1. YAZARLAR

  2. Ayşe Naz Çimen

  3. Irak seçimleri ve Kerkük
Ayşe Naz  Çimen

Ayşe Naz Çimen

Yazarın Tüm Yazıları >

Irak seçimleri ve Kerkük

A+A-

Merhaba’ da ilk kez sizlere merhaba deyişim “Adı Kerkük” yazısı ile olmuştu. O zamanlarda Kerkük referandumu vardı ve Kerkük kanayan yaramızdı… Aradan 10 ay geçti ve Kerkük’ün kanayan yaralarının hiçbiri kabuk tutmadı. Ne değişti peki bunca aydan sonra?

Koca bir hiç… Basın ve medya Kerkük’ü görmemezlikten geldi, bakın Barzani de siyasetten çekildi artık derin bir nefes alabilirsiniz denildi ve kafalar toprağın altına gömüldü. Boynu bükük Kerkük uzaklardan öylece Ankara’yı izlemeye devam etti…Gel Ankara, gözleri gelen kara, Kerkük Musul Erbil’e tez ulaş gel Ankara diye diye hoyratlarını yaktılar bağırlarına taş basa basa…

*

12 Mayıs’ta Irak’ta yapılan genel seçimlerde Şii lider Mukteda Es-Sadr’ın desteklediği koalisyon birinci çıktı. Sairun Koalisyonu yani Sadr’ın desteklediği 54 sandalye, Fetih Koalisyonu yani Haşdi Şabi’nin desteklediği 47 sandalye, Nasır Koalisyonu İbadi’nin desteklediği 42 sandalye, KDP Barzani’nin partisi 25 sandalye, KYB yani Talabani’nin partisi 17 sandalye, Türkmenler 9 sandalye, Goran Hareketi 5 sandalye çıkartarak toplam 329 sandalye ile hükümet kurulacak.

90 gün içerisinde hükümetin kurulması gerekiyor. Kerkük'teki Türkmenler başta olmak üzere Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki 6 siyasi parti, seçimlerin nihai olmayan sonuçlarına büyük tepki gösterip oylarının çalındığını iddia etmişti bunun üzerine Kürt siyasi partiler seçimin yeniden yapılmasını, Türkmenler ise usulsüzlük iddialarından dolayı oyların elle yeniden sayılmasını talep etti.

30 Mayıs’ta Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu yaptığı açıklamada, 1000'den fazla seçim sandığındaki oyların usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle iptal edildiğini bildirdi. Siber saldırı iddialarını yalanladı.Yurt dışındaki tüm seçim sonuçları başta olmak üzere Musul, Enbar, Salahaddin ve Diyala'daki iç göçmen kamplarındaki oyların iptal edilmesi kararı alındı. Ancak seçim komisyonu henüz meclisin çıkardığı kararı uygulamadı. Irak’ta yeni bir hükümet kurulması için hem Bağdat hem de Erbil'de siyasi partiler arasında görüşme trafiği devam ediyor, ancak henüz hükümetin kurulması için siyasi partiler arasında bir anlaşma yapılamadı.

*

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Irak meclisinin genel seçim sonuçlarının bir kısmının iptal edilmesi yönündeki kararının anayasaya aykırı olduğunu belirterek bu duruma itiraz etti.

Seçimlere katılım % 44 oranındaydı, bu demek oluyor ki Irak’ın siyasete olan inancı bitmiş tükenmiş. Irak’ta elektronik oy ilk defa kullanıldı üstelik Irak’taki elektrik sisteminin düzgün çalışmamasına rağmen. En çok sandığın geçersiz olduğu yer Kuzey Irak’taki Duhok kenti oldu.

*

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi; Irak'ta çok büyük oyunların oynandığına dikkat çekti. Kerkük’ün sadece Irak sorunu olmadığını belirten Salihi Türkmenlerin sorunları göz ardı edildiği sürece Ortadoğu’daki hassasiyet hiçbir zaman sağlanamayacaktır dedi.

ITC başkanı Salihi’ nin hayatı adeta bütün Türklüğe örnektir.1979 yılında “Türkmen Milli Hareketlerine katılmak” suçuyla Baas Partisi tarafından tutuklandı. 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 9 yıl Ebu Garib Hapishanesi’nde siyasi mahkum olarak kaldı. Erşat Salihi’ nin ağabeyi de Baas Rejimi tarafından idam edildi. Ailesi, Kerkük’ten Irak’ın güneyindeki vilayetlere sürgün edildi.

Ve bunca çileye rağmen asla pes etmedi. 2008’de Irak Türkmen Cephesi Kurultayı ile birlikte Kerkük İl Başkanlığı görevini yapmaya başladı. 7 Mart 2010 tarihinde Irak’ta yapılan seçimlerde Kerkük’ten milletvekili seçildi. Mayıs 2011 itibariyle Irak Türkmen Cephesi’nin yeni başkanı oldu.25 Eylül Kerkük’te yapılan referandumda da 12 Mayıs seçimlerinde de Türkmenliğin ruhunu ortaya koydu. 12 Mayıs’tan beri Türkmenler sokakta, seçimdeki usulsüzlüğü protesto ettiler, açlık grevine başladılar. Ramazan sahur iftar demeden çekilmediler sokaklardan ve mücadeleyi kazandılar. Irak Türkmen Cephesi Gençlik Teşkilatı önderliğinde genel seçimlere şaibe karıştığını BM’ye şikayet etmek için seçimlerden sonra imza kampanyası başlatıldı, 160 binden fazla imza toplanıldı. Darısı Kerkük ve Musul’un özgürlüğüne kavuşup kendi öz kültürü ile yaşamasına…

*

Türkmenler Kerkük'te 3 sandalye kazandı. Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi 25, Kürdistan Yurtseverler Birliği 17, Goran ise 5 sandalye elde etti. Irak'ta yaklaşık 24 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Ülkede nüfus bazındaki dağılıma göre Kerkük 13 milletvekili çıkarabiliyor. Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde Kerkük, Musul ve Erbil’de durum tablo böyle, Barzani’nin partisi KDP hep birinci sırada. Kerkük'teki Ubeyd Aşireti Başkanı yaptığı açıklamada ''Irak güvenlik güçleri tarafından terör örgütü DAEŞ’ ten temizlenen bölgelerde 40 bin vatandaşa seçmen kartı verilmediğini'' söyledi.

*

Kerkük en çok hoyratları ile meşhurdur.

İçinde hüzün de sevinç de vardır.

Yeri gelir Ankara’ya seslenirler yeri gelir Mustafa Kemal Atatürk’e olan özlemlerini dile getirirler.

“Kemal Paşa 

Taç koymuş Kemal Paşa 

Türklerin kara bahtını 

Ak etti Kemal Paşa.

Gel Ankara

Gözleri gelen kara.

Kerkük, Musul, Erbil’e

Tez ulaş, gel Ankara.”

Selam olsun Türkmeneli’ne…

Bu yazı toplam 1134 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum