1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kansere yakalanan yaşlılarda ameliyat öncesi hazırlığın önemi
Kansere yakalanan yaşlılarda ameliyat öncesi hazırlığın önemi

Kansere yakalanan yaşlılarda ameliyat öncesi hazırlığın önemi

Özellikle yaşlı kanser hastalarında ameliyat öncesi sürecinin önemli olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç.

A+A-

Özellikle yaşlı kanser hastalarında ameliyat öncesi sürecinin önemli olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. İlhan Karabıçak, "Ameliyat öncesi hazırlığı iyi yapılmış yaşlı hastaların uzun dönem kanser sonuçlarının genç hastalardan çok farklı olmadığı şeklindedir" dedi.

Türkiye'de ortalama yaşam süresinin uzadığını belirten VM Medicalpark Samsun Hastanesi Genel Cerrahi ve Karaciğer-Pankreas-Safra Yolları Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. İlhan Karabıçak, "Pankreas ve karaciğer kanserleri olmak üzere kanser ameliyatı yaptığımız hastaların çoğu 80 yaşından daha yaşlı kişilerdir. İleri yaş kanser ameliyatı gibi ciddi ameliyatı olmaya bir engel değildir. Yaşlı hastaların ameliyatları genç hastalara göre daha fazla özen ve tecrübe gerektirmektedir. Hastalar ameliyat öncesi çok titiz bir şekilde incelenmeli ve ameliyat sonrası gelişebilecek olası sorunların önüne geçilmelidir. Yaşlı hastaların kanser ameliyatı olduğu hastanenin hem doktor ekibinin hem de destek hizmetlerinin "yaşlı hastalara sağlık hizmeti verme" konusunda tecrübeli ve bilgili olmaları gerekir" dedi.

"Yaşlanmayla birlikte bazı kanserlerin görülme sıklığı artıyor"

Doç. Dr. Karabıçak şu bilgileri verdi: "Yaşlanma ile birlikte pankreas, karaciğer, meme, mide ve kalın barsak kanseri başta olmak üzere bazı kanserlerin görülme sıklığı artmaktadır. Önümüzdeki yıllarda daha fazla yaşlı kişilerin bu kanserler nedeniyle ameliyat olmaları gerekecektir. Geriatrik cerrahi (yaşlılarda cerrahi) Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bazı gelişmiş ülkelerde ayrı bir ilgi konusu olmuştur. Sadece yaşlı hastaların ameliyatına odaklanmış uzmanlar vardır. Benim şahsi tecrübem, ameliyat öncesi hazırlığı iyi yapılmış yaşlı hastaların uzun dönem kanser sonuçlarının genç hastalardan çok farklı olmadığı şeklindedir."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.