1. YAZARLAR

  2. Fatma Taşeri

  3. Kadının gücü
Fatma Taşeri

Fatma Taşeri

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadının gücü

A+A-

Dünya Kadınlar Günü artık benim için hiçbirşey  ifade etmiyor. Bugün  itibariyle gündemden düşmeyen kadın cinayetlerini konuşuyorsak, Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun diyemeyeceğim kusura bakmayın…!!

Kadın ve erkek ilk yaratıldığı andan itibaren birbirini tamamlayan iki engin alemdir. Ancak yaşadığımız dünya kadına dar edilmeye çalışılıyor. Bunun suçlusu  sadece erkek  olamaz tabi ki… Çünkü o erkekleri yetiştiren de bir kadındır. Zincirin halkalarından biri koptuğu zaman  zincir diye bir şey kalmaz. Kadına Allah bir nesli ihya etme, inşa etme görevini vermiştir.  Öyle ki, toplumları berbat eden de abad eden de kadındır. Bu itibarla İslam nazarında toplumu abad eden kadını yetiştirmek yüce bir ideal olmuştur.

Kadın doğasındaki gücün farkında değil… Hayatımızı erkek yönetiyormuş gibi görünür ama aslında yöneten kadındır. Bir özdeyiş vardır birçoğumuz biliriz “Erkekler dünyayı yönetir, erkekleri de kadınlar yönetir.” Çünkü her bireyin arkasında onu  hayata hazırlayan, hayatında kalıcı izler bırakan bir anne modeli vardır. Bu daha sonra eş modeliyle devam eder. “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.” sözü de  aynı şeyleri ifade eder. Erkek yönetiyor gibi görünür ama her yaptığı işin eşi tarafından onaylanması için can atar, o zaman mutlu olur. İstediği kadar para kazansın, başarılı olsun, annesiyle veya eşiyle onu paylaşmazsa mutlu olamaz. Yani kadınların onaylamadığı şeyler erkekleri de mutlu etmez. Ne kadar güzel bir birliktelik değil mi?? İşte fıtrat bütünlük içerisinde  bakar kadın ve erkeğe… birbirinin huzur kaynağı... eğiticisi… tamamlayıcısıdır.. Durum böyleyken kimsenin bir diğer cinsiyete düşmanca tavır takınmasına gerek yoktur. Sadece  nesil yetiştirmede üzerimize düşen görevlerin hakkını verip vermediğimizi bir daha bin defa  daha düşünüp muhasebe etmeliyiz. Bunu  ne kadın tek başına çözebilir, ne de erkek… Nesli meydana  getiren her birey bundan sorumludur.

 Özellikle hanımlar  sahip olduğu gücü farketmeli artık…. Nefsimizin hoşuna gitmese de evrensel doğruları işleyelim yavrularımıza... Kendi hezeyanlarımızı değil… Çocuklarımıza ektiğimiz tohumlar  er geç semeresini verecek unutmayalım.

Erkekler de  hanımlara karşı daha naif davrandıklarında onlardaki letafetin açığa çıkmasına yardımcı olacaklardır. Adaletin temsilcisi baba, şefkatin temsilcisi annedir. Babanın evladına yapacağı en büyük iyilik  annesine hoş davranmasıdır. Vesselam

“İki zayıf kimsenin, yani yetimle kadının hakkını zayi etmekten herkesi şiddetle sakındırıyorum.”

Hz. Muhammed (s.a.v)

Bu yazı toplam 4356 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.