1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. İncirlik fitnesi
Ahmet Turan

Ahmet Turan

PARANTEZ
Yazarın Tüm Yazıları >

İncirlik fitnesi

A+A-

Yaşadığımız terör ruhlu askeri darbenin ardından ülkemizin birliğini bozmaya yönelik fitne merkezlerinden birisinin ABD askerlerinin konuşlu olduğu İncirlik üssü olduğu iyice ayyuka çıktı.
Soğuk savaş döneminin savunma merkezlerinden biri olarak kamuoyumuza kabul ettirilen İncirlik üssünün, ABD’nin Afganistan, Irak ve Suriye’nin bombalanmasında etkin olması gerçek maksadını ortaya koymuştu.
Hele, hele birliğimizi tehdit eden ABD’nin 1990’lı yıllarda Kuzey Irak’ta oluşturduğu Çekiç Gücün PKK’ya verdiği lojistik desteğin bu üsten sağlanması sabrımızı taşıran son damlaydı.
Tehlikeyi gören zamanın hükümeti Refah-Yol'un Başbakanı merhum Erbakan hoca çekiç gücü def ederek Türkiye’nin gücünü göstermişti.
Ancak, Türkiye’yi 20 yıl geriye götüren ve en az 50 milyar dolar kayba uğradığımız 28 Şubat sürecini maalesef o zaman yaşadık.
O süreçte kimlerin milli olduğu, kimlerin ABD’nin piyonu olduğunu bu millet gördü.
Önce şu İncirliğin tarihine bir göz atalım.
İncirlik Hava Üssü'nün kurulması kararı Aralık 1943 İkinci Kahire Konferansı sırasında alınsa da inşaatına 1951 baharında Türkiye’nin NATO’ya kabul süreci ile birlikte başlanır.
ABD’li üç inşaat firması Meltcalfe-Hamilton-Wilson&Kruge tarafından yapılan üs 1952 yılında tamamlanır. Üssün resmi olarak faaliyete geçmesi ise daha sonradır.
ABD Hava Kuvvetleri, başlangıçta orta ve ağır bombardıman uçakları için acil evreleme ve kurtarma yeri olarak kullanmayı planladı. Türk Genelkurmay ve ABD Hava Kuvvetleri Aralık 1954 yılında yeni hava üssü için ortak kullanım anlaşmasını imzaladı. 21 Şubat 1955 tarihinde, hava üssünün resmi adı olarak Adana Hava Üssü seçildi. Hava üssünün konuk birimi olarak 7216. Hava Üssü filosuydu. Bu hava üssü 28 Şubat 1958 tarihinde "İncirlik Hava Üssü" adını aldı. 15 Eylül 1997'de Kuzey Irak'a düzenlenen Operasyon Kuzey İzleme'de 39. Hava Kanat Komutanlığı'ndaki mülkleri desteklemek ve komuta etmek için kullanılır hale getirildiği belirtildi
Üssün kuruluşundan itibaren hukuki statüsünü düzenleyen anlaşmaların başında NATO Anlaşması gelmektedir.
1969’da iki ülke arasında imzalanan Ortak Savunma ve İşbirliği Anlaşmasının 1975’te Türkiye tarafından feshedilmesinin ardından 1980’de yeni bir anlaşma imzalanmıştır.
O yılda Türkiye’de bir darbe yapılmıştır.
 “Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması” bugün Türkiye’deki üs ve tesislerin statüsünü belirleyen anlaşmadır. 3 Numaralı Tamamlayıcı Anlaşma askeri tesisler konusunu düzenlerken, 3 numaralı ek protokol “İncirlik Tesisi Uygulama Anlaşması” adını taşımaktadır. Anlaşmada hava harekât ve destek üssü olarak tanımlanan İncirlik Üssü’nde, NATO planları çerçevesinde ABD askerlerinin ve uçaklarının destek ve eğitim faaliyetleri için konuşlandırılması ön görülmüştür.
Türkiye İncirlik Üssü’nü kapatma kozunu ilk defa gündeme getirmiyor. 1974’te Kıbrıs Harekatı’nın ardından Amerikan Kongresi’nin “Türkiye’ye Yapılan Silah Satışlarının ve Verilen Askeri Kredilerin Durdurulması Kararı”nı alması üzerine; 9 Şubat 1975’te Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış ve ABD’nin yardımı kesmesi halinde, ülkedeki Amerikan üslerinin kapatılabileceği uyarısında bulunmuştur. Buna rağmen ABD 5 Şubat 1974’te silah satışını durdurur ve askeri yardımı askıya alır.  Dönemin hükümeti 25 Temmuz 1975’te Bakanlar Kurulu kararı ile 1969 Ortak Savunma ve İşbirliği Anlaşmasını fesheder. Söz konusu karar ile Türkiye’deki bütün ortak savunma tesisleri faaliyetlerinin, İncirlik ortak savunma tesisinin münhasıran NATO görevi saklı kalmak kaydıyla, 26 Temmuz 1975 tarihinden itibaren durdurulduğu ve faaliyeti durdurulan tüm tesislerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tam denetim ve gözetimine devredildiği açıklanır. ABD’nin 6 Ekim 1975’te bu baskı karşısında ambargoyu kaldırmasının ardından üslerin yeniden kullanımına izin verilir.
Kısaca Amerika içerden sağladığı destekle bu üsten bize hep zarar vermeye çalışmıştır.
Bugünde buna şahit olmuşuzdur.
Terörist avı kadar İncirlik Üssü'nün fitne merkezi olmaktan çıkarılması da geleceğimiz için çok önemlidir.
 

Bu yazı toplam 4429 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.