1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hedef ilk 100’e girmek
Hedef ilk 100’e girmek

Hedef ilk 100’e girmek

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin 2019-2020 akademik yılı açılışı Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde yapıldı. Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, hedeflerinin dünyada ilk 100 üniversite arasına girmek olduğunu söyledi

A+A-

Programa, Vali Cüneyit Orhan Toprak, 3. Ana Jet Üs Ve Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tuğg. Fidan Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Şakir Uslu, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın İle Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır, Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, Anadolu Birlik Holding İcra Kurulu Başkanı Harun Reşat Ersöz ve yöneticileri, fakültelerin dekanları, akademisyenler, çiftçiler ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından müzik dinletisi yapıldı ve konuşmalara geçildi. Tören de bir konuşma yapan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Bu üniversitede bir akademisyene 7 öğrenci düşüyor. Adı da ihtisas üniversitesi, bunun da hakkını verecek bir yapılanma görüyoruz. Sanayiyle, Konya Şeker’le iç içe olması bakımından da baktığımızda sadece Konya’mızın değil, ülkemizin de göğsünü kabartan bir üniversiteye sahibiz şu anda. Konya da bu anlamda şanslı bir şehir, 5 tane üniversitemiz var, bugün 4. oluyor benim akademik yıl açılışına katıldığım. Bu davetlere koşa koşa geliyoruz, büyük bir keyifle. Böyle ilim yuvalarında olmak, ilimle yatıp kalkan, laboratuvarlarda zaman harcayan, dersler üzerinde kafa yoran öğretim üyelerimizle ve öğrencilerimizle beraber olmak, bizlere büyük bir güç ve enerji veriyor, geleceğimiz adına” dedi.

HEDEF İLK 100’E GİRMEK

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş de Konuşmasına, “Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, 25 ve 26. Dönen AK Parti Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’un kurucusu olduğu “Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı” tarafından 12.06.2013 tarih ve 6492 sayılı Kanun ile bir vakıf üniversitesi olarak kurulmuş ve kuruluşu 18 Haziran 2013 tarihli ve 26681 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış, gıda ve tarım alanında ülkemizin ilk ihtisas üniversitesidir” ifadeleriyle başladı. Öğrencilere, teorik eğitimin yanı sıra fabrika, işletme ve uygulama alanlarında pratik yapma imkânı da verildiğini belirten Çökmüş şöyle konuştu; “Eğitim – Öğretime hem Lisans hem de Yüksek Lisans düzeyinde 2016/2017 Akademik Yılında aynı anda başlamıştır. Bilgiye dayalı Biyo-Ekonomi konsepti çerçevesinde gıda ve tarım alanında ülkemizi uluslararası rekabet edebilecek düzeye taşımak ve yüksek katma değerli ürünlere yönelik bilgi ve insan gücü havuzunun oluşmasına katkı sağlamak temel misyonumuzu oluşturur iken vizyonumuz, alanında ülkemizde birinci, dünyada ise ilk 100 arasında yer alan uluslararası bir araştırma üniversitesi olmaktır. Üniversitemizde hâlihazırda kanunen 4 Fakülte ve 1 Meslek Yüksekokulu mevcut olup bunlardan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi aktif durumdadır. 2016 yılında 7 Bölüm ile eğitime başladığımız 3 fakültemizde şu an için 11 Bölüm bulunmaktadır. Ortak programlarda eğitim modelimiz T-shape olup öğrencilerimiz YKS ile doğrudan ortak programlara yerleşmekte, 3 yarıyıl sonunda ortak program altında bulunan bölümlerden istediğini herhangi bir kısıt olmadan seçebilmektedir. Bu eğitim modeli ile öğrencilerimiz istedikleri bölümleri daha bilinçli olarak seçebilmekte, bu şekilde memnuniyet derecesi artmakta, aynı zamanda çift anadal(diploma) ve yandal uygulamaları daha da kolaylaşmaktadır.”

GELECEK NESİLLERE ÖNCÜ OLACAĞIZ

Programda Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker de bir konuşma yaptı. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde bir tarım kuruluşu temsilcisi olarak bulunmaktan büyük bir gurur duyduğunu belirten Kavuneker şöyle konuştu; “25. ve 26. Dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanımız Sayın Recep Konuk’un tarım vizyonunu sanırım en güzel bu üniversite karşılıyor, çünkü biliyoruz ki, bu üniversite bilgi üretiyor ve bilgi üretimin de merkezi olacak. Ben şuna inanıyorum, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin öncülük ettiği bu yol, ülkemizde tarım ve gıdada çok önemli çığırların açılmasına vesile olacaktır. Bu kurumlarla birlikte, nüfusu daha da artan dünyamızda yıldızı parlayacak olan gıda sektörüne tohumdan, zirai üretime, hayvancılıktan çevre uygulamalarına, gıda hammaddesi üretiminden gıda sanayiine, mamul üründen pazarlamasına kadar sürecin bütünü için Türkiye’den bir A takımı oluşturulacaktır. ” Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde Akademik Yıl Açılışı sonrası ilk dersi ise Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır verdi. Sürdürülebilir Tarımsal Üretim Ve Gıda Sanayinin Gelişme Ve Kalkınmada Rolü başlıklı sunumunda Çakır, öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Ayrıca, programda Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinden lisansüstü programlardan mezun olan öğrencilere mezuniyet diplomaları verildi.

HABER MERKEZİ

img_7782.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.