1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “Kan bağışı kan hücrelerini yeniliyor”
“Kan bağışı kan hücrelerini yeniliyor”

“Kan bağışı kan hücrelerini yeniliyor”

Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık, kan veren kişide, kan yapan doku ve organların uyarıldığı, ve bu yolla yeni kan yapmaya sevk edilerek kan hücrelerinin yenilenmiş...

A+A-

Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık, kan veren kişide, kan yapan doku ve organların uyarıldığı, ve bu yolla yeni kan yapmaya sevk edilerek kan hücrelerinin yenilenmiş olacağını belirtti.

Hisar Intercontinental Hospital Klinik Laboratuvarlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık, kan bağışına dikkat çekti. Uyanık, "Kan bağışı kan hücrelerini yeniliyor" dedi. 14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü'nde Hisar Intercontinental Hospital Klinik Laboratuvarlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Sami Uyanık kan bağışı hakkında bilgi verdi.

"Kan bağışı kan hücrelerini yeniliyor"

Kan bağışının günlük yaşantıya bir zararı olmadığı gibi çok önemli yararlarının bulunduğunu belirten Uyanık, "Kan vermeden önce, sağlığımızla ilgili sorgulama formu yanında, boy, kilo, tansiyon, nabız, vücut sıcaklığı bilgileriyle birlikte, kan grubu, kan sayımı(hemoglobin) ve serolojik testler ölçülerek mini bir check- up yapılmış olur. Yapılan laboratuvar testleri, kan yoluyla bulaşan hastalıkların erken teşhis edilmesini de sağlayarak, gerekli önlemlerin alınması açısından da önemlidir. Kan veren kişide, kan yapan doku ve organlar uyarılarak, yeni kan yapmaya sevk edilerek kan hücreleri yenilenmiş olur" dedi. Uyanık, kan bağışlayacak gönüllülerde ücretsiz olarak yapıaln önemli laboratuvar testlerini şu şekilde sıraladı: "Anti-HIV testi (AIDS), Anti-HCV testi (Hepatit C), HBsAg testi (Hepatit B), Frengi testi (Sifiliz), Kan grubu testleri (ABO, Rh), Tam kan sayımı (özellikle Hemoglobin, Hematokrit, Lökosit, Trombosit)".

"Vücut direncini artırarak, kalp hastalıkları risklerini azaltıyor"

Uyanık, düzenli kan veren kişide, hücreler için zararlı okside edici ajanlara karşı vücut direncinin arttığı ve böylece bazı hastalıkların önlediğinin düşünüldüğünü belirterek "Kolesterol, trigliserid, şeker gibi kan testlerine ve üre, kreatinin, ürik asit gibi metabolit düzeylerine de olumlu etkisi olmaktadır. Ayrıca kalp ve damar sistemine etkileriyle, damar tıkanıklıkları, kalp krizi geçirme riskini azalttığı ve felç (inme) gibi bazı hastalıkları önlediği düşünülmektedir" ifadelerini kullandı. Uyanık son olarak kan bağışından sonra dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde belirtti: Kan verme işleminden sonra hemen ayağa kalkmayıp, 5-10 dakika istirahat edin, istirahat sonrası yapılacak ikramları almalı ve görevlinin önerilerine dikkat edin. Sigara içiyorsanız, kan bağışından sonra 1 saate kadar içmeyin. Bağıştan sonra ilk yemekte alkollü içecekler almamaya özen gösterin. Kan verilen kol ile birkaç saat ağır şeyler taşımayın.Bağıştan sonraki 5-6 saat hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlarda bulmaktan kaçının".

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.