1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerin tercihleri alınmaya başlandı
Kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerin tercihleri alınmaya başlandı

Kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerin tercihleri alınmaya başlandı

Resmi Gazete'de yayımlanan 669 sayılı KHK ile kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerin tercihleri bugün alınmaya başlandı.

A+A-

Resmi Gazete'de yayımlanan 669 sayılı KHK ile kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerin tercihleri bugün alınmaya başlandı. Öğrenciler, YÖK'ün https://yoksis.yok.gov.tr/TS internet adresinden TC kimlik numaraları ve e-devlet kapısı şifrelerini kullanarak tercihlerini yapacaklar. Yaklaşık 7 bin öğrenci, Türkiye'deki diğer yükseköğretim kurumlarına Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yerleştirilecek.

YÖK'ten yapılan açıklamada, "Bilindiği üzere 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 105'inci maddesinde harp okulları, fakülte ve yüksekokullar ile astsubay meslek yüksekokullarında (jandarma dahil) öğrenimine devam eden askeri öğrencilerin üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları yerleştirme puanları dikkate alınarak durumlarına uygun fakülte ve yüksekokullara naklen kaydedilmesi ve 30 Ağustos 2016 tarihi itibariyle mezun olacak askeri öğrencilerin üniversite sınavının yapıldığı tarihte aldıkları yerleştirme puanları dikkate alınarak durumlarına uygun fakülte ve yüksekokullarca diploma verilmesi hususunda Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkili kılınmıştır. Bu yetkilendirme üzerine hemen çalışmalarına başlayan YÖK, bu kapsamdaki öğrencilerin yerleştirilmesine ilişkin usul ve esasları 08.09.2016 tarihinde kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu usul ve esaslara göre askeri yükseköğretim kurumlarından 2015-2016 eğitim öğretim döneminde mezun olan öğrencilerin diplomalarının YÖK tarafından belirlenen koordinatör üniversite tarafından düzenleneceği, kayıtlı ve mezun aşamasında olmayan öğrencilerin ise yükseköğretim kurumlarına YÖK tarafından merkezi olarak yerleştirileceği belirtilmiştir" denildi.

7 bin öğrenci Türkiye'deki diğer yükseköğretim kurumlarına YÖK tarafından yerleştirilecek

"Bu öğrencilerin yerleştirilmesine ilişkin usul ve esasları belirleyen YÖK, yerleştirme işlemlerinde yaşanabilecek olası gecikmelerin öğrencileri mağdur etmemesi için harekete geçerek, tarihinde ilk kez kurum olarak merkezi yerleştirme işlemi yapacaktır" ifadesinin yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bu bağlamda 31 Temmuz 2016 tarih ve 29787 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 669 sayılı KHK ile kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarının öğrencileri, yaklaşık 7 bin öğrenci, Türkiye'deki diğer yükseköğretim kurumlarına YÖK tarafından yerleştirilecektir. YÖK, bu öğrencilerden halen tutuklu durumda bulunanların yerleştirilme işlemlerine ilişkin ilgili kurumlara bir yazı göndererek görüş sorulmasına da karar vermiştir. Öğrenciler tercihlerini 22-26 Eylül 2016 tarihleri arasında YÖK'ün https://yoksis.yok.gov.tr/TS internet adresinden TC kimlik numaraları ve e-devlet kapısı şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemi, 26 Eylül 2016 tarihinde saat 17.00'de sona erecektir. Öğrencilerin tercih işleminde e-devlet şifresi de isteneceğinden bu öğrencilerin e-devlet şifrelerinin bulunması gerekmektedir. Öğrenciler, YÖK'ün https://yoksis.yok.gov.tr/TS internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklardır. Öğrencilerin tercihlerinin YÖK'e ulaştığından emin olmaları için ekranda "Tercihleriniz YÖK'e bildirilmiştir" ifadesini görmeleri gerekmektedir. Öğrenciler, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde https://yoksis.yok.gov.tr/TS internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/ düzeltme yapılamayacaktır. Öğrenciler tercih sırasında yayımlanacak başvuru esaslarını da dikkate alarak alanlarında 30 tercih yapabilecektir. Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda aynı isimli önlisans programlarına yerleştirildiğinden, hava trafik kontrol önlisans programlarındaki öğrenciler de Anadolu Üniversitesi Ulaştırma Meslek Yüksekokulu Hava Trafik Kontrol önlisans programına yerleştirildiğinden tercih yapmayacaktır. Kapatılan askeri yükseköğretim kurumlarında mezun duruma gelmiş öğrenciler, YÖK tarafından yapılan merkezi yerleştirme işlemine alınmayacaklardır. Bu öğrencilerin diplomaları belirlenen koordinatör üniversitesi tarafından düzenleneceğinden, mezun duruma gelmiş öğrenciler tercih yaparak yerleştirilmiş olsa bile bu durumları tespit edilenlerin yerleştirilmesi iptal edilecektir."

Tercih yapanlar yerleştirilecek

Yerleştirme işlemlerinde öğrencilerin ilgili yıldaki ÖSYS puanları/ortaöğretim diploma notları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjanlarının göz önünde tutulacağı bildirilen açıklamada, "Öğrencinin tercih ettiği programa/programlara yerleşememesi durumunda YÖK tarafından ÖSYS puanları/ortaöğretim diploma notları ile programların oluşan taban puanları dikkate alınarak yerleştirilecek. Yerleştirilen öğrencilerin 2017-ÖSYS'ye girmeleri durumunda ortaöğretim başarı puanlarında düşme olmayacaktır. YÖK tarafından yapılan yerleştirme işlemlerinde tercih yapmayan öğrenciler haklarından vazgeçmiş sayılacaklardır. Bu öğrenciler için yeniden yerleştirme yapılmayacaktır" ifadeleri yer aldı.

Kayıt tarihleri ise yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra adaylara duyurulacak. Öğrenciler kayıtlarını e-devlet kapısı üzerinden elektronik ortamda veya bizzat üniversitelere giderek yapabilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.