1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde 20’nci Akademik Yıl Açılış Töreni
İstanbul Kültür Üniversitesi’nde 20’nci Akademik Yıl Açılış Töreni

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde 20’nci Akademik Yıl Açılış Töreni

İstanbul Kültür Üniversitesi 2016-2017 akademik yılı açılış törenini gerçekleştirdi.

A+A-

İstanbul Kültür Üniversitesi 2016-2017 akademik yılı açılış törenini gerçekleştirdi. Aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi'nin 20'nci akademik yılının kutlandığı törende Şef Ömer Topçu yönetimindeki İstanbul Kültür Üniversitesi Çok Sesli Korosu'nun açılışa özel hazırladıkları mini konser konukları büyüledi.

2016-2017 akademik yılını, açılış töreni ile başlatan İstanbul Kültür Üniversitesi'nde heyecan doruktaydı. Üniversite hayatına atılan öğrenciler, aileleri ve üniversitenin akademik kadrosu ile yoğun bir katılımın gerçekleştiği törende Şef Ömer Topçu yönetimindeki İstanbul Kültür Üniversitesi Çok Sesli Korosu'nun açılışa özel hazırladıkları mini konser de konuklara keyifli dakikalar yaşattı. Törende konuşan İstanbul Kültür Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Bahar Akıngüç, "2016-2017 eğitim öğretim döneminin; ülkemizin yükseköğretimine, ortaöğretimine ve ilköğretimine hayırlı olmasını diliyorum. Bugün açılış töreninde öğrencilerimize güzel mesajlarımız oldu. Onlara, üniversite yaşamıyla ilgili güzel bilgiler verdik. Meslek öğretisinin ötesinde, önemli olan şey öğrencilerin üniversite yaşamında ve sonrasında hayattan tat almasıdır ve bunu 5 duyusunun tamamıyla yapabilmesidir. Üniversitede öğrenecekleri çok şey var. Gençlerin üniversitelerde din, dil, ırk farklarına bakılmaksızın, ötekileştirilmeden bir araya gelmeleri gerekiyor. Kimseyi ötekileştirmeden, Cumhuriyet'in kazanımlarını özümseyerek güzel çalışmalar yapacaklarına inanıyorum. Burada en önemli ve değişmeyen başlığımız üniversite olarak heyecanımız ve coşkumuzdur. Ülkemize ve bütün eğitim camiasına hayırlı olsun diyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

2016-2017 akademik yılının kendileri için ayrı bir önemi olduğuna dikkat çeken Akıngüç, "Aynı zamanda bu yıl İstanbul Kültür Üniversitesi'nin 20'nci yılı, Kültür Kolej'lerinin ise 56'ncı yılı. Biz, 56 yıldır anaokulundan üniversiteye kadar eğitim sektörünün içerisindeyiz. Bu işteki anahtar kelimemiz her zaman tutku oldu. Biz eğitimden kazandığımızı hep eğitime yatırdık. Çok sevdik yaptığımız işi. Daha da güzel noktalara geleceğimize inanıyorum. 20'nci yılın en büyük hediyesi bizim için inşaatına başlanacak olan Ataköy-2 Yerleşkemizdir. Gençlere, çocuklara ve geleceğe yatırımımız devam edecek" diye konuştu.

İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semahat Demir ise yaptığı konuşmasında, "Bugün çok güzel bir gün. Coşkumuz çok yüksek. 2016-2017 akademik yılında birçok yeni öğrencimizi kucakladık. Öğrencilerimize yeni akademik yılın hayırlı, uğurlu ve başarılı olmasını diliyorum. Tüm öğrencilerin ders dışında ve içinde en iyi şekilde yetişmelerini istiyoruz. Müfredatımızda en mükemmel eğitimi verirken ders dışında da öğrencilerimize imkânlar sunuyoruz. Neredeyse 14 bin öğrencimiz, 12 bin mezunumuz ve bin kadar çalışanımız var. Bu akademik yılda yapacağımız yenilikler, açacağımız yeni bölüm, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarımızla, girişimcilik üzerine çalışmalarımızla, sertifikalı eğitim programlarımız ve bunlarla birlikte sanayi ve kamuoyuyla olan işbirliklerimizle güzel bir yıl daha geçireceğiz. Büyük ve güzel bir aileyiz. Açılış törenimizi takiben perşembe ve cuma günü de öğrencilerimize "Benim Üniversitem" oryantasyonu yapacağız. Liseden üniversiteye geçmek biraz farklı bir duygu. Bunun için iyi oryantasyon programları ilk günlerde kişilerin doğru yönde adım atmasını sağlar. Ayrıca öğrencilerimize düzenlediğimiz "Hoş Geldin Partisi'nde de kulüplerimiz kendilerini tanıtacaklar. Coşkumuz çok yüksek ama en çok istediğimiz şey huzurlu, barış dolu, mutlu ve sağlıklı günler ve akademik yıllar olsun hepimiz için" dedi.

Yeni açılan bölümlere de değinen Prof. Dr. Demir, açıklamalarına şöyle devam etti: "Biz farklı fakültelerde önemli konular üzerinde duruyoruz. Örneğin İdari İktisadi Bilimler Fakültesi'nde Girişimcilik Programını, İngilizce Uluslararası Ticaret Programı ve meslek yüksekokullarımızda Havacılık ve Kabin Hizmetleri programlarını açtık. Önem arz eden konuları ele alarak büyüme sağlıyoruz. Sanat Tasarım Fakültesi'nde Çizgi Film ve Animasyon bölümünü açtık. Ayrıca Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü açtık."

İstanbul Kültür Üniversitesi'nin 20'nci yılını da kutlayan Demir, "İstanbul Kültür Üniversitesi ilk kurulan vakıf üniversitelerinden bir tanesidir. Şu an 20. yılımıza giriyoruz. 20 yaş, bir üniversite için kurumsallaşma ve gelecek ufuklara yön verme açısından çok önemli. 20 yıl önce küçük bir aileydik fakat şimdi 14 bin öğrencisi olan büyük bir aileyiz. 20 yıl için kaliteli büyüme çok önemli. Buna ilave olarak en iyi şekilde akademik müfredatın olması gerekiyor. Kredi sistemlerinde ve uluslararası programlarda akredite bir üniversiteyiz. Bazı bölümlerimizde ulusal akreditasyonlar da var. Bunlardan bazıları; Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK), Mimarlık Akreditasyon Kurulu (MİAK) ve Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK). Bunlar çok önemli ayrıcalıklar çünkü kaliteyi gösteren kriterler" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.