Esra Beyza Kaplan

Esra Beyza Kaplan

Yazarın Tüm Yazıları >

Hatalar

A+A-

Bizler büyük hataların insanlarıyız.

Fark etmeden sebep olduğumuz o kadar çok şey var ki aslında...Hani derler ya büyüyorsun, insanlar düşe kalka öğrenir...

**

Evet, hata yapa yapa öğreniriz ama yaptığımız hataların sonuçlarının kaç tanesinin farkındayız? Ben söyleyeyim: neredeyse hiç…

**

Bizler kendimiz dışında çevremizdekilere de zarar vermeye öylesine çok alışmışız ki içimizde herhangi bir kaygı bile taşıyamaz hale gelmişiz. Duygularımız körelmeye başlıyor.

**

Ve bizler bunun farkında değiliz. Sizce kaç nesile daha bunu doğru bir şeymiş gibi gösterebiliriz? Aslında dışarıdan bakıldığında konunun gelecek nesil ile hiç de ilgisi yokmuş gibi görünüyor öyle değil mi? Tam tersine aslında öyle çok ilgisi var ki…

**

Mesela siz çocuğunuza eğitim verirken, yaptığı ilk hatanın normal bir şey olduğunu söylüyorsunuz ve bundan sonra herhangi bir şey yapacağında, bunu aklına getirip bir daha yapmaması gerektiği hakkında öğüt veriyorsunuz.

**

Aradan zaman geçiyor onun da bir çocuğu oluyor ama hatanın boyutu değişiyor, lakin oda sizin ona yaptığınızı çocuğuna yapacak, çünkü: böyle gördü… Hata onu cezalandırmamak değil elbette ki, hata onun yeterli donanımda bulunmuyor olması yani eksik bilmesi.

**

Yani aslında bizim çok farklı niyetle yaptığımız şeyler, hiç aklımıza gelmeyecek türden konuları bile etkileyebiliyor. Günümüzde soygunlar, tecavüzler… vb. birçok şey de aslında bireyde yeterli donanım olmamasından kaynaklanıyor.

**

Bizler her birimiz, birden fazla geleceği temsil ediyoruz. Aslında sarf ettiğimiz her bir cümle bile, özenle seçip dile getirdiğimiz şeyler olmalı… Hiçbir hatayı görmezden gelmeyelim, küçümsemeyelim…

**

Ufak da olsa her birimizin yalanları var, beyaz-siyah yalanlar… Bizi o an içinde bulunduğumuz durumdan kurtarıyor, peki ya sonrası?

**

Sonrasını kaç kişi, kaç kere düşünmüş olabilir? Yada sakladığımız şeyler, her birimizin sakladığı şeyler var. Tabi ki haklı olduğunuz yerler var yok değil, kimse sizin bu haklarınıza karışamaz, ama örnek olduğumuz kişiler var, hatta gelişimi henüz tamamlanmamış kişiler.

 

Hatamız yalan, veya bir şey saklamak değil, buna örnek olmak. Kısaca, hata hatayı beraberinde getirir, ama bu bile bizim elimizde. Bizler güzel insanlarız, hep güzel kalalım…

 

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.