1. YAZARLAR

  2. Kerim Atıcı

  3. Hisse sahipleri eli boş dönüyor
Kerim Atıcı

Kerim Atıcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hisse sahipleri eli boş dönüyor

A+A-

Konya'da milletin parasıyla kurulan, ayakta duran birçok kurum, kuruluş, şirket ve holding var. Konyalılar, değerlensin diye birikimlerini çeşitli şirketlere yatırdı. Karşılığında ise tek kuruş almayanların sayısı binlerle ifade ediliyor.

**

Geçen hafta Cihanbeyli'deydim. İlçe tuz üretimi noktasında söz sahibi. Cihanbeyli'de çok sayıda tuz fabrikası bulunuyor. İlçeden 10 ülkeye tuz ihraç ediliyor.

**

Fabrikalarda her gün yüzlere ton tuz üretilip farklı il ve ülkelere ihraç ediliyor. İlçede faaliyet gösteren fabrikaların önemli bir kısmı milletin parasıyla kuruldu.

**

Bu fabrikalardan bir tanesi de Salina Tuz. Türkiye'nin en büyük ve en modern rafine tuz tesislerinden olan fabrikanın temeli halkın paralarıyla 1975 atıldı.

**

1980 yılında üretim başladı. İlk yıllarda fabrikanın kapasitesi yılda 39 bin tondu. Fabrikanın bugünkü kapasitesi rafine tuzda 55 bin, endüstriyel tuzda ise 65 bin ton.

**

Salina Tuz Genel Müdürü Himmet Kara'ya göre, bin 500 ortağı bulunan Salina, Türkiye'de en çok tuz ihracatını yapan firma. Başta Irak ve Türki Cumhuriyet olmak üzere İngiltere ve pek çok ülkeye tuz gönderiyorlar.

**

Yine Himmet Kara daha önce yaptığı açıklamada şirketin 10 milyonluk bir yatırım yapacağını ifade etti. Salina, ilçenin Kuşça Mahallesi'nde de büyük bir tuz fabrikası kurdu. 30'a yakın kişi burada istihdam ediliyor. Salina'nın bölge ekonomisine sağladığı katkı büyük.

**

Müdür gazetelere demeç verirken "milyonluk yatırımlar yapıyoruz" diyor, şirket ortaklarına ise, "zarar ediyoruz" diyor.

**

Çelişkiye bakın. Bir yanda fabrika kuruluyor, kapasite artırılıyor, bir yanda da zarar ettiklerini ifade ediyorlar.

**

Fabrikada neredeyse her mahalleden en az bir hisse var. Fabrikanın temeli atılmadan önce yöneticiler hisse veya para toplamak için köy köy dolaşıyor. O dönemin parasıyla bin lira veren bir hisse alıyordu.

**

40 bin liraya yatırıp 40 hisse satın alan var. Salina'ya giden hisse sahipleri fabrikadan sürekli eli boş dönüyor. Eskiden bir çuval tuz veriyorlardı, şimdi 2 kilo tuz poşeti veriyorlar. Zamanında binlerce lira yatıranlar şimdi haklarını istiyor.

**

Fabrika yöneticilerinin sürekli kendilerini oyaladığını belirten hissedarlar, haklarını istiyor. Halkın parasıyla kurulup, şimdi hissedarlara sırt çeviren birçok firma var. Birileri, kurumlar tekeline almış durumda. 

**

Ülkemizde kul hakkı yiyenlerin sayısı ne yazık ki hayli fazla. İlçe halkının sitemini dile getirdim. Bu konuda şikayeti olanlar bize yazabilir. Halkın sorunlarını gündeme getirmeye devam edeceğiz.

Bu yazı toplam 6160 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.