1. YAZARLAR

  2. Murat Ata

  3. 'Irmak'lar nereye akıyor?
Murat Ata

Murat Ata

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

'Irmak'lar nereye akıyor?

A+A-

Gün geçmiyor ki çare aradığımız yaralarımıza bir mundar daha çıkıp tuz basmasın…

Yeter artık bu son olsun dediğimiz kaçıncı kötü son bu? Annelerin gözyaşlarıyla oluşup akan ırmağa, kaçıncı annenin karışan gözyaşları? Bitirip tüketemediğimiz mazeretlerin kuruttuğu kaçıncı Irmak bu? Ve saklambaçlara gizlediğimiz gerçekleri ne zaman deşip ortaya dökeceğimizin kaçıncı kaçınılmazlığı?

**

Mundarın tekinin suçumu sadece? Mantar gibi çoğalan mundarları oluşturan ortama ayak mı uyduruyoruz yoksa? Demir kalpli karakterleri kahramansa bu sistemin, taş kalpli gaddarlarına şaşmamak gerek. Bizler uzak kaldıkça özümüzden, ırmaklar akmaya devam eder gözümüzden…

 Ve adalet herkes için adalettir.. "Çetin esen Rüzgar! a başka , başkasına başkaysa adalet, adalet değildir.’’

**

 Hasılı almamız gereken nasihat on dört asır evvel verilmiştir.

 

‘’Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet etmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız. Onların namus ve iffetini Allah adına söz vererek helâl edindiniz. Dikkat edin! Sizin kadınlar üzerinde hakkınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır. Sizin onlar üzerindeki hakkınız iffet ve namuslarını korumalarıdır. Kadınların sizin üzerinizdeki hakları geleneklere uygun biçimde yiyecek ve giyeceklerini sağlamanızdır.

**

Kadınlar hususunda Allah’tan korkun ve onlara en iyi şekilde davranın. Ashabım! Bugün şeytan sizin şu topraklarınızda yeniden saltanat ve nüfuz kurma ümidini ebediyen kaybetmiştir. Fakat size yasakladığım şeyler dışında küçük gördüğünüz şeylerde şeytana uyarsanız bu da onu sevindirir ve cesaret verir. Sözümü iyi dinleyin ve belleyin. Müslüman müslümanın kardeşidir. Bir müslümanın malı rızası olmadan diğer bir müslümana helâl olmaz. Sakın zulmetmeyin.’’

**

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.) nın veda hutbesinin bu kısmı bile ders almaya yeter.

 Sadece Müslümanların değil, tüm insanlığın dünya hayatındaki huzurunu tesis edecek bu tavsiyeleri kavrayamamış olmanın sıkıntılarını yaşıyoruz.

İLLİMÜNATİ sermayelerinin dayatarak oluşturduğu faiz lobileri, değer verme ve eşitlik aldatmacasıyla kadın haklarını ayaklar altına pespaye eden sektörler, silah sanayilerinin çarkını döndürebilmek için kurguladıkları savaşlar ve terör örgütleri, ilaç satabilmek için ürettikleri hormon laboratuvarlarından fışkıran hastalıklar ve hastaneler…

**

Tüm bu düzeni ayakta tutan ırk, seçkinlik ve haset provokesiyle yeryüzüne yaydıkları fitneler, insanları sömürmekle kalmıyor akıllara, ruhlara, bedenlere ve nihayetinde özgürlüklere prangalar vurmaya devam ediyor.

**

Gerçek manada bir bağımsızlık ve özgürlük istiyorsak, Peygamberimiz(S.A.V.)in veda hutbesindeki uyarı ve tembihlerini iyi anlamalı ve hayatımızda uygulamalıyız. Yıllardır kimseyi memnun etmeyen, sürekli serzenişlere, değişmesinin gerektiği vurgulanan anayasamız bu tavsiyeler ışığında ele alınarak düzenlense, ülkemizde yaşanan temel problemlerimizin çoğunun çözüme kavuşacağı aşikardır.

Allah’ın selamı hepimizin üzerine olsun.

Bu yazı toplam 1928 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.