az yağdı, kıtlık oldu, kısır döngüsünden kurtarılmalıdır. Allah insanoğluna doğayı şekillendirme iradesi vermiş, bunu hayırda, ülkemizin ve dünyanın faydalanacağı işlerde kullanmalıyız. Tarımı bir taraftan inovatif metotlarla geliştirirken bir taraftan da tarımsal altyapı eksikliklerimizi giderecek Karasu gibi nehirleri Konya Ovası ile yani üretim alanları ile buluşturacak yatırımları gerçekleştirerek, boşa akan suyu susuzluk çeken toprakla buluşturarak ülkemizin hem tarımsal üretimini arttırmalı hem de üreticinin refahını yükseltmeliyiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.