1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hazır beton endeksi Mayıs’ta geriledi
Hazır beton endeksi Mayıs’ta geriledi

Hazır beton endeksi Mayıs’ta geriledi

Hazır Beton Endeksi, Mayıs ayında 100,77 değerine gerileyerek bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında düşüş gösterdi.

A+A-

Hazır Beton Endeksi, Mayıs ayında 100,77 değerine gerileyerek bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında düşüş gösterdi.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay hazırladığı ve sektördeki faaliyet, güven ve beklentiyi ölçümlediği hazır beton endeksinin 2017 Mayıs ayı raporunu açıkladı. Buna göre; hazır beton endeksi, Mayıs ayında 100,77 değerine gerileyerek bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında düşüş gösterdi.

Mayıs ayında faaliyet endeksindeki yüzde 0,1 oranındaki minimal azalış, Nisan ayındaki faaliyetin Mayıs ayında da aynı şekilde devam ettiğine işaret etti. Ankete katılan firmaların yüzde 53'ü Mayıs ayında satışlarının artmış olduğunu belirtirken, yüzde 39'u satışlarında geçen aya kıyasla bir değişme olmadığını ifade etti. Satışlarının azaldığını söyleyenlerin oranı önceki ay yüzde 19 iken Mayıs ayında yüzde 8 ile sınırlı kaldı. Bu değerler sektördeki üretimin artmış olduğunu ortaya koydu. Ankete katılım gerçekleştiren üreticilerin yüzde 50'sinin "kayıtlı siparişlerin arttığını söylemesi" Haziran ayında yükselişin devam edeceğini gösterdi.

Güven endeksi seviyesini korudu

Mayıs ayında hazır beton güven endeksinde önemli bir gelişme yaşanmadı. Güven endeksinin değeri, hazır beton sektöründe ekonomiye olan güvenin halen sınırlı olduğunu gösterdi. Ankete katılanların yüzde 72'si yeni yatırım yapmayı düşünmediğini belirtti. Yeni bir istihdamı düşünenlerin oranı Nisan ayında yüzde 16 iken Mayıs ayında yüzde 25 olarak gerçekleşti. İstihdamda azalma yaşanacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 3 oldu.

Beklenti endeksi geriledi

Önümüzdeki dönem gidişatını göstermesi açısından büyük önem taşıyan beklenti endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 oranında azaldı. Önümüzdeki üç ayda satışlarının artacağını düşünenlerin oranı Nisan ayında yüzde 62 iken Mayıs ayında bu oran yüzde 51 olarak gerçekleşti. Anket katılımcılarının yüzde 11'i ise satışların azalacağını belirtti. Önümüzdeki dönemde artış beklentisi ağır basmakla birlikte artış bekleyenlerin oranının Mayıs ayında, Nisan ayına kıyasla azalması dikkat çekti.

İnşaat ve hazır beton sektörleri Türkiye ekonomisine güveniyor

Hazır beton endeksi Mayıs ayı raporu sonuçları ile ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, 2016 Aralık ayından bu yana artış gösteren hazır beton faaliyet endeksinin Mayıs ayı sonunda çok küçük bir azalma gösterdiğini ancak inşaat ve hazır beton sektöründeki hareketliliğin devam ettiğini söyledi.

Yavuz Işık, 2017 yılı Mayıs ayı raporu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "2016 Aralık ayından bu yana artış gösteren hazır beton faaliyet endeksi Mayıs ayı sonunda çok küçük bir azalma gösterdi. Faaliyet endeksi ise Nisan ayı ile neredeyse aynı düzeyde gerçekleşti. Sektörün beklentisi yüzde 0,7'lik azalma gösterirken güven endeksi Nisan ayı ile aynı düzeyde kaldı. Güven êndeksi hariç diğer 3 endeks, Mayıs ayında 100 değeri üzerinde gerçekleşti. Mayıs ayında en yüksek değer, faaliyet endeksinde ortaya çıktı. Son 3 aydır faaliyet endeksinin 100 değerinin üzerinde tutunması, hazır beton sektöründe hareketliliğin devam ettiğine işaret etti. Güven endeksinin 100 değerine oldukça yakın olmasına rağmen halen eşik değerini aşamamış olması, hazır betondaki hareketliliğin halen istenilen seviyeye ulaşmadığını ortaya koydu. Bununla birlikte beklenti endeksi, inşaat sektöründe hareketliliğin devam edeceğini gösterdi. Hem mevsimsel olarak hem de referandum sonrasında inşaat faaliyetlerinin hızlanması, inşaat ve hazır beton sektöründeki firmaların Türkiye ekonomisine olan güvenlerinin tam olduğuna işaret etti".

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.