1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Hukuk Klinikleri Açılış Töreni
Hukuk Klinikleri Açılış Töreni

Hukuk Klinikleri Açılış Töreni

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, “Hukuk Klinikleri projesi, çaresiz ve korumasız kimselerle, adalet hizmetinden yeterince ve doğru şekilde yararlanamayan vatandaşlara adalet hizmetinden yet...

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, “Hukuk Klinikleri projesi, çaresiz ve korumasız kimselerle, adalet hizmetinden yeterince ve doğru şekilde yararlanamayan vatandaşlara adalet hizmetinden yeterli ve doğru şekilde ulaşarak hukuksal sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla geliştirilen bir projedir” dedi.

Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Barosu Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin 6284 sayılı kanuna yönelik Hukuk Kliniği uygulamalarında bulunmalarına dair protokol kapsamında oluşturulan Hukuk Klinikleri’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Ankara Adalet Sarayı Konferans Salonu’nda yapılan törene Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Basri Bağcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ebubekir Şahin ve çok sayıda konuk katıldı.

Hukuk Klinikleri’nin açılış töreninde konuşma yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Kodalak, “Hukuk Klinikleri projesi, çaresiz ve korumasız kimselerle, adalet hizmetinden yeterince ve doğru şekilde yararlanamayan vatandaşlara adalet hizmetinden yeterli ve doğru şekilde ulaşarak hukuksal sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla geliştirilen bir projedir. Bu proje, hukuk fakültelerinde eğitimine devam eden öğrenciler tarafından eğitimlerinin bir parçası ve sosyal sorumluluk projesi olarak söz konusu vatandaşlara hukuki destek ile sorunların çözümüne, işlerin takibine, hukuktan yararlanmalarına imkan sağlamak için hukuki bilgiler verilmektedir” ifadelerini kullandı.

Kadına ve aile bireylerine yönelik şiddetin ülkemizde hem kentsel hem de kırsal alanda birçok insana, dolayısıyla da toplumu doğrudan etkileyen bir problem olduğuna dikkat çeken Kodalak, şöyle devam etti:

“Bu sebeple yaygın ve büyük bir sorun olarak yargıya yansımaktadır. 27 Haziran 2011 tarihinde Başsavcılığımız bünyesinde aile için şiddet suçları soruşturma bürosu kurulmuştur. Bunun yanı sıra Ankara Barosu tarafından bir süredir uygulanan ve gönüllülük esasına dayanan Gelincik Projesi de avukatlarımızın aile içi şiddet suçlarında aktif rol almalarını sağlamış ve bu sosyal yaraların sarılmasında çalışmalar sergilemişlerdir. Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve Ankara Barosu arasında imzalanan bu protokol kapsamında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitime devam eden öğrenciler aile içi şiddet olaylarında aktif bir şekilde görev alarak hem mağdurların mağduriyetlerinin giderilmesinde hem de gelecekte ki mesleki gelişimlerine katkı da bulunacaktır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.