1. YAZARLAR

  2. Hilal Durmuş

  3. İnsanlık suçu: işkence
Hilal Durmuş

Hilal Durmuş

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanlık suçu: işkence

A+A-

“Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz.” Anayasamız işkenceyi yasaklamıştır. Uluslararası birçok sözleşme ile işkence insanlık suçu olarak değerlendirilmiş ve katiyen yasaklanmıştır.

İşkencenin tarihine bakacak olursak: işkence, Ortaçağda 13. Asrın başında Roma hukukunda tahkik sisteminde görülür. Fransa’da, 1670 Emirnamesi ile hazırlık işkencesi ve ön işkence olarak işkence ikiye ayrılır, işkencenin süresi ve yeni metotların uygulanıp uygulanmayacağı da eyaletlere göre değişiklik gösterirdi. Almanya’da, 1532 tarihli Kanuna göre (CCC) işkence ile ikrar sağlanıp, mahkûmiyet kararı verilmeye çalışılırdı. Ortaçağ Avrupası’nın hukuk mantığını anlamak için Engizisyon mahkemelerine bakmak yeterlidir. Mahkemenin eline düşen kişi önce suçunu itiraf etmesi için işkenceye tabi tutulur. Eğer itiraf ederse suçunun büyüklüğüne göre işkence ile öldürülür eğer itiraf etmezse bu sefer itiraf edene kadar işkence yapılır ve işkencelere dayanamayan insan hayatını kaybederdi. Bir örnek vermek gerekirse; demirden yapılma bir boğa figürünün içine suçlu olduğu düşünülen insan kapatılırdı. Daha sonra boğanın etrafı ateşe verilirdi. Eğer hiç bağırmadan ölürse bu suçsuz olduğunun kanıtı olur ve aziz bir Hristiyan olarak öldüğü için ailesi telkin edilirdi. Ne kadar çok bağırırsa da o kadar suçlu olduğuna inanılırdı.  Bu örnekler saymakla bitmeyecektir. Meşhur çağdaş ve insancıl (!) Avrupa hukuku böyle bir temel üzerinde yükselmiştir.

Dönemin yazarı Beccaria: “Bir adamın kendi kendisinin ithamcısı olmasını istemek iddiası çok korkunç ve pek gülünçtür. Hakikat sanki onun adaleleri ve sinirleri arasına gizlenmiş gibi, onu işkence ile çıkarmaya çabalamak vahşet ve budalalıktır.” diyerek, işkence ile suç itiraf ettirmenin yanlışlığını en güzel şekilde ortaya koymuştur.

İşkence, İslâmiyet tarafından kesin biçimde yasaklanmış, haram kılınmıştır. Peygamber efendimiz hadisi şerifinde: “Allah, dünyada insanlara işkence edenlere kıyamet günü büyük ceza verir.” buyurmuştur.  Çünkü İslâm'a göre insan en şerefli varlıktır. Eşrefi mahlûkattır. Bu nedenle de insanın canına, bedenine, malına, namus ve şerefine yönelik maddi ya da manevi tüm tecavüzler haramdır. Bu tür tecavüzlere karşı cezalar öngörülmüştür. İslâm'ın insana tanıdığı bu saygınlık ve dokunulmazlık, yalnız Müslümanlar için değildir. Müslüman olmayanlar da aynı güvence altındadır. Hayvanlara dahi işkence edilmesi yasaklanmıştır.

İşkence, insan onuruna karşı işlenen bir suçtur. Burada mağdur sadece işkenceye maruz kalan insan değil bütün insanlığın onurudur. İşkence fiziksel olmaktan öte hiç geçmeyecek manevi yaralar açar. Bu suçun mağduru her kim olursa olsun dinimiz ve vicdanımız gereği susmamalıyız.

Türkiye’de işkence denilince akla gelen ilk isim Mamak Cezaevi müdürü Raci Tetik olur. Bu şahıs öyle bir işkencecidir ki üstünden yıllar geçse de yaptıklarından zerre pişmanlık duymamıştır.

Adalet bir gün herkese lazım olur. Söylenmiş, söylenebilecek en güzel sözdür.

Darağacında 25 dakika can çekiştirilen Deniz Gezmiş, Türk hukuk tarihinin unutulmayacak kara lekesidir.

Mustafa Pehlivanoğlu önce işkence yapılıp sonra da Necdet Adalı’ya denge olması için darağacında asılarak öldürülen 22 yaşında bir gençtir.  Selahattin Şenliler, Fikri Arıkan ve ismini bilmediğimiz daha niceleri bir dönemin işkence gören mağdurlarıdır.

25 Mart 2009 tarihinde öldürülen Muhsin Yazıcıoğlu’nun, yıllarca cezaevinde görmediği işkence şekli kalmamıştır. Lider vasfı sebebiyle diğer mahkûmlardan daha fazla eziyet edilmiştir. Yine de,  devlete küslük olmaz, terbiyesini bizlere öğreten bu güzel insanın vefatıyla birlikte “dava adamlığı” da bu toprakları terk etmiştir.  Mekânı cennet olsun.

Bu yazı toplam 616 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.