1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İzmir Büyükşehir Meclisinde arbede
İzmir Büyükşehir Meclisinde arbede

İzmir Büyükşehir Meclisinde arbede

İzmir Büyükşehir Belediyesi haziran ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi...

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi haziran ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki Kuş Cenneti protokolünün iptal edilmesi konusu tansiyonu yükseltti. Mecliste arbede yaşandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi haziran ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu, Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti. Oturumun dilek ve temenniler bölümünde Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki Kuş Cenneti protokolünün geçtiğimiz günlerde iptal edilmesi konusu, tartışmanın fitilini ateşledi. AK Parti'li ve CHP'li meclis üyeleri arasında arbede yaşandı.

"Algı operasyonu ve kriz çıkarma amacı taşımaktadır"

AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Başkan Kocaoğlu'nun özellikle Kuş Cenneti'nin sorumlusu sıfatıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ilgili açıklamaları kabul edilir nitelikte değildir. Bakanlığın bu alanın üstüne konması gibi bir durum söz konusu değildir. Sözleşmenin süresi dolmuş protokol yenilenmemiştir. Bakanlık yetkisine dayanarak alan yönetimini devralmıştır. Yapılan işlemlerde hukuk dışı bir durum söz konusu değildir. Tahsis süresi biten alanı teslim almıştır. İzmir Kuş Cenneti'nin tapusu ne İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndedir ne de Bakanlıktadır. Burası Türk halkının malıdır. Yapılan hizmetler orada duruyor. Kimsenin yapılan tesisleri bozduğu bina dikildiği yok. Her şey yerli yerinde duruyor. Başkan Kocaoğlu'nun konuşmaları oldukça sert, dozu fazla bir açıklama olmuştur. Burada önemli olan bir hizmet yarışıdır. Merkezi idare ve Hükümete yönelik sert açıklamalar bir algı operasyonu ve kriz çıkarma amacı taşımaktadır" dedi.

"Bakanlık burada 60 milyonluk yatırım yapmıştır"

Doğan, "Bir protokol imzalanmış ancak yapılan sürenin sonunda vaatler yerine gelmediği gibi ortaya çıkan tablodan kimse memnun olmamıştır. Bakanlık tasarrufunu kullanıp burayı yeniden almıştır. Bugüne kadar yapılan çalışmalar için sizlere teşekkür ediyoruz. Üzülerek söylüyoruz ki ortada övünülecek bir şey yok. Belediye bu alanda fotoğraf yarışması, panel sergi dışında bir çalışma yürütmemiştir. Bu süre içinde kuş cenneti bir ziyaretçi akınına uğradı da bizim haberimiz mi yok? Boya, badana, tadilat işlerine ve personel giderlerine 26 milyon harcandığı ortaya çıktı. Bakanlık burada 60 milyonluk bir yatırım yapmıştır" diye konuştu. Bu sözlerin ardından Başkan Kocaoğlu, Doğan'a, "Bu yatırımları detaylandırır mısınız? Bakın biz şuraya şuraya harcadık dedik" dedi. Doğan elindeki listeden yapılan yatırımları okuyunca Kocaoğlu bu kez, "Okuduklarınızın toplamı 3 milyon yok" diye cevap verdi.

"Rant iddiaları gerçek dışı"

Belediyenin icraatlarını eleştirmeye devam eden Doğan, şunları söyledi:

"Bu kentin parasının nasıl çarçur edildiğini gördük. RAMSAR sözleşmesiyle koruma altına alınmış olan böylesine önemli ender görülen bir alanın ranta açılacağı iddiaları son derece mesnetsiz ve gerçek dışıdır. Bu alanın imara açılması, başka bir amaçla kullanılması söz konusu değildir. Mümkün de olamaz. TBMM'de 20 gün önce bakanımız bizzat kürsüye çıkarak böyle bir rant konusunun söz konusu olmadığını söyledi. Bundan sonraki süreçte Kuş Cenneti'ne Bakanlığımız tarafından hizmet verilecektir. İzmirli hemşehrilerinizin içi rahat olsun. Burada yeterli hizmetler verilmeye devam edecek."

"Seni İzmir ciddiye almıyor"

CHP Grup Başkanvekili Sırrı Aydoğan da söz alarak, "Eline almış bir karınca duası Doğan'ın bu konuşmalarla kime yaranmak istediğini bilmiyorum" dedi.

Doğan, "Sen konuştuğun lafın nereye gittiğini bilmiyorsun. Ben burada olayı şahsileştirmedim. Ben de buna benzer kelime etmesini bilirim. Saygısızsın. Eğer saygı gösterirse saygı görür. Ben bugüne kadar kimseye saygısızlık etmedim. Hakaret etmeyeceksin. Saygılı, terbiyeli konuşacaksın. Eleştirmek başka hakaret başka" diye konuştu.

Aydoğan ise şöyle cevap verdi: "Bu konuşma tam Ramazan'a uygun. Tam temcit pilavı. 3 senedir teleferik ihalesi gecikti, şu gecikti bu gecikti. Bunlar belediye işi. Gecikir. Hep aynı şeyler söylenmez. Dilek ve temennilerde bunlar konuşulmaz. Faaliyet raporunda istediğini söyler. O zaman insan ciddiye alınmaz. Açın tutanaklara bakın söyledikleri hep aynı. Doğan'ın söylediklerini ben de ciddiye almıyorum, İzmir'de ciddiye almıyor. Kuş Cenneti zaten koruma altında bir alan. Biz "kanunsuz iş yaptı" demedik. Bize göre yanlış oldu. Kanunsuz olsa mahkemeye giderdik. Biz görevlerimizi yaptık ama yine yenilemeyebilir. Orman ve Su Bakanlığı Gediz'i niye kaç senedir halledemediler? İzmir'de anamız dinimiz ağlıyor. Senelerdir konuşuluyor. Bakan aynı bakan Söz verdi yapamadı. Tabi ki Kuş Cenneti'ni alırsa bina yapmayacak. Zaman içinde göreceğiz."

"60 milyon harcandı demekle harcanmış olmuyor"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu eleştirilere cevap vererek şöyle konuştu:

"Nasıl Büyükşehir Belediyesi eleştiriliyorsa Hükümet yetkilileri de eleştirilebilir. Burada ne konuşulacağını söylemek sizin haddiniz değildir. Bakanlık 60 milyonluk harcama yapmış. Doğan 1993'ten beri saydı. Ben orada 2 milyon görmedim. Biz Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın uhdesindeki bir yeri niye aldı demiyoruz. Bir yazı geldi bize. "3 kuruş harcama yapmamıştır, görevini yerine getirmemiştir." Bu yüzden "sözleşmeyi yenilemiyoruz" diyor. "İptal edilmemiştir, yenilenmemiştir" diyorlar. Bunu Bakanlık da açıkladı. Siz de aynı şeyi söylüyorsunuz. Ben anlamıyorum. Yenilenmemişle iptal edilmiş arasında ne fark var? Bu bizim ağırımıza gidendir. Alır Kuş Cenneti'ni yapar yatırımını, beğenmez beğenir, elini vicdanına koyar, koymaz, paşa gönlü bilir. Buna bir şey dediğimiz yok. 26 milyon fiili para harcamışız. 2009 seçimlerinden sonra bu parayı harcamış bir belediyeye kalkıp da "3 kuruş para harcanmamıştır" diyen Bakanlık yetkilisinin beyanını basına çıkmasından sonra yaptığımız açıklamaları siz tabi eleştireceksiniz ama kamuoyu ne yaptığımızı biliyoruz. "60 milyon harcandı" demekle harcanmış olmuyor."

Meclis karıştı

Bu açıklamaların ardından salonda ortam gerildi. Meclis üyelerinin birbirlerine fiziki müdahalede bulununca Kocaoğlu oturumu kapatırken, sözlü tartışma devam etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.