1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. İşçiler sendikalı olmak istemiyor
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İşçiler sendikalı olmak istemiyor

A+A-

Sendikalar, bugün işçinin değil, patronun ve devletin yanında duruyor. Türkiye'nin 60 yıllık bir sendika geleneği var. Sendikalaşma oranı her geçen gün düşüyor. Sendikalar siyasi partilerin arka bahçesi oldu.

**

Konya'da bu hafta sonu çok sayıda sendikanın Genel Kurul'u vardı. Bir sürü sendika var. Sendikalar, siyasi tutumları nedeniyle ayrıldı. Birinin ak dediğine diğeri kara diyor. Sendikalar 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda bile aynı safta durmuyor.

**

Sendikalar bir anlamda bindikleri dalı kırıyor. Sendikalılaşma oranı yüzde 10'un altına düştü. İşçi ve memurların beklentilerini karşılamıyor. 'Sarı sendika' sayısı hızla artıyor. Binlerce işçi sendikaya üye olmak istemiyor.

**

Sendika, çalışanların ortak hak ve çıkarlarını korumak, sorunlarını çözmek için kurulmuş ekonomik öğeler taşıyan, devlet, siyasi parti ve iktidar örgütlenmelerinden bağımsız örgütlerdir. Sendikanın tanımı bu şekilde. Ancak sendikalar, bazı partilerin arka bahçeleri oldu.

**

Bazı sendikalar hükümet yanlısı, bazıları sağcı, bazıları solcu. Liste uzayıp gidiyor. Kimi sendikayı siyasi hevesi için kullanıyor, kimi de muhalefet etmek için kullanıyor.

**

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2014 Ocak ayı istatistiklerine göre, Türkiye'deki toplam 11 milyon 600 bin 554 işçiden, 1 milyon 96 bin 540'ının sendikaya üyeliği bulunuyor. İstatistiklere göre, 68 sendika yüzde 1'lik iş kolu barajının altında kaldı.

**

Konya'da sendikalaşma oranı daha düşük. Şehirde yaklaşık 250 bin işçi var. Bu işçilerin sadece 13 bin 500'ü sendikalara üye. Sendikalaşma oranı yüzde 5,35. Dolayısıyla sendikalar bir kez daha düşünmeli.

**
İşverenler ve devlet de işçi ve memurların sendikalı olmasını istemiyor. Sendikalılaşma oranının bu kadar düşük olmasının bir nedeni de bu. 12 Eylül Darbesi'nden sendikalar da büyük yara aldı. Sendikalar itibarsızlaştırıldı.

**

Mayıs ayında Soma'daki maden faciasının ardından bir sendika işçilerin hedefi oldu. İşçiler, "Sendika işçilerin yanında değil, patronun yanında duruyor" diyerek sendikayı protesto etti.

**

Türkiye'de her gün onlarca işçi ölüyor. Binlerce işçi taşeronluk sisteminde köle gibi çalıştırılıyor. Özel şirketler işçinin sendikalı olmasını istemiyor. Sendikaya üye olanları işten çıkarıyorlar.

**

İyi sendika, işçiye güven verir. İşçinin bir anlamda sigortasıdır. Ama Türkiye'de iyi sendika bulmak çok zor.

 

Bu yazı toplam 9522 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.