1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İHA ile ilaçlama
İHA ile ilaçlama

İHA ile ilaçlama

Haliliye'de haşere ve sinekle mücadele kapsamında dere ve sazlık alanlarda yürütülen ilaçlama çalışmaları İnsansız Hava Aracı (İHA) yardımı ile...

A+A-

Haliliye'de haşere ve sinekle mücadele kapsamında dere ve sazlık alanlarda yürütülen ilaçlama çalışmaları İnsansız Hava Aracı (İHA) yardımı ile havadan yürütüldü.

Haliliye Belediyesi İlaçlama Birimi, merkez ve kırsal mahallelerde sürdürdüğü ilaçlama çalışmalarını hummalı şekilde devam ettiriyor. Haşere ve sinekten doğan rahatsızlığın yaşanmaması için gündüz-gece vardiyasıyla çalışan ilaçlama birimi, çalışmalarını yenilenen teknolojilere ayak uydurarak, yeni yöntemlerle sürdürüyor.

Havadan ilaçlama dönemi başladı

Haliliye Belediyesi İlaçlama Birimi, ilçede bulunan Cavsak Deresi, Karakoyun Deresi ve Sırrın Çayı ile kırsal bölgelerde bulunan sazlıklarda sürdürdüğü ilaçlama çalışmalarında mücadelesini daha etkin hale getirmek için drone ile havadan ilaçlama çalışmasını başlattı. Başkan Fevzi Demirkol'un talimatlarıyla başlatılan havadan ilaçlama çalışması, yaz döneminde ilçe genelinde devam ettirilecek.

Havadan ilaçlama çalışmalarının deneme çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Fevzi Demirkol'a, yetkililer tarafından cihazın çalışma prensibi ve kanıtlanmış etkinliğiyle ilgili bilgiler verildi. Sırrın Mahallesi'nde bulunan Sırrın Çayı'nda yapılan ilk deneme uçuşunda, cihaz içerisinde bulunan özel hazneye, Sağlık Bakanlığınca haşerelere karşı kullanılmak üzere ruhsatlandırılmış, onaylanmış ve etkinliği ispat edilmiş ilaç konuldu ve daha sonrasında ilk uçuşla ilaçlama çalışması yapıldı.

Yeni uygulamayla ilgili açıklama yapan Başkan Fevzi Demirkol, "Haliliye halkının en sağlıklı, en hijyenik ve en güvenli ortamda, en huzurlu şekilde yaşamasını sağlamak Haliliye Belediyesi olarak bizim asli görevimizdir. İşe başlarken şunu ifade ettik; ilklerin belediyesi olacağız. Daha sonrasında "Haliliye için hep iyisi, hep yenisi" dedik. Haliliyemizde, Sırrın Çayı, Cavsak Deresi ve Karakoyun Deresi şehri boydan boya geçmektedir. Bu derelerin etrafında yaşayan insanlarımızın, bu derenin kenarındaki mahallelerimizin en iyi seri ve iyi şekilde bu derelerin ilaçlanmasıyla en sağlıklı ortamda yaşaması bizim vazifemiz" dedi.

"Bir ilki gerçekleştirdik"

Havadan ilaçlama çalışmasıyla kentte bir ilki daha gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Fevzi Demirkol, "Daha önceki yıllarda yapmış olduğumuz uygulamalarda, bu derelerin temizliğini muntazaman yapıyoruz. Ayrıca, mini kepçelerle derelerde biriken pislikleri, çöpleri almaktayız. Dört tekerli, derenin içine soktuğumuz araçlarla derenin ilaçlama yapmaktayız. Bu sezonda, yeni uygulama olarak derelerin çeşitli yerlerinde köprüler olması, çeşitli alanlarında daralmalar olması nedeniyle küçük hava araçlarıyla ilaçlama yapmaktayız. Bu ilaçlamamız devam edecektir. Dolayısıyla derelerin içinde araçların giremediği dar alanlara, havadan ilaçlama yapacak biyodrone dediğimiz araçla ilaçlamamız devam edecektir. Bu hava araçlarımızla sadece derelerimizin değil, bataklık ve sazlık alanlarda ilaçlama yapmaktayız. Haliliye Belediyesi olarak havadan ilaçlama yaparak yine bir ilki gerçekleştirmiş oluyoruz. İlklerin belediyesi olduğumuzun bir örneğini teşkil etmesi açısından. Bu ilaçlama çalışmalarımız, geçmiş yıllarda devam etmiştir, devam edecektir" diye konuştu.

"Kırsal mahallelerde çalışmalar devam ediyor"

Haliliye Belediyesinin kurulmasıyla birlikte kırsal mahallelerin ilaçlama hizmetiyle tanıştığını da vurgulayan Başkan Fevzi Demirkol, "Haliliye Belediyesinin kurulmasıyla birlikte kırsal mahallelerimiz ilk defa ilaçlamayla tanıştı. Kırsal mahallelerimizde de, düzenli olarak ilaçlama yapmaktayız. İlaçlama yaptığımız zamanlarda da, o mahallenin muhtarını ziyaret ederek, tutanakla mahallede ilaçlama yapıldığı tespit edilmektedir" ifadelerini kullandı.

"3 tekerlekli araçlar hizmette"

Havadan ilaçlama çalışmalarına ek olarak, dar sokaklar ile çöp konteynerleri, mazgal ve rögarlarda daha seri ve yoğun ilaçlama yapılması için elektrikle çalışan 3 tekerlekli araç ve motosikletler de hizmete girdi.

Üç tekerlekli araçlarla ilgili de açıklama yapan Başkan Fevzi Demirkol, "Mobil dezenfekte araçlarımızla, büyük araçlarla yapmış olduğumuz ilaçlamayı şimdi elektrikle çalışan motosikletlerle daha seri ve günlük olarak yapmaktayız. Mahallelerimizin bazılarında dar sokaklar olması dolayısıyla üç tekerlekli mini araçlarla ilaçlama çalışmamız devam etmektedir" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.