1. YAZARLAR

  2. Murat Türkoğlu

  3. Hz. Hızır ve üveysler
Murat Türkoğlu

Murat Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Hz. Hızır ve üveysler

A+A-

Allah’ın ve Resulu'nun selam ve bereketi üzerinize olsun ey hane halkı!!!

Nerede kalmıştık sorusunun cevabı şimdi belirdi ve en baştan anlatmadığımız bazı kelamları anlatalım inşallah. Üveysler diyoruz sanırım hep eksik anlatıyoruz. Yeterli kafiye yoksulu olduğum için mazur görün.

Üveysler çift kanatlıdır, bu kanatlarının bir tanesi sevgidir . Birde şu varki ;iki kanatlı olmalarının bir diğer sebebi ise iki peygamberden icazetli olmalarıdır.

Birincisi şanlı peygamberimiz Muhammed Sav. İkincisi ise Hz.Hızır AS'dir.

İki kanatla Rabbe yolculuk elbette Seyr-i Sülük ile gerçekleşmektedir.

Yakın zamanın en güzel üveyslerin den olan Ladikli Ahmed Ağa , kırk yıl Hızır As.ma postalık yapmıştır.

O güzel veli kulun halini ve ne yaşadıklarını geriden bilmek tahmin etmek gerçekten çok güç. O yüzden onun gittiği yol üzere yürümeden o hali algılamakta çok güç

Musa As. kuranda en çok ismi geçen peygamberlerden. Lakin Hızır As. ile olan yolculuğu ona sabır edemediğinden dolayı kısa sürüyor.

Hatta bununla alakalı sevgili peygamberimiz bir hadisinde "ümmetimin alimleri İsrailoğullarının peygamberleri gibidirler."

İşte bu hadiste sevgili peygamberimizin ne kadar makamca yüksek ve ümmetinin de ne kadar çok kıymetli olduğunu ortaya koymakta.

Burada anlatmaya çalıştığımız üveyslik, iki kanatlı kuş misali Rabbe doğru uçmak aslında.

Bazı eleştirilere peşin bir cevap olsun ; uçmak hafiflemek bir uçan balonun etrafındaki kum torbalarından kurtulup  yükselmesi gibi , daha dünyada iken cennet bahçelerini seyretmek aslında.

Sonsuz kudret sahibi olan Allah’ın her sanatına derin bir tefekkür ile bakmak !

İşte uçmak değil de nedir bu? Haydin ne diye durusunuz demek gelsede içimden, insan sorgulayıcı bir varlıktır. Siz benim sözümü bir davet algılayın , Mevlana nın davetine icabet edin , sadece bir kavme deyil ,onsekizbin aleme sultan olan şanlı peygamberimin davetine icabet edin .

Başka yol yok mu ? Elbette Allah’a yol tükenmez lakin en kestirmeden gidin varın .

Hızır As yoldaşlık ederse ,şer bildiklerinizin hayr , hayr bildiklerinizin şer olduğunu kolaydan öğrenirsiniz.

"Bilen ile bilmeyen gören ile görmeyen bir olur mu ‘’ demiyormu Rabbimiz.

Haydin görenlerden olun ..

Kur an Allah’ı zikredin diyor, peygamberler aynısını söylüyor ve bizde acizane diyoruz ki onların sözüne koşun!

En layık olanı övün , yönünüzü dünyaya değil en yüce olan Allah’a dönün . Onun kapısına varın ,o kapı öyle geniş öyle cömert bir kapıdır ki ne kalem yazmayla bitirir nede diller anlatmayla.

O yüzden yazdırıldı üveyslerin sitesine YAŞA VE GÖR !

Bizzat yaşayarak öğrenin diye o kelam vuruldu gönüllere. Daha kaç gün bekleriz ki yarını hazırdan gelecek ! Yarını bırakıp bu günün ne verdiğine bakma zamanı değil mi , bu gün bize verilenin şükrünü idrakını eylemenin zamanı değil mi?

Yunus'un dediği gibi’ gelin tanış olalım, işi kolay kılalım" bu gün arayalım tanışmak için O şanı yüce Allah’ımızla bahaneler bulalım.

En eftali zilkirdir. Hiç bir şey yapamıyor isek sadece O’nu zikirle işe başlayalım . biz bir adım atalımda bakalım O bize kaç adımla geliyor görelim.

Ömrü boyunca  hatalarından ,  günahlarından , yalnızlığından dem vurup yorulanlar , bir umut kapısı arayanlar ‘"tevbeni bin kez bozsan da gel! Bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değil ‘’ demedimi Mevlana,  Allah merhametlilerin en merhametlisi demedimi Kur'an.

Vallahi başka kapı yok O'nun kapısından başka varılacak.

Burada neden Üveyslik zikri diyoru. Bunu bizzat kendiniz birinci elden Rabbimizden cevaplar almaya başladığınız da , tarifi imkansız bir huzura ulaştığınızda , yaptığınız eski günahlara gözyaşları sel olurcasına ağlamaya başladığınız da , Rabbimizi her daim görüyormuş gibi bir güvene  huşuya kavuştuğunuz da bizzat kendiniz  anlayacaksınız.

"Yaşadım deme yaşamadan!"  işte Kur'an bu hitabı söylerken, felanca şeyhin kerameti varmış, felanca efendi  kendine bağlananı kurtarıyormuş sözlerini bir tarafa atıp , bizzat siz o sözde (geçmişte gerçek Kamili Mürşidler müstesna ) şeyhlerin dahi hayal edemediği halleri yaşarsınız . Sadece üveyslik zikrine başlayın yeterki siz bir adım atın .

Daha bu yazıyı okurken bile nefsler devreye girip itiraza başlar . Burada hemen şu ayeti hatırlayın " Yolumuz da cihad edenlere , yollarımızı kolaylaştırırız. "İşte sizler nefs ve iblisin binbir itirazına rağmen bu zikre başlayın ki nasıl bir yardım geliyor Allah dan göresiniz.

Detaylı bilgi sorular vb. konular için her zaman ki gibi www.veyselkarane.com diyoruz.

Sevgili Muharrem Karabay öğretmenimiz,  elinden geldiği ölçüde bu yolda yaşadıklarını anlatmakta.

Emin olun birçoğunu sizlerde yaşamaya başladığınız da anca anlayabilir idrak edebilirsiniz.

Sözü çok uzatıp kafanızı karıştırmak istemiyorum .

Tekara söyleyelim , artık günümüz de o bilindik ve gönüllere taht kurmuş  Mürşid ler kalmadı tarikatlarda . Sizler ancak Asr-ı Saadet te olduğu gibi bireysel olarak Allah’a yolculuk yapabilirsiniz. Her kim sizi Allah ve Resulu diye bir cemaate bir şeyhe efendiye götürüyorsa biliniz ki , o size cehenneme sürüklüyor. Sorgulayın geçmiş zaman putlarını inceleyin ve günümüz şeyheleriyle bir kıyaslayın! fark bulamıyacaksınız.

Öğreten söyleten Allah’ımıza  sonsuz hamdolsun.

Ne kadar şanslıyız ki en güzel Peygambere ümmet eylemiş. Sadece  ona layık olmayı nasip eylesin Rabbimiz.

Her geceniz Kadir, her gününüz Bayram olsun..

 

Bu yazı toplam 1050 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum