1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Hazineye ait tarım arazilerinin satışı başvurusu 7 Eylül 2017’de sona eriyor
Hazineye ait tarım arazilerinin satışı başvurusu 7 Eylül 2017’de sona eriyor

Hazineye ait tarım arazilerinin satışı başvurusu 7 Eylül 2017’de sona eriyor

6292 sayılı kanunun 12'inci maddesi gereğince, hazineye ait tarım arazilerini satın almak isteyenlere 6745 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan...

A+A-

6292 sayılı kanunun 12'inci maddesi gereğince, hazineye ait tarım arazilerini satın almak isteyenlere 6745 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 7 Eylül 2016 tarihinden itibaren bir yıl başvuru süresi verilmiş olup, başvuru yapmak isteyenlerin bir yıllık sürede başvuru yapmaları gerektiği bildirildi.

Mersin Defterdarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, vatandaşlar başvuruya gelirken yanlarında satın alma talebini içeren dilekçe, nüfus cüzdanı fotokopisi, varsa ecrimisil ihbarnamesi veya ödendiğine ilişkin belge örneği getirmeleri yeterli olacak. Satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50'si olarak belirlenmiş olup, peşin ödemede ayrıca yüzde 20 indirim uygulanacak. Satış bedelinin faizsiz taksitle ödenebilmesi imkanı bulunurken, indirimli taksitlendirme seçeneği getirildi. Buna göre, satış bedelinin en az yarısının ödenmek istenmesi halinde satış bedelinden yüzde 10 oranında indirim yapılarak, yarısı peşin alınacak, kalan yarısı için ise taksitlendirmede ki süreler uygulanacak. Taşınmazların üzerindeki yapı ve tesislerden ayrıca bedel alınmayacak. Satış bedelinden, başvuru tarihi itibari ile son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil ve kira bedelleri mahsup edilecek. Hazineye ait tarım arazilerinin satışında, 6292 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle geçerli olan belediye ve mücavir alan sınırları esas alınacağından, bu araziler daha sonra belediye ve mücavir alan sınırları içine alınmış olsa dahi yapılan başvurular değerlendirilerek satış işlemleri sonuçlandırılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.