1. HABERLER

  2. 3. SAYFA

  3. Hava yastığı çocukları tehdit ediyor
Hava yastığı çocukları tehdit ediyor

Hava yastığı çocukları tehdit ediyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, hava yastığının aracın ön koltuğunda seyahat eden küçük çocuklar için bir tehdit oluşturduğunu...

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, hava yastığının aracın ön koltuğunda seyahat eden küçük çocuklar için bir tehdit oluşturduğunu bildirdi.

Trafik Hizmetleri Başkanlığı, ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Dairesi tarafından yapılan çarpışma deneyinde, emniyet kemeri ve hava yastığının birlikte kullanılmasının ciddi kafa çarpmalarının yüzde 75'ini, ciddi göğüs yaralanmalarının ise yüzde 66'sını önlemede etkili olduğu görüldü. Trafik Hizmetleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Araştırmalar, araçta yolcular için hava yastığı olsun olmasın çocukların arka koltukta oturmalarının yüzde 29 daha güvenli olduğunu göstermektedir. Ön koltukta oturan çocuklar eğer emniyet kemeri uygun olmayan bir şekilde bağlanmışsa, emniyet kemeri yoksa, doğru pozisyonda oturmuyorlarsa ya da emniyet kemerinin doğru bağlanması için boyları çok küçükse ölümcül bir risk altındadırlar. Bir çarpma anında kolayca öne fırlayabilirler ve şişen hava yastığı başlarına ya da boyunlarına şiddetle çarpabilir" denildi.

Boyu 1.65'den düşük olanlar dikkat

Sürücü ve tüm yetişkin yolculara önemli uyarıların yer aldığı Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Özellikle boyu 165 santimetreden düşük olanlar, emniyet kemerlerini doğru bir biçimde bağlamalıdırlar ve ön koltuk yeterince geriye çekilmiş olarak seyahat etmelidirler. Araçta hava yastığı olsa bile, bir kişi emniyet kemeri yoksa çok ciddi bir şekilde yaralanabilir ya da ölebilir. Bir çarpma anında emniyet kemeri takıyor olmak kişinin içeride bulunan şeylere çarpmasını engelleyebilir. Hava yastığı yalnızca tamamlayıcı bir tedbirdir. Bir başka deyişle hava yastığı, aracın ön kısmının bir yere çarpması halinde açılmak üzere tasarlanmıştır. Aracın yuvarlanması, yandan, arkadan çarpma halinde ya da düşük hızlardaki çarpışmaları için tasarlanmamışlardır. Sürücü, direksiyondan en az 25 santimetre mesafede olmalıdır. Ön koltukta oturan sürücü uygun pozisyonda ve koltuk mümkün olduğunca geriye çekilmiş olarak oturmalıdır. Emniyet kemeri her zaman ve doğru biçimde takılmış olmalıdır. Hava yastığı ön koltukta oturan çocuklar için ölümcül bir risk taşır. Ancak ön koltukta hava yastığının olmaması burayı 12 yaşın altındaki çocuklar için güvenli bir yer haline getirmez. Önde hava yastığı olmasa bile 12 yaşın altındaki çocuklar arka koltukta daha güvendedirler. Eğer direksiyonunuz ayarlanabiliyorsa başınıza doğru değil göğsünüze doğru ayarlayın".

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.