1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. İslam kardeşliği
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

İslam kardeşliği

A+A-

Mübarek Ramazan ayını güzelleştirenlerden birisi de iftar sofralarıdır. Akrabalar, dostlar, arkadaşlar bir araya gelmek için iftar sofrasını tercih ederler. Yemekli bir davet düşüncesi paylaşıldığında “ Ramazan yakın. İnşallah iftarda bir araya gelelim. Geçen yılki iftarda yaptığımız sohbetin tadı daha damağımda duruyor” gibi sözlerle iftar sofrasının nadideliği dile getirilir.

İftar sofrası aynı zamanda; insanı üzen dedikodunun, gıybetin, övünmenin, boş laf ve gülüşlerin yer bulamadığı adabı, edebi ve zengin menüsüyle her zaman özlenen bir sofra olduğunu yüreklere kazımış bir nezihliktedir.

Hepimiz zaman, zaman iftara davet ediliriz. Biz mesleğimiz gereği biraz çok davet alırız.

Samimiyetliklerinden şüphe duymadığım bu kardeşlerimizin davetine icabet etmek için de özellikle evde iftar etmek için bekleyen eşim ve çocuklarımdan helallik alırım.

Bu yıl biraz eve ağırlık verdik.

Ama dostlarımıza da özür beyan ederek gönüllerindeki yerimizi korumaya çalıştık.

Dedik ya, iftar sofraları hep hatırlanır diye.

Köklü Değişim Dergisi Konya Temsilcisi Murat Savaş’ın verdiği iftarda öyleydi.

Savaş Ankara’dan gelen dostlarının yanında Konya’nın kanaat önderlerini de bir sofrada buluşturmayı başardı.

Kimler mi vardı?

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri Prof.Dr. Orhan Çeker, Prof.Dr. İbrahim Sarnıç, Hasan Basri Balcı, Ali Küçük ve Ribat görevlisi Musa Gün hocaefendiler.

Konya İl Müftü Yardımcısı Muharrem Biçer, Heda- der ve Cansuyu temsilcileri.

Ankara’ dan Muhammet Hanefi Yağmur ile Abdullah İmamoğlu.

Bunlar görebildiğim isimlerdi.

Burada esas paylaşmak istediğim konu, kanaat önderlerinin iftar sofrasında yaptığı konuşmalardı.

Çünkü ümmetin acilen gidermesi gereken sorununa dikkat çekiliyor, kabahati dışarıda değil içerde aramamız gerektiğine işaret ediliyordu.

Konuşmaların özünü ‘İslam kardeşliği’ cümlesi oluşturuyordu.

Murat Savaş ev sahibi olarak misafirleri kürsüye davet ediyor, herkesin bir cümle paylaşmasını rica ediyordu.

İlk konuşmacı Muhammed Hanefi Yağmur kürsüye çıktığında Osmanlı hilafet devletinin yıkılışı ile birlikte ümmetin de zillet içine düştüğü tarihi örnekleri ile anlatmaya çalıştı.

“Bir İslam beldesinde haksızlığa uğrayan bir kadının feryadı tüm ümmeti ayağa kaldırırdı. Ama bugün Mısır da, Irak’ta, Filistin de, Libya da, Keşmir de, Suriye de binlerce kadın feryat ediyor. Ümmetin kulakları tıkalı” diyerek Müslüman coğrafyasının durumuna dikkat çeken Yağmur, ümmetin ancak İslam hilafeti ile bütünleşeceğine vurgu yaptı.

‘İslam kardeşliği önceliktir’ sözleriyle konuşmasına başlayan Ali Küçük hocaefendi de “Şeytanın en büyük başarısı Müslümanları bir biriyle savaştırıyor. Sömürgeci devletler olduğu müddetçe Suriye de olanlar burada olmayacak diye bir şey yok. Öncelikli olarak kardeşliğimizi devam ettirelim” dedi.

Prof.Dr. İbrahim Sarnıç, İslam aleminin bu duruma boşuna gelmediğini, suçu düşmanda aramaktansa kendimizde aramak ümmetin birliği için daha önemlidir derken, Prof.Dr. Orhan Çeker Müslüman toplum yetiştirilmesinin önemini ifade etti.

Musa Gün ve Hasan Basri Balcı hocada Müslümanların Allahın emrettiği gibi yaşamaları gerektiğini belirtirken, Köklü Değişim Dergisi Konya Temsilcisi Murat Savaş ise şunları söyledi.

 “Ramazan ayı sadece bir ruhaniyet ayı değil elde edilen onlarca zaferlerle dolu bir zafer ve fetih ayı olmuştur. Müslümanların ilk zaferi olan Bedir Gazvesi bu mübarek Ramazan ayında gerçekleşmiştir. Kâbe’nin put ve şirkten temizlendiği Mekke’nin Fethi, Tebük seferi, İslam’ın Yemen’de yayılması gibi daha bir çok hayırlar ve zaferler bu ayda gerçekleşmiştir.
Müslümanlara yönelik katliam ve zulümler Ramazan ayında daha da artıyor. Gün geçmiyor ki bir İslam beldesinden zulüm haberi gelmesin, gün geçmiyor ki Müslümanların bir kutsalına, bir değerine saldırı olmasın. Kâfirler ve zalimler çobansız, korumasız ve sahipsiz Müslümanlara Ramazan ayında kin ve öfkelerini daha fazla kusuyorlar. Yahudi varlığı ‘İsrail’ her yıl Ramazan ayında kutsal Mescid-i Aksa topraklarını kana buluyor. Kâfir ABD Irak işgalini bir Ramazan ayında başlatmıştı. Zalimler son beş yıldır Suriye’de iftar ve sahur katliamlarını gerçekleştiriyor.

Müslümanlara yapılan zulümler ümmetin bir olmamasından kaynaklanıyor.”

Dedim ya konuşmaların özünde İslam kardeşliği vardı.

Kadir Gecemiz yaklaştı.

Cenab-ı Allah iftar sofralarındaki paylaşmamız ve ramazan ayındaki dualarımız hürmetine ümmeti içinde bulunduğu zilletten kurtarsın.

İslam kardeşliğimizin yeniden pekişmesi için Müslümanlara güç ve kuvvet versin.

Amin.

Bu yazı toplam 6725 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
17 Yorum